Długa droga Orlando do tarczy NWSL. Poza tym Temwa Chawinga podtrzymuje tempo

Biuletyn pełnoetatowy ⚽| To jest Sportowieccotygodniowy biuletyn poświęcony piłce nożnej kobiet. Zarejestruj się tutaj aby otrzymać pełny etat bezpośrednio na swoją skrzynkę odbiorczą.

Witamy ponownie w Full Time, gdzie mamy nadzieję, że Twój tydzień będzie znacznie mniej chaotyczny niż ten wywiad w przerwie. Jego Meg Linehan, Steph Yang, Jeffa Ruetera I Melanie Anzidei tutaj z Emily Olsen na zasłużonym urlopie. Naprzód:

Historia: Orlando zdobywa pierwszą tarczę NWSL

Wczoraj Orlando Pride zdobyło swoją pierwszą tarczę NWSL, pokonując Washington Spirit 2:0.

„To wiele dla nas znaczy” – powiedziała Marta, która w zwycięskim meczu strzeliła rzut karny. „Od (od) początku ciężko pracowaliśmy. Tak długo czekałem na tę chwilę.” (Powiązane: Marta, 38 lat, niedawno powiedziała nam, że chce grać „jeszcze co najmniej dwa lata”).

Orlando wygrał u siebie w deszczu na oczach 7729 fanów, a komisarz ligi Jessica Berman wręczyła klubowi nowo zaprojektowane trofeum Shield stworzone przez Tiffany & Co. 💎

Zespół Pride (17-6-0) zaliczył w tym roku niezwykłą serię niepokonanych, ale… droga do pierwszego występu posezonowego od 2017 roku była długa. Kilka kluczowych punktów:

• W 2022 r. zespół osiągnął najniższe miejsce w historii w rankingach, zajmując 10. miejsce z 12 drużyn.
  • Orlando rozpoczęło odbudowę w 2023 roku pod okiem trenera Seba Hinesa i nowego dyrektora generalnego Haley Carter. W tabeli zajęli siódme miejsce.
  • Na początku tego roku drużyna Pride zapłaciła drugą co do wielkości kwotę transferową w historii za prawa reprezentantce Zambii Barbry Bandy, która strzeliła w sezonie 13 goli i zajęła drugie miejsce w wyścigu o Złoty But (więcej o tym później).

Chodźmy do Steph z więcej…

Stały fragment Steph: Sceny z przemiany Dumy

Pewnej deszczowej nocy w Orlando, trzy dni przed planowanym uderzeniem huraganu, drużyna Pride znalazła kulminację dwóch lat ciężkiej odbudowy, zdobywając tarczę NWSL.

Długo po opuszczeniu stadionu członkowie zespołu świętowali na stadionie. Marta i Kylie Strom oraz trener Seb Hines posłusznie przeglądali media pomeczowe, a gracze przerywali sesję Hinesa i bezczelnie pytali go, czego nauczył się w tym sezonie. Jednak gdy tylko gracze zostali zwolnieni ze swoich obowiązków, zabrali nową tarczę NWSL – wciąż lekko wilgotną po wręczaniu jej w deszczu – i rozproszyli się na poziomie klubowym stadionu. Hines zażartował, że miał okazję oglądać trofeum przez całe dwie minuty, ponieważ gracze, co zrozumiałe, chcieli mieć je blisko siebie i przekazywać sobie je między sobą.

Wjazd windą z loży prasowej na trzecim piętrze, przez poziom klubu na drugim piętrze, a następnie w dół do wyjścia na pierwszym, był po prostu ćwiczeniem w nastrojowym opowiadaniu historii, gdy samochód przejeżdżał ze względnej ciszy, a następnie przez ciężkie, basowe pogłosy „STRZAŁÓW STRZAŁÓW STRZAŁÓW STRZAŁÓW”, a potem znów zapadła względna cisza. Absolutnie nie można odmówić zawodnikom świętowania, mimo że za dwa dni muszą wylecieć, aby zmierzyć się z Portland na wyjeździe w ramach jednego z trzech pozostałych meczów sezonu zasadniczego.

