FIFA spotyka się ze skargami dotyczącymi zagrożeń dla zdrowia piłkarzy w obliczu napiętego kalendarza

Konsorcjum europejskich lig piłkarskich i organ przedstawicielski europejskich piłkarzy FIFPRO Europe złoży w poniedziałek wspólną skargę dotyczącą kalendarza meczów międzynarodowych FIFA i zagrożeń dla zdrowia zawodników do organów antymonopolowych Unii Europejskiej.

Ligi Europejskie i FIFPRO Europe ogłosiły swoją decyzję o złożeniu skargi w czwartek, dwa tygodnie po tym, jak europejski sąd najwyższy orzekł, że zasady transferów zawodników światowego organu zarządzającego piłką nożną naruszają prawo UE w następstwie skargi złożonej przez byłą francuską zawodniczkę Lassanę Diarrę.

W skardze podkreślono także rosnącą tendencję niezadowolonych sportowców i organizacji sportowych do zwracania się do unijnego organu odpowiedzialnego za egzekwowanie prawa antymonopolowego o pomoc w zapewnieniu równych warunków działania i pozbawieniu organów zarządzających uprawnień.

Ligi Europejskie i skargi FIFPRO skupiają się na kalendarzu meczów międzynarodowych, który ich zdaniem stał się nie do utrzymania dla lig krajowych i stanowi zagrożenie dla zdrowia zawodników, argumentując, że FIFA nadużyła swojej siły rynkowej.

FIFA z kolei podała, że ​​obecny kalendarz został jednomyślnie zatwierdzony przez jej radę po kompleksowych konsultacjach, w których uczestniczyły FIFPRO i organy ligi.

Komisja Europejska, która pełni funkcję organu odpowiedzialnego za egzekwowanie prawa konkurencji w bloku 27 krajów, może nakazać przedsiębiorstwom zaprzestanie praktyk antykonkurencyjnych, a także nałożyć na nie kary.

We wrześniowym raporcie FIFPRO ostrzegano, że coraz bardziej wypełniony kalendarz piłkarski zagraża zdrowiu zawodników, a niektórym z nich pozostaje zaledwie 12 procent roku na odpoczynek, co odpowiada mniej niż jednemu dniu wolnemu w tygodniu.

FIFPRO stwierdziło, że brak odpoczynku jest sprzeczny z międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa i higieny pracy i wynika z tego, że organizatorzy zawodów nie traktują priorytetowo dobra zawodników.

Z raportu dotyczącego sezonu 2023–24 wynika, że ​​54 procent z 1500 monitorowanych zawodników borykało się z dużym obciążeniem pracą, a wielu z nich przekraczało zalecenia lekarskie.

Prawie jedna trzecia (31 procent) grała w składach meczowych przez ponad 55 meczów, a 17 procent wystąpiło w ponad 55 meczach. Około 30 procent graczy występowało przez co najmniej sześć tygodni z rzędu, grając w co najmniej dwie gry tygodniowo.

W tym sezonie wszystkie trzy europejskie rozgrywki klubowe zostały rozszerzone do 36 drużyn, a europejskie związki członkowskie FIFPRO rozpoczęły postępowanie prawne przeciwko FIFA w związku z rozszerzonymi Klubowymi Mistrzostwami Świata mężczyzn, obejmującymi 32 drużyny, rozpoczynającymi się w czerwcu 2025 roku w Stanach Zjednoczonych.

Spotkania międzynarodowe, rozgrywane z udziałem klubu lub kraju, stanowią 30 procent meczów zawodników przeciążonych pracą. W zeszłym sezonie gracze spędzili do 18 procent swojego rocznego czasu pracy na obozach reprezentacji narodowych lub na działaniach medialnych i partnerskich.

„Przepaść pomiędzy tymi, którzy planują i planują złożone zawody międzynarodowe, a tymi, którzy w nich grają i ich doświadczają, nigdy nie była większa” – stwierdził w oświadczeniu Alexander Bielefeld, dyrektor ds. polityki globalnej i stosunków strategicznych FIFPRO.

W raporcie przewidywano również, że gracze tacy jak Federico Valverde, Nicolo Barella i Phil Foden rozegrają w przyszłych sezonach do 80 meczów ze względu na rosnącą liczbę rozgrywek.

W innym raporcie Międzynarodowego Centrum Studiów Sportowych (CIES) wskazano, że nie ma wyraźnych dowodów na wzrost obciążenia pracą elitarnych zawodników od pierwszej dekady XXI wieku.

Niezależny ośrodek badawczy w Szwajcarii, który powstał w 1995 roku we wspólnym przedsięwzięciu obejmującym FIFA, podał, że ligi krajowe stanowiły 82,2 proc. wszystkich meczów rozegranych przez zawodników z 40 lig objętych badaniem w sezonach 2012–2013 i 2023–24.

W raporcie wskazano, że średnia liczba meczów na klub na sezon utrzymywała się na stałym poziomie nieco ponad 40 w latach 2012–2024, a około 5 procent klubów rozgrywa 60 lub więcej meczów w sezonie (z wyłączeniem meczów towarzyskich).

W sezonie 2023–2024 Anglia odnotowała największą liczbę krajowych meczów jeden po drugim (87) wśród czołowych lig europejskich, a kluby Premier League miały średni najkrótszy czas odpoczynku między meczami wynoszący 67,3 godziny. Ponadto angielskie kluby znalazły się na szczycie listy najczęściej rozgrywanych „pozaeuropejskich” meczów towarzyskich.

Prezydent FIFA Gianni Infantino powiedział, że organ zarządzający organizuje niewielką część meczów, ale jego wkład finansowy wspiera rozwój piłki nożnej na całym świecie i przynosi korzyści sportowi w skali globalnej.

„Wszystkie pozostałe mecze, 98–99 procent, organizują inne organizacje, różne ligi, stowarzyszenia i konfederacje” – powiedział Infantino podczas swojego przemówienia na Kongresie FIFA w Bangkoku w maju.

„Dzięki 1 lub 2 procentom meczów organizowanych przez FIFA FIFA finansuje piłkę nożną na całym świecie. Generowane przez nas przychody nie trafiają jedynie do kilku klubów w jednym kraju. Generowane przez nas przychody trafiają do 211 krajów. Żadna inna organizacja tego nie robi.”



Zrodlo