Fala Chikungunya w Pakistanie: co wiemy o wirusie przenoszonym przez komary

Szpitale w największym mieście Pakistanu, Karaczi, są pełne pacjentów zakażonych wirusem chikungunya.

Jak zauważyły ​​lokalne media na początku tego miesiąca, główne szpitale rządowe w całym mieście zgłaszają codziennie od 500 do 750 podejrzanych przypadków choroby przenoszonej przez komary, co jeszcze bardziej obciąża i tak już borykający się z problemami system opieki zdrowotnej.

Ale czym jest chikungunya, jak się rozprzestrzenia i dlaczego tak dotkliwie uderzyła w najbardziej zaludnione miasto Pakistanu?

Co to jest chikungunya?

Chikungunya to choroba wirusowa przenoszona przez ukąszenia zarażonych komarów Aedes aegypti. Komary te przenoszą również i rozprzestrzeniają dengę i wirusa Zika.

Nazwa chikungunya pochodzi od słowa z języka Kimakonde używanego w Tanzanii i Mozambiku, oznaczającego „wykrzywić się”.

Jak poważna jest epidemia chikungunya w Pakistanie?

Jak wynika z raportu Szpitala Uniwersyteckiego Aga Khan, w ostatnich miesiącach w Karaczi zgłoszono ciężkie przypadki chikungunya, zwłaszcza wśród pacjentów w podeszłym wieku i chorych na cukrzycę.

Powikłania obejmują problemy neurologiczne, takie jak paraliż i śpiączka, a także problemy z sercem i oczami. Te ciężkie przypadki często wymagają intensywnej opieki i wentylacji mechanicznej, z niepewnymi perspektywami powrotu do zdrowia i ryzykiem przedłużonej hospitalizacji lub śmierci.

Według danych rządowych, do których dotarła Al Jazeera, w okresie od maja do września u 172 osób w Karachi wynik testu reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) był pozytywny. Spośród 956 osób podejrzanych o zakażenie wirusem przebadano 713. Rzeczywista liczba przypadków jest jednak prawdopodobnie znacznie wyższa.

Wiele osób diagnozuje się bez testu PCR, opierając się zamiast tego na dopasowaniu objawów i badaniach krwi, które wykazują niską liczbę płytek krwi, co może być spowodowane chikungunya.

Shoaib Khan, lekarz ogólny w prywatnym szpitalu w Nazimabadzie w Karaczi, powiedział gazecie The Express Tribune, że wysokie koszty badań również uniemożliwiają pacjentom postawienie właściwej diagnozy.

Test PCR na wirusa jest dostępny w kilku prywatnych szpitalach i kosztuje od 7000 rupii (25 dolarów) do 8000 rupii (28 dolarów) w kraju, w którym miesięczny dochód na mieszkańca w 2021 roku wynosił 118 dolarów, według danych Banku Światowego, co czyni go nieosiągalnym dla wielu ludzi.

Jeden ze szpitali rządowych w Karaczi, Podyplomowe Centrum Medyczne Jinnah, zapewnia bezpłatne badania w kierunku chikungunya, powiedział Al Jazeerze muzułmański Shah, mieszkaniec miasta, który odwiedził placówkę w czwartek. Według spisu ludności z 2023 r. Karaczi liczy około 20 milionów mieszkańców.

Shah powiedział Al Jazeerze, że szpital nie ma oddzielnego oddziału chikungunya, a pacjenci hospitalizowani z powodu wirusa przenoszonego przez komary przebywają na ogół na oddziałach bez moskitier.

Oczekuje się, że chikungunya i denga pozostaną poważne do grudnia, powiedział The Express Tribune Abdul Wahid Rajput, dyrektor szpitala i centrum badawczego chorób zakaźnych Sindh.

Mieszkańcy Karaczi i Lahore, gdzie wirusy przenoszone przez komary są powszechne, obwiniają rząd za nieregularne zamgławianie, które obejmuje rozpylanie środka dezynfekującego w celu wytępienia komarów.

