FG proponuje 25% stawkę podatku dla bogatych Nigeryjczyków zarabiających 100 milionów N miesięcznie

Rząd federalny rozważa nałożenie 25% stawki podatku na osoby zarabiające w kraju 100 milionów N i więcej miesięcznie.

Przewodniczący Prezydenckiej Komisji ds. Polityki Fiskalnej i Reform Podatkowych Taiwo Oyedele oświadczył to podczas sesji grupowej podczas Szczytu Gospodarczego w Nigerii zorganizowanego przez NESG.

Zauważył również, że ci, którzy zarabiają ponad 100 milionów N miesięcznie, czyli bogaci, powinni płacić 25% podatku.

Oyedele wyjaśnił, że 25% podatek nakładany na bogatych był potrzebny, aby osiągnąć równowagę, która zmniejszyłaby obciążenia podatkowe osób o niskich dochodach, zapewniając jednocześnie, że osoby o wyższych dochodach będą w większym stopniu przyczyniać się do dochodów państwa.

Stwierdził również, że rząd federalny planuje zwrócić przedsiębiorstwom 100% podatku od wartości dodanej (VAT) zapłaconego przez nie od aktywów i usług.

Według niego firmy płacące podatek VAT od aktywów takich jak samochody, laptopy itp. zwiększają swoje całkowite koszty, co przyczynia się do inflacji.

Powiedział, „Jeśli zarabiasz 100 milionów N miesięcznie, zabieramy do 25 procent bogatym ludziom. To dlatego, że musimy zbilansować księgi”.

„Dzisiaj niezależnie od tego, jaki podatek VAT płacicie (firmy) od aktywów – niezależnie od tego, czy budujecie fabrykę, kupujecie laptopa czy pojazdy – ponosicie go. To zwiększa koszty, a co za tym idzie, ceny wzrosną. Po wdrożeniu naszych reform otrzymasz 100% zwrotu kredytu na usługi i aktywa”.

Oczekuje się, że wniosek ten umożliwi przedsiębiorstwom odliczenie podatku VAT zapłaconego od towarów i usług wykorzystywanych w produkcji od swoich zobowiązań podatkowych, co potencjalnie złagodzi problemy związane z przepływem środków pieniężnych i pobudzi działalność gospodarczą.

Najnowsze propozycje i zmiany w zakresie reform podatkowych

Komisja pod przewodnictwem Taiwo Oyedele zaproponowała szereg środków fiskalnych mających na celu zwiększenie dochodów rządowych przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń podatkowych przedsiębiorstw i pobudzeniu działalności gospodarczej.

Niektóre z ich propozycji i dotychczas zatwierdzonych zmian obejmują; nowy system podatku u źródła, który zwalnia producentów i małe przedsiębiorstwa z płacenia podatku u źródła, propozycja wyłączenia z podatków żywności i transportu, wprowadzenie identyfikatora podatkowego dla bankierów i osób pracujących w sektorze usług finansowych itp.

Obecnie komisja przesłała do Zgromadzenia Narodowego dziesięć nowych projektów ustaw w sprawie zmian konstytucyjnych w krajowych przepisach podatkowych.

Komisja zwróciła uwagę, że niektóre ze zidentyfikowanych kwestii wymagają zmian legislacyjnych, a nie tylko rozporządzeń wykonawczych.

Obciążenia podatkowe nigeryjskich przedsiębiorstw

Przedsiębiorstwa w Nigerii ponoszą wysokie obciążenia podatkowe w związku z plagą wielokrotnych podatków panującą w całym kraju.

Według komisji podatkowej na trzech poziomach władz pobieranych jest 60 oficjalnych podatków i opłat od osób fizycznych i przedsiębiorstw. Jednak nieoficjalne numery podatków do 200 pobieranych od osób fizycznych i firm.

Stwarza to niezdrowy klimat biznesowy dla inwestycji i zniechęca do ekspansji. Przyczynia się również do wysokich kosztów produkcji i inflacji w całym kraju.

Prezydent Tinubu zauważył wcześniej, że jego administracja będzie opodatkowywać „owoce, a nie nasiona” przedsiębiorstw w kraju.

Zrodlo