Dochodzenie ONZ oskarża Izrael o „celowe” uderzenie w obiekty służby zdrowia w Gazie

Dochodzenie wykazało, że Izrael popełniał „zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości” poprzez celowe ataki na szpitale.

Śledczy Organizacji Narodów Zjednoczonych oskarżyli Izrael o celowe atakowanie obiektów służby zdrowia w Gazie i zabijanie personelu medycznego podczas wojny z oblężoną enklawą.

W oświadczeniu byłej Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay, opublikowanym w czwartek przed pełnym raportem, w napadzie oskarżono Izrael o „popełnienie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości polegającej na eksterminacji poprzez bezlitosne i umyślne ataki na personel i obiekty medyczne”. w sprawie Gazy, którą uruchomiła po tym, jak palestyńska grupa zbrojna Hamas poprowadziła śmiercionośny transgraniczny atak na południowy Izrael 7 października 2023 r.

„W szczególności dzieci poniosły ciężar tych ataków, cierpiąc bezpośrednio i pośrednio z powodu załamania się systemu opieki zdrowotnej” – stwierdziła Pillay, której raport zostanie zaprezentowany Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ 30 października.

Izraelski rząd rutynowo powtarza, że ​​jego ataki na szpitale i szkoły w Gazie mają na celu członków Hamasu i innych palestyńskich grup zbrojnych. Hamas zaprzeczył, jakoby wykorzystywał te lokalizacje jako centra dowodzenia.

W oświadczeniu dochodzenia ONZ oskarżono także siły izraelskie o celowe zabijanie i torturowanie personelu medycznego, atakowanie pojazdów medycznych i utrudnianie pacjentom opuszczania Gazy.

Komisja śledcza ma szerokie uprawnienia do gromadzenia dowodów i identyfikowania podejrzanych sprawców międzynarodowych zbrodni popełnionych w Izraelu i na okupowanym terytorium palestyńskim. Opiera swoje ustalenia na szeregu źródeł, w tym na wywiadach z ofiarami i świadkami, zgłoszeniach i zdjęciach satelitarnych.

COI zarzucał już wcześniej, że zarówno Izrael, jak i Hamas dopuściły się zbrodni wojennych na wczesnych etapach wojny w Gazie oraz że działania Izraela również stanowiły zbrodnie przeciwko ludzkości ze względu na ogromne straty cywilne. Termin ten jest zarezerwowany dla najpoważniejszych zbrodni międzynarodowych popełnionych świadomie w ramach szeroko zakrojonego lub systematycznego ataku na ludność cywilną.

Dzieci radzą sobie z „masą” ataków

Pillay wezwał Izrael do „natychmiastowego zaprzestania” „bezmyślnego niszczenia placówek opieki zdrowotnej w Gazie”.

„W szczególności ciężar tych ataków poniosły dzieci, cierpiąc zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio z powodu załamania się systemu opieki zdrowotnej” – dodał Pillay.

W raporcie przytoczono informację o śmierci sześcioletniej palestyńskiej dziewczynki Hind Rajab, która zmarła wraz z kuzynami, ciocią i wujkiem po wielogodzinnym błaganiu o pomoc.

COI określiło śmierć Rajaba jako jeden z „najbardziej rażących przypadków” izraelskich ataków na system opieki zdrowotnej.

„Systemowe znęcanie się” nad zatrzymanymi

Z raportu wynika, że ​​w izraelskich obozach wojskowych i ośrodkach zatrzymań tysiące Palestyńczyków padło ofiarą „powszechnego i systemowego znęcania się, przemocy fizycznej i psychicznej oraz przemocy seksualnej i ze względu na płeć”.

Dodało, że zatrzymani mężczyźni byli ofiarami gwałtu i ataków na narządy płciowe.

COI stwierdziło, że „instytucjonalne złe traktowanie” Palestyńczyków odbyło się na podstawie bezpośredniego rozkazu skrajnie prawicowego ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira.

W oświadczeniu stwierdzono również, że wielu izraelskich jeńców przetrzymywanych w Gazie doświadczyło „bólu fizycznego i poważnego cierpienia psychicznego” i wezwano do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia osób przetrzymywanych w enklawie.

Izrael nie współpracował w dochodzeniu, argumentując, że ma ono „antyizraelskie” nastawienie.

Zrodlo