Funkcjonariusze imigracyjni nękają i zatrzymują Sowore na lotnisku w Lagos

Nigeryjski działacz na rzecz praw człowieka i były kandydat na prezydenta Omoyele Sowore został ponownie zatrzymany przez nigeryjskich urzędników imigracyjnych na międzynarodowym lotnisku Murtala Muhammed w Lagos po jego powrocie z Akry w Ghanie.

Wiadomości z Naiji donosi, że jest to kolejny incydent z trwającej serii konfrontacji między Sowore a władzami Nigerii.

Organizator ruchu #RevolutionNow został początkowo zatrzymany w piątek przez funkcjonariuszy imigracyjnych, gdy opuszczał Nigerię i udał się do Akry.

Po powrocie do Lagos w niedzielę ponownie go zatrzymano, ale ostatecznie pozwolono mu wyjechać po kilku minutach zamieszania wśród urzędników, którzy podobno powołali się na to, że jego nazwisko znajduje się na rządowej liście obserwacyjnej.

W rozmowie z SaharaReporters Sowore powiedział: „Wpadli w panikę; biegali po okolicy i dzwonili do swoich szefów”, opisując scenę przed zwolnieniem.

Incydent ten jest wzorcem tego, co Sowore wielokrotnie opisywał jako ukierunkowane nękanie ze strony władz nigeryjskich.

Na swoim koncie X (dawniej na Twitterze) Sowore szczegółowo opisał, w jaki sposób był nękany podczas opuszczania kraju.

Nigeryjskie służby imigracyjne w dalszym ciągu narażają mnie na nieuzasadnione nękanie i znęcanie się, wielokrotnie naruszając moje prawa,” – napisał na Twitterze, dodając, że urzędnicy ponownie podali listę obserwacyjną jako przyczynę opóźnień.

Sowore, zaciekły krytyk rządu Nigerii, spotkał się z licznymi próbami ograniczenia jego aktywizmu przez władze.

To ostatnie zatrzymanie Sowore postrzega jako kolejną próbę zastraszenia go przez rząd.

Działacz oskarżył administrację o przedkładanie inwigilacji i nękania krytyków nad zatrzymywanie terrorystów, bandytów i skorumpowanych urzędników.

Podkreślił, że władze nie podjęły działań przeciwko byłemu gubernatorowi stanu Kogi Yahaya Bello pomimo rzekomej korupcji, jednocześnie umieszczając go na liście obserwacyjnej.

We wrześniu notatka, która wyciekła, ujawniła, że ​​Departament Służb Państwowych (DSS) nakazał aresztowanie Sowore’a po jego powrocie do Nigerii, co wywołało powszechną krytykę.

Sowore potępił dyrektywę DSS, opisując ją jako część ciągłych wysiłków rządu mających na celu stłumienie jego aktywizmu. DSS zatrzymało go wcześniej na lotnisku w Lagos i skonfiskowało jego paszport, by następnie wypuścić go po międzynarodowym oburzeniu.

Zrodlo