Front Row przejmuje EP-kę Nadine Labaki i antologię filmu „Disorder” eksplorującego najnowszą historię Libanu

Front Row Filmed Entertainment nabyło prawa do globalnej dystrybucji filmu antologicznego Nieład ukazujący ostatnie burzliwe lata Libanu oczami czterech reżyserów.

W obrazie, którego premiera odbędzie się pod koniec tego miesiąca na egipskim festiwalu filmowym w El Gouna, biorą udział libańscy pisarze i reżyserzy Lucien Bourjeily (Niebo bez ludzi), Bane Fakiha (Trzymajcie to razem), Wissama Charafa (Brudne, trudne, niebezpieczne) i Areeja Mahmouda (Bejrut 6:07).

Premiera następuje w momencie, gdy uwaga całego świata skierowana jest na Liban w związku z zaostrzeniem się konfliktu między Izraelem a szyicką muzułmańską partią polityczną i grupą bojowników Hezbollah, w wyniku którego w ciągu ostatniego roku zginęło prawie 2000 osób, a także wysiedlono ponad 350 000 osób dwa tygodnie.

Kuratorem i producentem filmu fabularnego jest Bechara Mouzannar pod szyldem Unbranded we współpracy z Nadine Labaki i Khaledem Mouzanarem, którzy są producentami wykonawczymi. Trio współpracowało już wcześniej przy filmie Labakiego z 2018 roku Kafarnaum

Łącząc dramat i czarną komedię, reżyserzy uchwyciły złożone emocje i doświadczenia Libańczyków od października 2019 roku, którzy pokonują szereg wyzwań, starając się nie dać się ponieść.

Niedawna niestabilność w Libanie rozpoczęła się wraz z kryzysem gospodarczym w 2019 r., który wywołał powszechne protesty przeciwko korupcji w rządzie, niewłaściwemu zarządzaniu finansami i pogarszającej się jakości życia, na co dodatkowo wpływ miała pandemia Covid-19 kilka miesięcy później.

Sytuacja osiągnęła tragiczne crescendo wraz z eksplozją w porcie w Bejrucie w sierpniu 2020 r. – największym jak dotąd wybuchem niejądrowym – który zdewastował duże części miasta, jeszcze bardziej obnażając błędy rządu i pogłębiając rozpacz społeczną.

Nieład to bardzo potrzebny film, który zgodnie z prawdą ukazuje psychologiczny wpływ upadku Libanu na młode pokolenie, które wciąż zastanawia się, jak przezwyciężyć wiele warstw niesprawiedliwości” – powiedział Labaki.

Antologia składa się z czterech krótkich filmów:Grupa, Ojczyzna, Nie panikowaći A Kawałek Nieba— każdy bada, jak wydarzenia ostatnich pięciu lat zmieniły życie i zbiorową psychikę Libanu.

„Ta antologia pokazuje, jak złożoność może wyłonić się z nieporządku, a piękno z chaosu. To głęboka eksploracja „sztuki ocalałego” głęboko splecionej z istotą samego życia” – powiedział producent wykonawczy Khaled Mouzanar.

„Różne gatunki i historie w Nieład przyczyniają się do stworzenia szerszego obrazu dzisiejszego Libanu, ukazując głęboki wpływ chaosu na życie ludzi” – powiedzieli producenci wykonawczy Bechara Mouzannar i Philippe Jabre.

Dyrektor generalny Front Row Filmed Entertainment, Gianluca Chakra, twierdzi, że film rzuca światło na libańskie historie, które często pozostają niewyjaśnione, ale sugeruje, że historie te mają również szerszy oddźwięk.

„Powracające motywy niestabilności, ale przede wszystkim odporności, ukazane w tym dramacie, nie dotyczą tylko doświadczeń libańskich – są uniwersalne. W świecie, w którym coraz bardziej panuje niepewność, Nieład oferuje refleksję na temat wspólnej ludzkiej zdolności do przetrwania i odnalezienia nadziei pośród zamętu” – stwierdził.

W obsadzie zespołu znajduje się cała gama libańskich talentów, w tym Manal Issa (Pływacy), Rodrigue Sleiman (Podróżnik), Farah Shaer (Niebo bez ludzi), Hanane Hajj Ali (Bab El Shams), Petra Serhal, Yara Abou Haidar, Said Serhan (Bejrut Hold ‘Em), Josef Akiki (Al Hayba) i znany komik stand-upowy Chaker Bou Abdalla (współautor scenariusza „Kawałek Nieba‘).

Koproducentami są Lara Chekerdjian i Abla Khoury z Ginger Beirut Productions oraz Studio Humbaba, którym towarzyszy zespół kreatywny, w skład którego wchodzi kompozytor Zeid Hamdan (Baraka spotyka Barakę, Kafarnaum), dyrektor artystyczna Sabine Sabbagh (Zniewaga, 1982), autorzy zdjęć Mark Khalife (Dolina Wygnania) i Juliena Kai (Kroniki Niej)) i projektanci dźwięku Emmanuel Zouki (Brudne, trudne, niebezpieczne) i Rana Eid (panoptyczny).

Zrodlo