Jak rozprzestrzenia się chikungunya?

Jeśli zarażony komar ugryzie zdrowego człowieka, wstrzykuje wirusa do krwioobiegu.

Jeśli niezainfekowany komar ugryzie osobę, która jest już zarażona, wysysa wirusa z krwi tej osoby i staje się nosicielem zdolnym do przenoszenia wirusa na inne osoby poprzez ukąszenie.

Organy ds. zdrowia ostrzegają, że ryzyko przeniesienia wirusa z zakażonej osoby – za pośrednictwem komara-nosiciela – jest najwyższe w pierwszym tygodniu infekcji. Wirus nie przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Cykl ten prawdopodobnie rozpoczął się po ukąszeniu zakażonych zwierząt przez komary. Chikungunya naturalnie występuje u dzikich zwierząt (takich jak małpy), które służą jako rezerwuar wirusa.

Komara aedes aegypti można zobaczyć w laboratorium Oxitec w Campinas w Brazylii
W laboratorium można zobaczyć komara Aedes aegypti [File: Paulo Whitaker/Reuters]

Jakie są objawy chikungunyi?

Najczęstszymi objawami są gorączka i ból stawów. Chociaż przypadki śmiertelne są rzadkie, ból stawów może być silny i utrzymywać się przez miesiące.

Zainfekowani ludzie mogą również odczuwać bóle głowy, nudności, zmęczenie, bóle mięśni, obrzęk stawów lub wysypkę.

„Zaczęło się od tego, że poczułem ból w nadgarstku. Zabawne, takie, które odczuwasz, gdy śpisz na nadgarstku” – powiedziała Al Jazeera 23-letnia mieszkanka Karaczi, Nawal Malik, która zaraziła się wirusem pod koniec września.

Mniej więcej w tym samym czasie wirusem zaraziła się matka, koleżanka i sąsiadka Malika.

Wkrótce Malik zaczęły boleć wszystkie stawy, łącznie z palcami i kostkami. Oprócz bólu stawów odczuwała nudności, niskie ciśnienie krwi, kołatanie serca, ból za oczami, dreszcze i wysoką gorączkę.

„W przypadku każdej innej infekcji gorączka zwykle ustępuje po zażyciu leków, ale w przypadku chikungunyi gorączka szybko wraca po przełamaniu” – powiedziała, opowiadając o doświadczeniach własnych i swojej matki.

Do środy minęły około trzy tygodnie, odkąd Malik wyzdrowiała z wirusa, ale nadal odczuwa ostry ból kostki.

Dla jej 63-letniej matki wirus był „znacznie poważniejszy”. Wcześniej zdiagnozowano u niej chorobę zwyrodnieniową stawów i cukrzycę.

„Dla niej ból stawów był naprawdę okropny; to najgorszy ból, jaki kiedykolwiek widziałam” – powiedziała, dodając, że stawy jej matki nadal bolą tygodnie po wyzdrowieniu.

Objawy zwykle pojawiają się od trzech do siedmiu dni po ukąszeniu zakażonego komara. Wiele osób wraca do zdrowia w ciągu tygodnia do kilku tygodni. Po tym czasie dana osoba prawdopodobnie uzyska odporność na wirusa przez całe życie.

Objawy Chikungunya są podobne do objawów dengi i wirusa Zika. W rezultacie chikungunya jest często błędnie diagnozowana – twierdzą eksperci, w tym Światowa Organizacja Zdrowia.

Interactive_Chikungunya_October24_2024-objawy

Jak leczy się chikungunyę?

Chociaż nie ma konkretnych leków do leczenia tej choroby, według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w Stanach Zjednoczonych odpoczynek, płyny i leki przeciwbólowe mogą pomóc złagodzić objawy.

Jednak nie wszystkie leki przeciwbólowe są bezpieczne w przypadku podejrzenia infekcji. CDC odradza przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) do czasu wykluczenia dengi, ponieważ mogą one zwiększać ryzyko krwawienia. W ciężkich przypadkach u pacjentów z dengą mogą wystąpić wewnętrzne lub zewnętrzne powikłania krwotoczne.

