Dela Rosa nie będzie sprawiedliwa, jeśli Senat będzie badał zabójstwa w wyniku wojny narkotykowej – Abante

Były prezydent Rodrigo Duterte i senator. Ronald „Boat” dela Rosa. — ZDJĘCIE PLIKU MALACAÑANG

MANILA, Filipiny – Senator Ronald „Bato” dela Rosa nie będzie sprawiedliwy, jeśli Senat będzie badał rzekome pozasądowe zabójstwa za rządów Duterte, ponieważ rzekomo otrzymał wówczas szybki awans, powiedział przedstawiciel 6. okręgu Manili Bienvenido Abante Jr.

Podczas środowej odprawy Abante został zapytany, czy jego zdaniem dela Rosa postąpiłby sprawiedliwie, gdyby Senat sprawdził wojnę narkotykową byłego prezydenta Rodrigo Duterte.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Dela Rosa był pierwszym szefem filipińskiej policji narodowej (PNP) za rządów Duterte i stał za Oplanem Tokhangiem, będącym połączeniem słów z Visayan „toktok” lub „pukać” i „hangyo” lub „błagać”.

“NIE. No cóż, rzecz w tym, że został dyrektorem generalnym ds [PNP] w czasach byłego prezydenta” – powiedział Abante, współprzewodniczący czterokomisji Izby Reprezentantów badającej wojnę narkotykową.

„Wyobraźcie sobie, był tylko generałem brygady, a potem nagle dostał dodatkowe gwiazdki i ostatecznie został dyrektorem generalnym” – dodał.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Abante nie widzi jednak problemu, jeśli Senat zajmie się także wojną narkotykową.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

To senator Bong Go, były specjalny asystent Duterte, powiedział, że chce, aby Senat zbadał wojnę narkotykową administracji Duterte.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

PRZECZYTAJ: Bong Go chce, aby Senat zbadał wojnę narkotykową administratora Duterte

“Bardzo dobry. W rzeczywistości Biblia mówi, że dwa są lepsze niż jeden. Dzięki temu będziemy mieli partnera w Senacie, jeśli chodzi o śledztwo” – powiedział Abante.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Zapytany o ewentualną obecność Duterte na posiedzeniu Senatu Abante powiedział, że będzie to zależeć od byłego prezydenta.

Wcześniej Dela Rosa powiedziała, że ​​Duterte zostanie wezwany do odrębnego śledztwa w sprawie wojny narkotykowej, które zostanie wszczęte podczas przerwy w sesji.

„Cóż, to właściwie zależy od niego, chociaż on (Duterte) dał do zrozumienia, że ​​zmierzy się z tym, jeśli zostanie zaproszony. Więc dla nas to jest w porządku. Mamy nadzieję, że przyjdzie, oczyści atmosferę i powie, co chciałby powiedzieć” – powiedział Abante.

Na przesłuchaniu przed czteroosobową komisją Izby Reprezentantów w ubiegły piątek, 11 października, emerytowany pułkownik policji i zaufana sojuszniczka Duterte, Royina Garma, ujawniła, że ​​w wojnie narkotykowej istniał system nagród. Powiedziała, że ​​funkcjonariusze policji, którzy zabili podejrzanych o narkotyki, otrzymali granty pieniężne w wysokości od 20 000 do 1 miliona funtów.

Złożyła także oświadczenie pod przysięgą, w którym stwierdziła, że ​​istnieją trzy sposoby płatności – po pierwsze, za każdego zabitego podejrzanego; drugi dla planowanych operacji; i po trzecie, zwrot kosztów operacyjnych.

Według Garmy Duterte skontaktował się z nią, aby znaleźć kogoś, kto stałby na czele grupy zadaniowej – kogoś, kto pochodził z Iglesia ni Cristo i miał doświadczenie operacyjne.

Garma powiedziała, że ​​poleciła byłego pułkownika policji Edilberto Leonardo, swojego ucznia z wyższej klasy w filipińskiej Narodowej Akademii Policyjnej.

Według Garmy Leonardo rzekomo prowadził odprawy dla szefów PNP i Filipińskiej Agencji ds. Walki z Narkotykami na temat podejścia do wojny narkotykowej.

Powiedziała również, że Leonardo zgłaszał Go „w celu uwzględnienia go w swoim cotygodniowym raporcie i prośbach o zwrot kosztów operacyjnych”.

PRZECZYTAJ: Garma twierdzi, że w Davao istnieje szablon wojny narkotykowej, system nagród stosowany w całym PH

Go i Dela Rosa zaprzeczyli udziałowi w planie ujawnionym przez Garmę.

PRZECZYTAJ: Dela Rosa zaprzecza znajomości „szablonu wojny narkotykowej w Davao” i systemu nagród

PRZECZYTAJ: Bong Go zaprzecza zaangażowaniu w wojnę narkotykową i system nagród

Obecnie przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym wniesiono kilka spraw przeciwko Duterte i jego urzędnikom w związku z rzekomym popełnieniem masowego morderstwa, które jest zbrodnią przeciwko ludzkości.

Oficjalne dane rządowe pokazują, że w wyniku legalnych operacji antynarkotykowych zginęło 6235 osób, ale kilku obrońców praw człowieka uważa, że ​​liczba ta może wynosić od 12 000 do 30 000.

5 czerwca prawniczka zajmująca się prawami człowieka Chel Diokno powiedziała, że ​​Biuro Prezydenta Duterte wśród swoich osiągnięć w 2017 roku wymieniło 20 322 zgonów związanych z wojną narkotykową.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się pomyślnie.

PRZECZYTAJ: Diokno: OP Duterte wymienił 20 322 zgonów w wyniku wojny narkotykowej jako osiągnięcia



Zrodlo