Francuskie zakazy noszenia hidżabu w sporcie „dyskryminujące”: eksperci ONZ

„Muzułmańskie kobiety i dziewczęta noszące hidżab muszą mieć równe prawa do uczestniczenia w życiu kulturalnym i sportowym” – twierdzą eksperci ONZ.

Eksperci ONZ ds. praw człowieka ostro skrytykowali decyzje podjęte we Francji zakazujące kobietom i dziewczętom noszącym muzułmańskie chusty udziału w zawodach sportowych jako „dyskryminujące” i żądając ich cofnięcia.

Francja powołała się na swoje rygorystyczne przepisy dotyczące sekularyzmu, aby zakazać swoim sportowcom noszenia symboli religijnych, w tym hidżabu, podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.

Francuskie federacje piłki nożnej i koszykówki również zdecydowały się wykluczyć zawodników noszących chusty z zawodów, w tym na poziomie amatorskim.

Decyzje te „są nieproporcjonalne i dyskryminujące oraz naruszają ich prawa [of French athletes] do swobodnego manifestowania swojej tożsamości, swojej religii lub przekonań prywatnie i publicznie oraz do uczestniczenia w życiu kulturalnym” – stwierdzono w wydanym w poniedziałek oświadczeniu podpisanym przez ośmiu niezależnych ekspertów ONZ.

„Muzułmańskie kobiety i dziewczęta noszące hidżab muszą mieć równe prawa do uczestniczenia w życiu kulturalnym i sportowym oraz do uczestniczenia we wszystkich aspektach francuskiego społeczeństwa, którego są częścią” – stwierdziły.

Oświadczenie podpisali specjalni sprawozdawcy ONZ ds. praw kulturalnych, kwestii mniejszości oraz wolności religii i przekonań, a także członkowie grupy roboczej ONZ ds. dyskryminacji kobiet i dziewcząt.

Są to niezależni eksperci powołani przez Radę Praw Człowieka ONZ, którzy jednak nie wypowiadają się w imieniu ONZ.

Francuskie przepisy dotyczące sekularyzmu mają na celu zachowanie neutralności państwa w sprawach religijnych, gwarantując jednocześnie obywatelom prawo do swobodnego praktykowania swojej religii.

Zabraniają między innymi uczniom i nauczycielom w szkołach oraz urzędnikom noszenia „ostentacyjnych” symboli religijnych.

Eksperci jednak podkreślali, że „neutralność i świecki charakter państwa nie stanowią uzasadnionej podstawy do nakładania ograniczeń na prawo do wolności słowa oraz wolności religii i przekonań”.

„Wszelkie ograniczenia tych wolności muszą być proporcjonalne, niezbędne do osiągnięcia jednego z celów określonych w prawie międzynarodowym [safety, health and public order, the rights and freedoms of others]i uzasadnione faktami… a nie domniemaniami, założeniami czy uprzedzeniami” – stwierdzili.

„W kontekście nietolerancji i silnej stygmatyzacji kobiet i dziewcząt, które decydują się na noszenie hidżabu, Francja musi podjąć wszelkie dostępne środki, aby je chronić, chronić ich prawa oraz promować równość i wzajemne poszanowanie różnorodności kulturowej”.

W składzie francuskiej drużyny, która wystąpiła na domowych igrzyskach olimpijskich w Paryżu, nie znalazł się żaden sportowiec noszący hidżab. Jednak Międzynarodowy Komitet Olimpijski zezwolił uczestnikom na noszenie hidżabu w wiosce sportowców.

Zrodlo