Działalność Retno Marsudiego po tym, jak nie był ministrem spraw zagranicznych, treść seminarium poświęconego zjednoczeniu narodu przez Pancasilę

Czwartek, 24 października 2024 – 06:50 WIB

Depok, VIVA – Minister Spraw Zagranicznych na lata 2014-2024 Retno Marsudi prowadzi działalność po zakończeniu pełnienia funkcji ministra. Był jednym z ministrów uznawanych za szczególnie wybitnych w trakcie dwóch kadencji rządów VII Prezydenta Republiki Indonezji Joko Widodo.

Przeczytaj także:

Minister spraw zagranicznych Sugiono: Dopilnuję, aby kwestia palestyńska zawsze znajdowała się w centrum uwagi indonezyjskiej dyplomacji

Wiadomo, że po tym, jak Retno przestał pełnić funkcję ministra spraw zagranicznych, znajdował czas na uczęszczanie na seminaria. Na seminarium zorganizowanym na Uniwersytecie Pancasila w Dżakarcie Retno podniósł rolę Pancasili. Podkreślił znaczenie wdrażania Pancasila i wartość patriotyzmu w życiu codziennym. Według niego Pancasila jest atutem jednoczącym naród indonezyjski.

„Pancasila to dobro narodowe, które jednoczy różne plemiona, kultury i religie” – powiedział podczas seminarium zatytułowanego „Dyplomacja Pancasila dla świata” na Uniwersytecie Pancasila (UP), środa, 23 października 2024 r.

Przeczytaj także:

Minister spraw zagranicznych Sugiono posiada aktywa o wartości 10,9 miliarda IDR, oto szczegóły

Podkreślił, że młodsze pokolenie powinno kierować się zasadami Pancasili jako kompasu narodu i państwa. Retno wyjaśnił wyzwania stojące przed Indonezją w zakresie zachowania godności w obliczu globalnych praktyk transakcyjnych, a także znaczenie określenia interesów narodowych.

„Ważne jest, aby utrzymać zaangażowanie narodu indonezyjskiego w Pancasila, aby pozostał silny w obliczu globalnej dynamiki politycznej” – powiedział.

Przeczytaj także:

Prabowo mianuje Sugiono na ministra spraw zagranicznych, Anis-Arrmanatha Nasir i Arif Havas na wiceministra spraw zagranicznych

W tym samym miejscu były ambasador Austrii i ONZ, dr. Darmansyah Djumala podkreślił znaczenie Pancasili jako filozofii, podstawy państwa i ideologii realizowanej w polityce zagranicznej Indonezji. Podkreślił uznanie Pancasili jako „Pamięć Świata” przez UNESCO, co ma inspirować stosunki międzynarodowe.

„Testy historyczne dowodzą, że Pancasila jest mocno wyznawany przez naród indonezyjski w trzech wymiarach: jako filozofia, podstawa państwa i ideologia” – przypomniał.

Mówi się, że jako filozofia Pancasila jest systemem wartości żyjącym w społeczeństwie. Jako podstawa państwa, Pancasila jest źródłem wszelkich źródeł prawa i wartości przewodnich przy formułowaniu przepisów.

„Jako ideologia Pancasila zawiera zbiór idei, pojęć i ideałów w budowaniu życia narodowego i państwowego, odgrywając rolę „ideologia robocza” w polityce państwa” – stwierdził.

Tymczasem rektor Uniwersytetu Pancasila, prof. dr. Marsudi Wahyu Kisworo dodał, że istnieje nadzieja, że ​​seminarium dostarczy wiedzy na temat tego, w jaki sposób dyplomacja indonezyjska może w dalszym ciągu przyczyniać się do pokoju i dobrobytu na świecie. Gospodarzem tego wydarzenia był prof. dr. Eddy’ego Pratomo, w którym uczestniczyli liderzy Uniwersytetu Pancasila, a także społeczność akademicka zaangażowana w realizację wizji Złotej Indonezji 2045.

„Organizowanie tego seminarium ma na celu omówienie, w jaki sposób dyplomacja indonezyjska może w dalszym ciągu przyczyniać się do pokoju i dobrobytu na świecie” – powiedział.

Następna strona

Mówi się, że jako filozofia Pancasila jest systemem wartości żyjącym w społeczeństwie. Jako podstawa państwa, Pancasila jest źródłem wszelkich źródeł prawa i wartości przewodnich przy formułowaniu przepisów.



Zrodlo