Dubaj przyjazny kryptowalutom wydaje nakazy zaprzestania działalności wobec siedmiu podmiotów – oto dlaczego

Emirat Dubaju, który w ostatnim czasie podjął wiele działań, aby ustanowić i promować się jako hotspot działań Web3, obecnie identyfikuje nielegalne podmioty kryptograficzne działające w swoim regionie. W ramach najnowszego wydarzenia organ zarządzający Web3 w Dubaju wszczął postępowanie przeciwko siedmiu firmom zajmującym się aktywami wirtualnymi. W 2022 r. utworzono organ regulacyjny ds. aktywów wirtualnych (VARA), aby zapewnić połączenie wszystkich firm z wirtualnymi zasobami cyfrowymi (VDA).

W tym tygodniu VARA wydała oświadczenie w sprawie sytuacji, twierdząc, że posunięcie to ma na celu wzmocnienie jej programu egzekwowania prawa przeciwko osobom uchylającym się od prawa. Organ nie ujawnił jednak nazw podmiotów, o których mowa.

Według VARA powodem, dla którego tym podmiotom wysłano nakazy zaprzestania działalności, jest prowadzenie działalności bez uzyskania wymaganych zezwoleń.

„VARA nie będzie tolerować żadnych prób działania bez odpowiednich licencji ani nie pozwoli na nieautoryzowany marketing działań związanych z zasobami wirtualnymi. Naszym priorytetem jest zapewnienie, że ekosystem aktywów wirtualnych Dubaju pozostanie bezpieczny dla konsumentów i inwestorów, a jednocześnie będzie postępowym środowiskiem dla podmiotów zgodnych z przepisami” – jego oświadczenie stwierdziło.

Obecnie w Dubaju trwa dochodzenie w sprawie tych firm. W przypadku uznania winnych firmom tym grozi grzywna w wysokości od 50 000 AED (około 42 lakh rupii) do 100 000 AED (około 84,09 lakh rupii) oraz inne określone kary.

W kontekście tej sytuacji VARA wydała przypomnienie uczestnikom rynku, stwierdzając, że ciesząca się złą sławą niestabilność branża aktywów wirtualnych jest w regionie ściśle regulowana. Ponadto przypomniano podmiotom chcącym kontynuować świadczenie usług w Dubaju, że mają obowiązek przestrzegać wszystkich wymogów wynikających z zasad VARA.

„Działania mające na celu egzekwowanie prawa rynku wysyłają wzmacniający sygnał: VARA nie będzie tolerować żadnych prób prowadzenia działalności bez odpowiednich licencji ani nie pozwoli na nieautoryzowany marketing działań związanych z aktywami wirtualnymi. Nasze przepisy marketingowe jeszcze bardziej podkreślają zaangażowanie Dubaju w zapewnienie przejrzystości i nieustanną ochronę interesów zainteresowanych stron” – czytamy w oświadczeniu.

Rozwój nastąpił po tym, jak Dubaj udzielił zezwoleń operacyjnych firmom kryptograficznym, w tym między innymi Crypto.com, OKX i Binance.

Od momentu powstania VARA podjęła kilka decyzji, które podnoszą pozycję Dubaju w sektorze Web3. Podczas gdy większość krajów wciąż pracuje nad sfinalizowaniem swoich odpowiednich przepisów dotyczących kryptowalut – około dwa lata temu Dubaj wydał kompleksowe przepisy dotyczące kryptowalut oparte na VARA.

W kwietniu tego roku organy regulacyjne VARA stwierdziły, że mali gracze kryptograficzni otrzymają w Dubaju specjalne korzyści, które obejmują opłacalny proces operacyjny i zapewnianie zgodności dla mniejszych graczy.

W marcu 2024 r. Dubaj [prepared] podobno cztery podręczniki dla dostawców usług kryptograficznych zawierające szczegółowe regulacje dotyczące kryptowalut. Emiraty nałożyły opłatę aplikacyjną w wysokości 27 000 dolarów (około 22 lakh rupii) na firmy kryptograficzne ubiegające się o pozwolenia operacyjne.

Zrodlo