Europejska Agencja Kosmiczna w rozmowach ze SpaceX w sprawie Globalnej Inicjatywy na rzecz Redukcji Śmieci Kosmicznych

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) prowadzi obecnie rozmowy ze SpaceX na temat możliwości przyłączenia się amerykańskiego giganta z branży lotniczej do międzynarodowej inicjatywy mającej na celu rozwiązanie stale narastającego problemu śmieci kosmicznych. ESA aktywnie pracuje nad zajęciem się rosnącym ryzykiem stwarzanym przez śmieci orbitalne, które zagrażają zarówno działającym satelitom, jak i przyszłym misjom kosmicznym.

Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher powiedział, że opracowana przez agencję „Karta Zero Debris” uzyskała poparcie ponad 110 krajów i organizacji, a ich wspólnym celem jest powstrzymanie tworzenia nowych śmieci do 2030 r. Chociaż SpaceX nie podpisało jeszcze karty, Aschbacher ma nadzieję, że uda się to osiągnąć postępów, zauważając: „Będziemy nadal podnosić te kwestie, ponieważ są one niezbędne”.

Zrozumienie śmieci kosmicznych

Według astronoma z Harvardu, Jonathana McDowella, obecnie na orbicie Ziemi znajduje się około 18 897 możliwych do wyśledzenia kawałków kosmicznych śmieci. Wśród tych śmieci znajdują się nieaktywne satelity, korpusy rakiet i fragmenty wcześniejszych kolizji. Chociaż ESA nie reguluje działalności kosmicznej, angażuje się we wspieranie współpracy międzynarodowej w tej pilnej kwestii. „Fakt, że mamy już przedstawioną kartę i że partnerzy się pod nią podpisują, jest bardzo zachęcający” – dodał Aschbacher.

Znaczenie zaangażowania SpaceX

SpaceX, dysponując około 6300 aktywnymi satelitami z około 10 300 na niskiej orbicie okołoziemskiej, odgrywa ważną rolę istotne rolę w tej dyskusji. Sama konstelacja Starlink obejmuje prawie dwie trzecie wszystkich działających satelitów w tym regionie. Nowe konstelacje innych firm, w tym Amazona i chińskich sieci satelitarnych, zwiększają zatory, przez co wysiłki mające na celu ograniczenie ilości śmieci kosmicznych stają się jeszcze pilniejsze.

Implikacje śmieci kosmicznych w świecie rzeczywistym

Zagrożenia są dalekie od teoretycznych. Na przykład w wyniku niedawnego incydentu korpus chińskiej rakiety rozpadł się po zderzeniu z gruzami, tworząc jedno z największych zarejestrowanych pól śmieci kosmicznych. Ponadto wcześniejsze testy rakiet przeciwsatelitarnych przeprowadzone przez różne kraje pogłębiły problem, przyczyniając się jeszcze bardziej do zatłoczonego środowiska orbitalnego. W miarę jak ESA kontynuuje rozmowy ze SpaceX, główny nacisk pozostaje na zapewnienie czystszej i bezpieczniejszej orbity wszystkim zainteresowanym stronom w sektorze kosmicznym.

Zrodlo