Wielkie oferty: Łamanie sankcji nałożonych na Angel City

Angel City znów jest w wiadomościach i to po raz kolejny z powodów, które im się nie podobają. W piątek liga NWSL ogłosiła, że ​​liga przeprowadziła dochodzenie i stwierdziła naruszenia górnego limitu wynagrodzeń na rok 2024 w wysokości 50 000 dolarów przez cztery tygodnie, a następnie nałożyła karę w wysokości 200 000 dolarów na klub, zawieszoną prezes/dyrektor generalną Julie Uhrman i dyrektor generalną Angelę Hucles Mangano od wszystkich obowiązków związanych z transakcjami z graczami na resztę roku, a co najważniejsze, odebrał zespołowi trzy punkty.

To pierwszy raz, kiedy w lidze odjęto punkty w ramach kary. Plus, jak relacjonował Jeff KassoufMaksymalna grzywna, jaką komisarz Jessica Berman mogła nałożyć bez konieczności uzyskania zgody, to 200 000 dolarów. Zestaw przykładowy, delikatnie mówiąc.

Angel City wciąż walczy o play-offy przez co najmniej kolejny tydzień po zwycięstwie 1:0 w Seattle, ale ten przykład rodzi kilka większych pytań. Liga obiecała więcej audytów, ale co się stanie, jeśli inny zespół zostanie ukarany za naruszenie zasad, a sezon już się zakończy? Czy NWSL dostosuje z mocą wsteczną wyniki sezonu? Czy zespoły mogą rozpocząć rok 2025 z ujemnymi punktami?

Liga wyznaczyła swoją linię na piasku: obejście ograniczenia spowoduje upadek młota.

Aaron Doster / Imagn Images

Złoty But: Chawinga trzyma formę

Sobotnie gole Temwy Chawingi były zaskakująco bezpośrednie.

KC Current przegrywało z zespołem Racing Louisville, a Debinha pociągała za sznurki, gdy dotarli do ostatniej tercji. Brazylijka przyłożyła do podania idealną wagę, podając piłkę prosto w krok Chawingi. Od tego momentu wszystko wydawało się zbyt proste: sprytne pierwsze dotknięcie, kilka kontrolowanych kozłów prawą nogą i uderzenie w środek pola karnego fajne szczelinowe wykończenie otworzyć wynik – niecałe dwie minuty po rozpoczęciu meczu.

26-letnia reprezentantka Malawi była nie do zatrzymania w swoim pierwszym sezonie w NWSL, zdobywając 18 bramek. Gol przeciwko Louisville, który wyrównał rekord Sama Kerra w NWSL w jednym sezonie z 2019 roku, był dziewiątym golem Chawingi, który kozłował piłką na odległość co najmniej pięciu jardów:

Chawinga strzelił gola 12 z 13 możliwych przeciwników w tym sezonie. Wartość odstająca? The San Diego Wave, która w marcu utrzymywała ją bez punktów przez 72 minuty. Kolejną szansę na dokończenie seta będzie miała 19 października, kiedy drużyna Landona Donovana uda się na stadion CPKC.

Pierwsze spojrzenia na pełen etat

Emma w USA: Menedżerka USWNT, Emma Hayes, była zajęta podczas tournée po Stanach Zjednoczonych, zatrzymując się na różnych meczach NWSL przed trzema październikowymi meczami towarzyskimi. Ta podróż ma głównie charakter biznesowy, z odrobiną zabawy w przerwach w takich miejscach jak Portland I Seattle.

„Obraziłem legendę”: Niedawno na emeryturze kanadyjski Świetnie Christine Sinclair wraz z Samem Mewisem i Becky Sauerbrunn włączyła się w podcast „Good Vibes FC” i opowiedziała przezabawną historię o tym, jak kiedyś zamienili się koszulkami z Sauerbrunnem. Spoiler: Nie poszło zgodnie z planem.

Estera, jeszcze raz: Esther González nie wystarczyła, aby w zeszłym roku zdobyć Puchar Świata z Hiszpanią i mistrzostwo NWSL z Gotham w ciągu trzech miesięcy. Hiszpański napastnik stale podnosi stawkę i teraz to robi najszybszy zawodnik, który przyczynił się do zdobycia trzech bramek w meczu ligowym: jedna asysta i dwa gole w cztery minuty i 20 sekund.

Uwaga dotycząca programowania: Następne wydanie biuletynu trafi do Państwa skrzynek 21 października.

📫 Kochasz na pełen etat? Wymeldować się Sportowiecinne biuletyny.

Można kupić bilety na każdy mecz NWSL tutaj. 📫 Kochasz na pełen etat? Wymeldować się Sportowiecinne biuletyny zbyt.

(Zdjęcie na górze: Mike Watters / Imagn Images)