Typowe przykłady NLPZ obejmują ibuprofen, Advil i aspirynę.

Dopuszczalne są leki dostępne bez recepty, takie jak acetaminofen czy paracetamol, ponieważ zmniejszają ból i gorączkę, ale nie mają działania przeciwzapalnego.

Interactive_Chikungunya_October24_prevent_treat

Jak można chronić się przed chikungunyą?

Władze odpowiedzialne za zdrowie uważają ochronę przed ukąszeniami komarów za najskuteczniejszą strategię zapobiegania rozprzestrzenianiu się chikungunya.

Może to obejmować noszenie długich rękawów i spodni, stosowanie środków odstraszających komary, usuwanie stojącej wody i przebywanie w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach w pomieszczeniach lub za moskitierą na zewnątrz.

Czy istnieje szczepionka?

W Stanach Zjednoczonych dostępna jest jednodawkowa szczepionka przeciwko chikungunya (IXCHIQ). Zgodnie z artykułem amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) z listopada 2023 r. jest on zatwierdzony do stosowania u osób w wieku 18 lat i starszych oraz o podwyższonym ryzyku narażenia na wirusa. W czerwcu 2024 r. lek Ixchiq otrzymał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Kanadzie, a w lipcu w Europie.

Jednakże Meeran Yousuf, rzecznik Departamentu Zdrowia Sindh, powiedział, że Pakistan zazwyczaj stosuje wyłącznie szczepionki zatwierdzone przez WHO, która nie zatwierdziła szczepionki przeciwko chikungunya dotychczas.

Do osób o podwyższonym ryzyku wystąpienia ciężkich objawów zaliczają się noworodki, osoby starsze i osoby cierpiące na choroby takie jak cukrzyca lub wysokie ciśnienie krwi.

Gdzie się rozprzestrzenił?

Według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w 2024 r. na całym świecie zgłoszono około 460 000 przypadków wirusa Chikungunya i 170 związanych z nimi zgonów.

Według ECDC do krajów o największej liczbie przypadków w 2024 r. należała Brazylia (391 754 zgłoszonych przypadków) oraz Indie (69 439 zgłoszonych przypadków).

Według Światowej Organizacji Zdrowia wirusa po raz pierwszy zidentyfikowano na terenie dzisiejszej Tanzanii – wówczas znanej jako Tanganika – i od tego czasu odnotowano go w 118 krajach.

W Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, na subkontynencie indyjskim, w regionie Pacyfiku i w tropikalnych regionach obu Ameryk stał się endemiczny.

Wirus endemiczny stale występuje na określonym obszarze geograficznym lub w określonej populacji. W tym przypadku epidemie są przewidywalne w czasie, w przeciwieństwie do globalnych pandemii, które są bardziej powszechne.

Według europejskiego CDC Brazylia, Paragwaj, Argentyna i Boliwia to kraje, w których występuje najwięcej przypadków.

Sporadyczne ogniska odnotowano także w miejscach występowania komara Aedes aegypti, takich jak Jemen i Włochy. W sierpniu Francja zgłosiła jedno zakażenie chikungunya niezwiązane z podróżą.

Co robi rząd?

Meeran Yousuf, rzecznik Departamentu Zdrowia Sindh, powiedział Al Jazeerze, że rząd prowadzi „wielokrotne opryski” w całej prowincji Sindh, w której znajduje się Karaczi.

Wysiłki te mają na celu wyeliminowanie komara odpowiedzialnego za rozprzestrzenianie się chikungunya.

Ponadto rząd prowadzi kampanie uświadamiające. „Prowadzimy również działania larwobójcze” – dodał Yousuf. Według CDC larwacyd to rodzaj środka owadobójczego, który zabija komary w stadium niedojrzałych larw i poczwarek, zapobiegając ich rozwinięciu się w kąsające postacie dorosłe.

Zrodlo