Ekonomista ostrzega FG przed Bankiem Światowym i MFW

Główny ekonomista SPM Professionals, Paul Alaje, wezwał rząd federalny, aby ostrożnie reagował na rady udzielane przez globalne instytucje finansowe, takie jak Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

Zadzwonił podczas wywiadu dla Channels Television Politics Today, mówiąc, że trzymanie się słodkich słów instytucji może doprowadzić do dalszej podwyżki kursu dolara do nairy.

„Słoń w pokoju to kurs wymiany. Wszystkie zyski, jakie osiągnęła ta administracja, to znaczy, jeśli Naira wzrośnie do 2000, wszystko zniknie. Dlatego musimy zachować szczególną ostrożność i nie słuchać słodyczy, jakie mówią nam niektóre instytucje” – stwierdził.

We wtorek MFW wezwał kraje borykające się z wysoką inflacją, w tym Nigerię, do przyjęcia zaostrzonej polityki pieniężnej w celu ustabilizowania swoich gospodarek.

Doradca ekonomiczny MFW i dyrektor ds. badań, Pierre-Olivier Gourinchas, oświadczył to w Waszyngtonie podczas konferencji prasowej przedstawiającej World Economic Outlook (WEO) podczas trwających corocznych spotkań MFW i Banku Światowego.

Gourincha podkreślił znaczenie zrównoważenia polityki pieniężnej i fiskalnej w celu rozwiązania problemów związanych z inflacją i zadłużeniem w dotkniętych regionach.

MFW podkreślił Afrykę Subsaharyjską jako region budzący szczególne obawy. Według raportu WEO oczekuje się, że w tym roku tempo wzrostu gospodarczego w regionie utrzyma się na stałym poziomie 3,6 procent, a prognozy wskazują na niewielki wzrost do 4,2 procent w roku przyszłym. Pomimo tej poprawy krajobraz gospodarczy nadal stanowi wyzwanie ze względu na wstrząsy i konflikty związane z pogodą.

„W krajach, w których inflacja jest bardzo wysoka, zalecamy rygorystyczne nastawienie polityki pieniężnej. W niektórych przypadkach, jeśli to możliwe, pomocna może być konsolidacja fiskalna, choć komplikują ją kompromisy, z którymi boryka się wiele krajów” – stwierdził.

„Wzrost w regionie jest ograniczony i nierówny” – zauważył Gourinchas. „Wstrząsy pogodowe i konflikty dotknęły kilka krajów, a inflacja, choć w niektórych miejscach się stabilizuje, nadal stwarza poważne wyzwania”.

Zrodlo