Doradca zawodowy ostrzega przed błędem, jaki popełniasz szukając pracy, który uniemożliwia firmom dzwonienie do Ciebie

Poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem, szczególnie w niektórych branżach i dla niektórych grup wiekowych. Dlatego poszukiwanie pracy za granicą stało się opcją braną pod uwagę przez coraz większą liczbę zawodów.

Według danych Europejskiego Instytutu Hiszpańskiego liczba ludności mieszkającej za granicą w 2023 r. wzrosła o 4,2% i w styczniu 2024 r. osiągnęła nieco ponad 2,9 mln osób. Rejestr Hiszpanów przebywających za granicą (PERE).

W tym kontekście Meksyk, Stany Zjednoczone i Francja Były to kraje o największym wzroście liczby osób posiadających obywatelstwo hiszpańskie.

I bądź ostrożny, bo nawet jeśli będziemy dużo szukać na zewnątrz, Hiszpania również zajęła swoje miejsce jako ciekawe miejsce pracy dla osób poszukujących możliwości poza granicami swojego kraju.

Zrzut ekranu INE

Poszukiwanie pracy może stać się wyczerpującym doświadczeniem, do którego musimy dodać dawkę stres i niepokój co może być spowodowane tym, że mijają miesiące i nie napływają żadne oferty.

Dlatego ważne jest, aby zachować pozytywne nastawienie i zdawać sobie sprawę, że proces ten obejmuje: inwestycja emocjonalna i czasowa. Nie zapominajcie, że przerwę w pracy możecie wykorzystać nie tylko na poszukiwanie pracy, ale także na doskonalenie swojego szkolenia i poznanie narzędzi, którymi dysponujemy, aby odnieść sukces.

Ważne jest również, aby pozostać aktywnym w sieciach zawodowych, takich jak LinkedIn, gdzie wiele firm poszukuje talentów, a także poznaje narzędzia do poszukiwania pracy w Internecie lub bierze udział w targach pracy.

A także, jak powiedzieliśmy, posiadanie dobre CV zoptymalizowane i zaktualizowane, Oznacza to, że zawiera konkretne słowa kluczowe dla każdego stanowiska, na które aplikujemy. Zwiększy to nasze szanse na to, że będziemy bardziej widoczni dla rekruterów każdej firmy.

AI może pomóc Ci znaleźć pracę

AI może pomóc Ci znaleźć pracę

tworzyć lub udostępniać treści

W tym sensie doradca zawodowy, Wiktoria Matteucci, Przestrzega również przed innymi szczegółami, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy, aby firmy brały nas pod uwagę. Rekruterzy zwracają na nie uwagę, zatem niewdrożenie ich w praktyce może być błędem, który będzie nas karał.

W ten sposób Matteucci radzi przede wszystkim „udostępniać lub tworzyć treści”. W tym celu zaleca „dodanie przez LinkedIn do zatrudnianie menedżerów firm, które nas przyciągająkluczowych specjalistów w procesie rekrutacji w dowolnej organizacji – i udostępniaj lub twórz treści” za pomocą hashtagów interesującej nas branży.

Nie jest konieczne – podkreśla – żebyśmy sami tworzyli treść, bo to praca sama w sobie, która zajmuje dużo czasu. Zamiast tego możesz „udostępnić publikacje lub wiadomości innych autorów, sporządzić podsumowanie lub wyrazić swoją opinię”.

Zapewnia, że ​​w ten sposób „zaczniemy pojawiać się na radarze Waszych potencjalnych pracodawców”.

zwracaj uwagę na wydarzenia

Matteucci również doradza Idź na wszystkie możliwe wydarzenia w branży, w której chcemy pracować. W tym celu wyróżniają się dwie platformy; “Spotkanie o Eventbrite„.

Uczestnictwo w tych wydarzeniach pozwala nam na poszerzenie naszej sieci kontaktów, która jest niezbędnym narzędziem do pozyskiwania ofert pracy, ponieważ wiele ofert nie jest publikowanych i można do nich dotrzeć jedynie dzięki rekomendacjom.

Dzięki tym wydarzeniom jesteśmy także na bieżąco z nowościami trendy, postępy i potrzeby rynku pracy, a dlaczego nie, Mogą otworzyć nam oczy na obszar pracy, którego nie rozważaliśmy.

Równie ważne, jak pójście do nich, jest wiedza, z kim rozmawiać i co powiedzieć. Bezpośrednia interakcja zwiększa naszą widoczność, a także możliwości pozycjonowania się jako kandydata w tym momencie lub później. „Powinniśmy poprosić ich o radę dotyczącą wejścia do branży lub aplikowania do firmy, w której pracują”.

Ponadto wydarzenia te zazwyczaj obejmują warsztaty lub pogadanki, które pomagają nam udoskonalić nasze umiejętności i dowiedzieć się więcej na temat ocen, które musimy uwzględnić w naszym CV.

wirtualna kawiarnia

Na koniec Matteucci zaleca sporządzenie „listy osób, które pracują w naszym sektorze i z którymi chcielibyśmy się spotkać, ponieważ albo pracują w firmie, która nas przyciąga, podziwiamy ich doświadczenie, albo dlatego, że udostępnili treści, które przypadły Ci do gustu”.

Wyślij im „krótką, spersonalizowaną wiadomość na LinkedIn, zapraszając na 20-minutową wirtualną kawę. To świetny sposób na nawiązanie kontaktu z ludźmi, którzy mogą Ci pomóc, a Ty możesz pomóc im” – podsumowuje profesjonalista.



Zrodlo