Filipiny przedstawiają identyfikację wizualną, plany Targów Książki we Frankfurcie 2025

FRANKFURT, Niemcy – Filipiny odegrają centralną rolę na 77. Frankfurter Buchmesse w 2025 r. (Targi Książki we Frankfurcie 2025 r.) jako gość honorowy.

Na konferencji prasowej kuratorzy Patrick Flores i Karina Bolasco, przewodniczący Krajowej Rady ds. Rozwoju Książki (NBDB) Dante Francis Ang II, dyrektor wykonawczy Krajowej Komisji Kultury i Sztuki (NCCA) Eric Zerrudo oraz ambasador Filipin w Niemczech Irene Susan Natividad przedstawili rzuć okiem na prezentację kraju. Ujawnili temat przewodni i identyfikację wizualną.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Senator Loren Legarda, wizjoner i siła napędowa udziału Filipin we Frankfurckich Targach Książki, również zaszczyciła to wydarzenie wirtualnie.

„To moment ogromnej dumy narodowej” – powiedziała Legarda w wiadomości wideo.

„Dzięki wsparciu rządu Filipin świętowanie tego kraju na największych na świecie targach książki jest świadectwem nieustannych wysiłków włożonych w promowanie naszej literackiej i twórczej duszy. Jesteśmy podekscytowani możliwością podzielenia się ze światem historiami Filipińczyków” – dodała.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Filipiny przedstawiają identyfikację wizualną, motyw i plany prezentacji gościa honorowego na Targach Książki we Frankfurcie w 2025 r.

Transkobieca myślicielka i artystka Jaya Jacobo oraz twórca Trese Comics Ferdinand Benedict „Budjette” Tan również są częścią filipińskiej delegacji. Opowiedzieli także o swojej pracy.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Jako zróżnicowany kulturowo naród składający się z 7641 wysp, Filipiny podkreślą siłę tej różnorodności, prezentując krajowych artystów, tubylcze tradycje, globalne perspektywy i hołd złożony bohaterowi narodowemu Jose Rizalowi.

Zainspirowany wersem z „Noli Me Tangere” Rizala, temat przewodni kraju „Wyobraźnia zaludnia powietrze” oddaje głębokie skrzyżowanie literatury filipińskiej, tętniącej życiem kultury i bogatej historii. Zaprasza publiczność na całym świecie do poznania literackiego serca narodu.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Filipiny przedstawiają identyfikację wizualną, motyw i plany prezentacji gościa honorowego na Targach Książki we Frankfurcie w 2025 r.

„Słowa-klucze wyobraźnia, ludzie i powietrze nawiązują do elementów kontekstu pisarskiego i czytelniczego: producentów i odbiorców tekstów; talent specyficznej jednostki, która czyta i pisze; oraz społeczność skupiona w powietrzu emanującym z książek i ożywiającym je” – powiedział Flores, kustosz Pawilonu Filipińskiego.

Literatura na Filipinach to coś więcej niż opowiadanie historii; jest to praktyka społeczna, która łączy czytelników z globalnymi ideami i przyszłymi aspiracjami. Narracje filipińskie obejmują gatunki i media, oferując unikalne spojrzenie na historię, kulturę i współczesną rzeczywistość.

„Pawilon Gościa Honorowego będzie przestrzenią i klimatem dzielenia się: demokratycznym, przemyślanym, odważnym, towarzyskim, wypełnionym wyobraźnią, pobudzonym do działania walką i marzeniami” – powiedział Flores.

Według Floresa identyfikacja wizualna również nawiązuje do tematu „Wyobraźnia zaludnia powietrze”, przekazując jednocześnie akt wyobrażania jako ożywiona abstrakcja graficzna i geometryczna. Główne logo wizualizuje ten proces jako wznoszącą się w powietrze siatkę, przypominającą zbiorowe aspiracje narodu.

Schemat kolorów odzwierciedla opisane przez Rizala żywe odcienie złota, błękitu, czerwieni i zieleni w scenerii i postaciach jego książki. Krój pisma nawiązuje do liter użytych w pierwszym druku Noli Me Tangere w 1890 roku.

Projekt wizualny zawiera również glify inspirowane pismem baybayin, starożytnym systemem pisma używanym przez wczesnych Filipińczyków przed hiszpańską kolonizacją. Reprezentują postacie lub przedmioty odgrywające kluczową rolę w Noli Me Tangere.

Filipiny przedstawiają identyfikację wizualną, motyw i plany prezentacji gościa honorowego na Targach Książki we Frankfurcie w 2025 r.

Tymczasem Bolasco, szef programu literackiego, podkreślił wyjątkową ofertę Pawilonu Filipińskiego.

