FG ustala wytyczne dotyczące zwolnienia grantów badawczych stron trzecich z TSA

Główny księgowy Federacji, dr Oluwatoyin Madein, wydał wytyczne dotyczące wyłączania funduszy grantów badawczych pochodzących od osób trzecich, federalnych uniwersytetów i instytucji badawczych, z pojedynczego konta skarbowego (TSA).

W okólniku skarbu federalnego wydanym w Abudży Madein oświadczył, że nowe wytyczne zostaną natychmiast wdrożone.

Powiedziała, że ​​wytyczne są następstwem zatwierdzenia przez Prezydenta wyłączenia grantów badawczych i funduszy żelaznych federalnych uniwersytetów i instytucji badawczych z polityki pojedynczego konta skarbowego (TSA).

Jedna z wytycznych stanowi, że federalne uniwersytety i instytucje badawcze muszą uzyskać zgodę Głównego Księgowego Federacji przed otwarciem rachunków funduszy badawczych/funduszów żelaznych w bankach komercyjnych; podczas gdy wszystkie pozostałe rachunki mają pozostać w Centralnym Banku Nigerii (CBN).

Madein, którego biuro zarządza polityką rządu dotyczącą pojedynczych rachunków skarbowych (TSA), poinformowało, że wszystkie granty badawcze i fundusze żelazne muszą być wspierane na podstawie dobrze wykonanych protokołów ustaleń (MOU) pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego a organami przyznającymi granty.

Według Madeina „Biuro Głównego Księgowego Federacji (OAGF) prowadzi listę wszystkich rachunków bankowych na dotacje badawcze/fundusze stypendialne otwartych przez wszystkie federalne uniwersytety i instytucje badawcze na podstawie zgody prezydenta.

„Zarządzanie rachunkami, w tym księgowanie i raportowanie transakcji z bankami komercyjnymi, jest ograniczone do działów stypendialnych/rachunków instytucji szkolnictwa wyższego.”

Powtarzając, że konta grantów badawczych/funduszy stypendialnych powinny być przeznaczone wyłącznie do przyjmowania grantów, Madein stwierdził, że pod żadnym pozorem nie można na nich operować innymi środkami publicznymi i że takie rachunki „nie będą uznawane za rachunki operacyjne instytucji szkolnictwa wyższego/ instytuty badawcze”.

Księgowa Generalna Federacji stwierdziła, że ​​roczne sprawozdania, w tym wyciągi bankowe i wyciągi z rachunków bankowych dotyczące dotacji badawczych/rachunków dotacji, powinny być składane przez instytucje do jej Biura w celu uzgodnienia z rządowym sprawozdaniem finansowym ogólnego przeznaczenia (GPFS).

Madein utrzymywała, że ​​we wszystkich swoich działaniach instytucje mają ściśle przestrzegać wytycznych polityki TSA/e-kolekcji.

Wcześniej Biuro Głównego Księgowego Federacji wydało wytyczne operacyjne dotyczące wyjścia uczelni ze Zintegrowanego Systemu Informacji Kadrowo-Płacowej (IPPIS).

W wytycznych Urząd stwierdził, że „Listy płac za miesiąc październik 2024 r. dla uczelni będą przetwarzane na platformie IPPIS, natomiast za listopad i grudzień 2024 r. będą przetwarzane przez uczelnię i będą sprawdzane przez OAGF IPPIS oraz płatne za pośrednictwem platformy GIFMIS”.

Zrodlo