Franciszek odrzuca "kultura wyrzucania" dla osób niepełnosprawnych: "Nie ma rozwoju ludzkiego bez najsłabszych"

On Tata Franciszek poinformował w ten czwartek „kultura odrzucenia” która oddziela osoby niepełnosprawne od społeczeństwa „niestety odsyła je zanim się urodzi”podczas audiencji z ministrami G7 na temat włączenia społecznego i niepełnosprawności.

Papież przypomniał, że ofiarami tej kultury są także osoby starsze i „Wyrzuca się je jak brzydkie buty”, kiedy „są mądrością”.

Franciszek podziękował przedstawicielom siedmiu najbardziej uprzemysłowionych demokracji świata, którzy zebrali się w tym tygodniu w prowincji Perugia (północ), „za wolę budowania bardziej sprawiedliwego świata, świata bardziej włączającego, w którym każdy człowiek, na miarę swoich możliwości, , mogą żyć w pełni i przyczyniać się do rozwoju społeczeństwa.

Podczas audiencji Papież otrzymał „List Solfagnano”, napisany po spotkaniu G7 w zamku Solfagnano w Perugii, który Obejmuje „podstawowe tematy, takie jak włączenie społeczne, dostępność, autonomiczne życie i docenianie ludzi”, – zauważył Papież.

„Włączenie osób niepełnosprawnych musi zostać uznane za priorytet przez wszystkie kraje” – zapewnił.

Jorge Mario Bergoglio nie był zwolennikiem używania słowa „niepełnosprawność” i woli mówić o „różnych zdolnościach”, ponieważ każdy je ma. Ponadto zażądał „doceniaj możliwości każdego człowieka, oferując możliwości godnej pracy”, ponieważ podkreślił, że wykluczenie w świecie pracy jest „poważną formą dyskryminacji”, a także w świecie kultury i sportu oraz że gwarantuje się, że „osoby niepełnosprawne będą mogły wybrać własną drogę życiową, uwalniając je od łańcuchy uprzedzeń”.

„Wszystkie kraje mają obowiązek zapewnić warunki, aby każdy człowiek mógł się w pełni rozwijać, w inkluzywnych społecznościach” – zauważył.

Papież podkreślił, że „uczynienie świata włączającym oznacza nie tylko dostosowanie struktur, ale także zmianę mentalności, tak aby osoby niepełnosprawne były uważane za pełnoprawnych uczestników życia społecznego”. „Nie ma prawdziwego rozwoju ludzkiego bez udziału najsłabszych”.

„Niech zostaną usunięte wszelkie bariery fizyczne, społeczne, kulturowe i religijne, aby każdy z nas mógł wcielić w życie swoje talenty i przyczynić się do dobra wspólnego” – stwierdził.

Z drugiej strony Franciszek kładł nacisk na zapewnienie osobom niepełnosprawnym „nie pozostańcie w tyle w obliczu nadzwyczajnych sytuacji humanitarnych związanych z kryzysami klimatycznymi i konfliktami, które w nieproporcjonalny sposób dotykają osoby najbardziej bezbronne” oraz wezwał do stworzenia „systemu zapobiegania sytuacjom kryzysowym i reagowania na nie, uwzględniającego ich specyficzne potrzeby i gwarantującego, że nikt nie zostanie wykluczony z ochrony i pomocy”.

Zrodlo