EFCC, ICPC: Czego gubernatorzy stanów powinni żądać – Femi Falana

Prawniczka zajmująca się prawami człowieka Femi Falana (SAN) zapewniła, że ​​Komisja ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych (EFCC) wraz z innymi podobnymi instytucjami pozostanie na miejscu.

Wiadomości z Naiji donosi, że oświadczył to w obliczu narastających wezwań do rozwiązania agencji przeciwdziałającej łapówkom.

Falana podkreśliła, że ​​należy skupić się na zapewnieniu niezależności tych agencji, a nie na kwestionowaniu ich legalności.

Dzieje się to w kontekście batalii prawnej zainicjowanej przez 16 gubernatorów stanów, którzy kwestionują zgodność z konstytucją utworzenia EFCC.

W środę zadecydował Sąd Najwyższy 22 października na rozprawę w sprawie, która została pierwotnie wniesiona przez rząd stanu Kogi. Stany przyłączające się do pozwu to Ondo, Edo, Oyo, Ogun, Nasarawa, Kebbi, Katsina, Sokoto, Jigawa, Enugu, Benue, Anambra, Plateau, Cross River i Niger.

Stany argumentują, że Konstytucja jest najwyższym prawem kraju, a każda ustawa niezgodna z nią jest nieważna.

Występując w programie Sunday Politics programu Channels Television, Falana opowiadała się za wprowadzeniem środków gwarantujących niezależność agencji takich jak EFCC i Niezależna Komisja ds. Praktyk Korupcyjnych i Innych Powiązanych Przestępstw (ICPC), wolnej od kontroli rządu.

Według mnie ICPC i EFCC, podobnie jak Trybunał ds. Kodeksu Postępowania, pozostały– stwierdziła Falana. „Powinniśmy domagać się środków zapewniających tym instytucjom autonomię i niepodleganie kontroli żadnego rządu”.

Podkreślił następnie, że Sąd Najwyższy wielokrotnie potwierdzał legalność tych agencji, opisując je jako niezbędne do zwalczania przestępstw gospodarczych i finansowych oraz zwalczania korupcji w Nigerii.

Falana zauważyła, że ​​zarówno EFCC, jak i ICPC zostały utworzone w celu wypełnienia obowiązków państwa wynikających z sekcji 15 podsekcji 5 nigeryjskiej konstytucji, która nakazuje wyeliminowanie korupcji.

Przypomnijmy, że starszy prawnik i była prezes Nigeryjskiej Izby Adwokackiej (NBA), Olisa Agbakoba, wysłała listy zarówno do Senatu, jak i Izby Reprezentantów, twierdząc, że EFCC ustanowiony niekonstytucyjnie.

Agbakoba utrzymywała, że ​​uprawnienia przyznane Zgromadzeniu Narodowemu nie obejmują utworzenia takiej agencji.

„Jestem głęboko przekonany, że EFCC jest organizacją niezgodną z prawem, ponieważ jej utworzenie przekracza konstytucyjne uprawnienia Zgromadzenia Narodowego– stwierdził Agbakoba.

Zrodlo