„Pawilon Filipiński 2025 będzie wizytówką naszego rozwoju literackiego, koncentrującego się na pionierskich, unikalnych dziełach, które reprezentują istotne aspekty kultury filipińskiej. Współpracując z ekspertami i zainteresowanymi stronami, delegacja ma na celu wyróżnienie tytułów, które nie tylko nawiązują do dziedzictwa filipińskiego, ale także przemawiają do rynków międzynarodowych zainteresowanych różnorodnymi historiami” – powiedziała.

Powiedziała też, że rozbudowany program filipiński na Frankfurter Buchmesse 2024 pozwoli wglądu w ambitne plany filipińskiego zespołu, prezentującego ponad 70 wydawców, autorów i twórców biorących udział w poszczególnych etapach targów książki.

Ponadto na filipińskim stoisku i w sekcjach Frankfurckich Targów Książki zaprezentowanych zostanie 700 tytułów, obejmujących takie gatunki jak powieść graficzna, literatura dziecięca, new Adult i edukacja.

Kluczowym wydarzeniem targów książki będzie uroczyste przekazanie Zwoju Gościa z Włoch na Filipiny podczas ceremonii w Pawilonie Włoskim.

Filipiny rozszerzą także swój program kulturalny poprzez dynamiczny czterodniowy program inauguracyjny zatytułowany „In the Air”, który odbędzie się w Heidelbergu i Wilhelmsfeld, gdzie w latach osiemdziesiątych XIX wieku Rizal napisał Noli Me Tangere.

W 2025 r. Filipiny podwoją także liczbę przedstawicieli i książek w pawilonie o powierzchni 2000 metrów kwadratowych, tworząc centrum dialogu i inspiracji.

Wychodząc poza tradycyjny marketing, Filipiny mają na celu nawiązanie kontaktu z czytelnikami, pisarzami i wydawcami poprzez twórczą wymianę. Panele, wykłady i interaktywne wystawy będą eksplorować rolę literatury jako katalizatora zmian społecznych, łączącego rzeczywistość historyczną i współczesną.

Filipiny współpracują z niemieckimi instytucjami nad uruchomieniem kompleksowego programu kulturalnego, skupiającego się na filipińskim spojrzeniu na kwestie globalne i oferującego przestrzeń, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość spotykają się w dynamicznej wymianie.

Filipiny obiecują także inspirującą wizję wymiany literackiej i kulturalnej. Pawilon Filipiński będzie splotem idei, kultur i historii oraz tętniącym życiem punktem targów, podczas którego historie ożywają.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Filipiny przedstawiają identyfikację wizualną, motyw i plany prezentacji gościa honorowego na Targach Książki we Frankfurcie w 2025 r.

„Jestem bardzo podekscytowany prezentacją Honorowego Gościa Filipin w 2025 r. Motto „Wyobraźnia zaludnia powietrze” współbrzmi z uniwersalnością opowiadania historii. Mimo że Filipiny to trzynasty co do wielkości kraj na świecie, liczący ponad 109 milionów obywateli, sądzę, że dla wielu z nas w Europie literatura filipińska jest obecnie nadal raczej nieznanym terytorium” – powiedział Juergen Boos, dyrektor Targów Książki we Frankfurcie.

„W miarę jak kraj zacznie pełnić rolę Gościa Honorowego, dowiemy się wiele o znaczeniu opowiadania historii i dzisiejszej sceny kulturalnej dla filipińskiego społeczeństwa obywatelskiego. Ponieważ na 7641 wyspach mówi się niesamowitymi 183 różnymi językami, różnorodne wpływy tego kraju to jeden z aspektów, którego nie mogę się doczekać we Frankfurcie w 2025 r.” – dodał.

Droga do zostania gościem honorowym była niezwykła. Filipiny zadebiutowały na Targach Książki we Frankfurcie w 1998 roku, prezentując 302 tytuły od 45 wydawców.

Po ostatnim uczestnictwie w 2000 r. Filipiny zrobiły sobie 15-letnią przerwę, po czym w 2015 r. powróciły z impetem. Dzięki niezachwianemu wsparciu Legardy począwszy od 2016 r. Filipiny mocno ponownie ugruntowały swoją obecność na światowej scenie literackiej. W 2023 r. Filipiny zostały oficjalnie potwierdzone jako gość honorowy na rok 2025, co stanowi przełomowy moment w ich narracji kulturalnej.

Filipiny jako gość honorowy Targów Książki we Frankfurcie 2025 to osiągnięcie możliwe dzięki wspólnym wysiłkom NCCA, NBDB, Departamentu Spraw Zagranicznych i biura Legardy.



Zrodlo