Dyrektorzy ds. ceł stoją w obliczu sprawy o łapownictwo w związku z wprowadzeniem podatku od importu ryżu

MANILA, Filipiny – Grupa rolników wniosła kolejną serię zarzutów przeciwko urzędnikom Komisji Taryfowej (TC), tym razem zarzucając im łapownictwo w związku z utrzymaniem w 2019 r. niskiej i nieaktualnej stawki celnej, nawet po tym, jak nowe prawo nałożyło podwyżkę import ryżu przekraczający kwotę ustaloną przez rząd.

W swojej 37-stronicowej skardze złożonej w poniedziałek w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Federacja Wolnych Rolników (FFF), na której czele stoi Raul Montemayor, stwierdziła, że ​​przewodnicząca TC Marilou Mendoza oraz komisarze Ernesto Albano i Marissa Paderon „postanowili zignorować i naruszyć prawa”, gdy nie zastosowały się do Ustawy Republiki (RA) nr 11203 przy ustalaniu stawek taryfowych poza kontyngentem na dostawy ryżu.

Ustawa, która zmieniła RA 8178 lub ustawę o taryfach rolnych z 1996 r., ustala stawki celne poza kontyngentem od 2019 r. na poziomie 180%.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

CZYTAĆ: Dlaczego obniżka ceł na ryż jest niebezpieczna

Cła pozakontyngentowe odnoszą się do wyższej stawki cła nałożonej na importowany produkt rolny przekraczający jego minimalny wolumen dostępu lub ilość, która może zostać przywieziona z niższą stawką celną, którą Filipiny zobowiązały się wobec Światowej Organizacji Handlu (WTO). w celu ułatwienia handlu między krajami.

Jednostronne działanie

Stawki mogłyby nawet zostać podniesione, gdyby „obliczony ekwiwalent taryfowy”, który zapewnia zabezpieczenie przed wszelkimi wpływami średnich różnic cenowych na rynkach lokalnych i międzynarodowych, byłby wyższy.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Na podstawie dokumentu wydanego przez WTO w październiku 2019 r. rząd Filipin ustalił maksymalnie 198 proc. cła na import ryżu pochodzącego z państw niebędących częścią Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

W związku z tym w skardze zauważono, że „jednostronne” dostosowanie przez TC z powrotem do starej 50-procentowej stawki celnej kosztowało rząd aż do 1,87 miliarda funtów potencjalnych dochodów od marca 2019 r. do maja 2021 r., gdyby nałożono prawidłowe cło przywozowe na ryż.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Zauważył, że „niewłaściwe” działania urzędników TR polegające na przyznaniu drastycznie obniżonych ceł prywatnym importerom, „spowodowały znaczną szkodę dla rządu w postaci nieodebrania i utraty zróżnicowanej stawki celnej pomiędzy wyższymi 180%, a następnie 198% ” przewidziany w RA 11203 i 50 procent faktycznie narzuconych przez agencję.

„W efekcie respondenci bezprawnie przyznali tym importerom ryżu specjalny przywilej, który nie jest wyraźnie przewidziany przez prawo, pozbawiając jednocześnie rolników uprawiających ryż środków wyraźnie przeznaczonych dla nich przez prawo” – czytamy w skardze.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Grupa wskazała również, że takie posunięcie stanowiło „rażące zaniedbanie obowiązków” i było „wysoce anomalne”, ponieważ pozbawiało rolników uprawiających ryż ochrony przed „nieograniczonym, niewłaściwie taryfowym i tanim importem ryżu”.

Oprócz naruszenia sekcji 3 lit. e) ustawy o przeciwdziałaniu łapówkom i praktykom korupcyjnym urzędnicy TC zostali oskarżeni o popełnienie wykroczeń administracyjnych w związku z błędnymi stawkami celnymi.

FFF zwróciła się do prokuratorów o postawienie odpowiednich zarzutów urzędnikom TC na podstawie art. 1 Rozporządzenia Administracyjnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich nr 17.

Ciężkie przewinienie

Skarga wpływa nieco ponad miesiąc po wniesieniu do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich odrębnych zarzutów administracyjnych przeciwko tym samym urzędnikom TC, Mendozie, Albano i Paderonowi.

W swojej skardze złożonej w sierpniu FFF, przewodniczący Rosendo So ze Joint Agricultural Industries Inc., szef United Broiler Hodowers’ Association Elias Inciong i były przedstawiciel partii Partii Magsasaka. Argel Cabatbat domagał się odwołania pozwanych ze stanowiska.

Według grup rolniczych urzędnicy TC dopuścili się poważnego wykroczenia i rażącego nadużycia władzy, zezwalając na dalsze obniżenie stawek celnych na importowany ryż do 15 procent bez żadnego dochodzenia ani formalnej petycji, co stanowi należyty proces określony w elastycznej klauzuli RA 10863 , czyli ustawa o modernizacji i taryfach celnych.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Miały na myśli rozporządzenie wykonawcze nr 62 wydane przez prezydenta Marcosa w czerwcu, obniżające cło na import ryżu do 15 procent z 35 procent począwszy od tego roku do 2028 roku.



Zrodlo