David Pastrnak z Bruins bardziej szkodzi swojej drużynie, niż jej pomaga

BOSTON — David Pastrnak na świeżym lodzie zwykle sprawia przeciwnikowi kłopoty. Gwiazda Boston Bruins działa jak bomba w każdej sytuacji, ale jest szczególnie niebezpieczna na pierwszej zmianie, po ukończeniu okrążeń przez ekipę remontową Olympia z TD Garden.

Zaledwie 11 taktów po czwartkowej drugiej kwarcie Pasternak znalazł się na ławce kar po trafieniu Roope Hintza z drużyny Dallas Stars. Nie był to pierwszy gwizdek Pastrnaka w tym okresie.

Później w drugiej kwarcie Pasternak ścigał krążek w strefie ofensywnej, po czym pokonał Matta Dumbę. Zakończyło to jedną z lepszych powodzi Bruinsów.

Wystarczająco źle jest, gdy Pastrnak, najlepszy zawodnik Bruins, schodzi z lodu. Jeszcze gorzej jest, gdy przeciwnik zdobywa bramkę w grze w przewadze.

„Nie ma wątpliwości” – Pasternak odpowiedział po porażce 5:2 na pytanie, czy wykonał zbyt wiele rzutów karnych. „Myślę, że przyjąłem dwa rzuty karne. Szczerze mówiąc, nie pamiętam, żebym w swojej karierze wykonał tyle rzutów karnych, jak w tym sezonie. Ta pierwsza kara, możesz ją opuścić. Właśnie próbowałem go zdjąć. Ale to drugie, szczerze mówiąc, jest niefortunne. Chyba próbowałem trafić w krążek, przebiłem gościa. Zdecydowanie źle z mojej strony. Nie można dwa razy w jednym meczu stawiać zespołu w trudnej sytuacji. Zdecydowanie przyjąłem dzisiaj za dużo rzutów karnych.”

Pastrnak otrzymał siedem kar mniejszych w ośmiu meczach. Jego wskaźnik nieletnich na mecz wynoszący 0,86 jest znacznie wyższy od poprzedniego sezonu (0,20). Został powołany przez 16 nieletnich w 82 meczach w sezonie 2023–2024.

Co innego, gdyby Bruins grali dobrze, pewnie i z wystarczającym zaangażowaniem. W poprzednich latach pojawiała się kwestia kary za zabójstwo, gdy Bruins dopuścili się niepotrzebnych wykroczeń.

Ale Bruins są wycofani. To widać w ich grze.

„Nasze nastawienie musi zmierzać w lepszym, zdrowszym kierunku” – powiedział trener Jim Montgomery. „Jak próba kontrolowania tego, co kontrolujesz, co oznacza próbę wyróżnienia się w swojej roli. Nasze nastawienie nie jest aktualne. Są po wynikach. A kiedy twoje nastawienie jest nastawione na wyniki, masz tendencję do przyjmowania zbyt wielu kar. Ponieważ szybko się frustrujesz. Często odwracasz krążek, bo nie chcesz pracować w ataku. Chcesz wyników od razu. A to podejście polegające na braku chęci do pracy na rzecz tego, co chcemy osiągnąć i dotarcia do naszej gry zespołowej, powoduje obecnie pewne problemy.

W rezultacie rzut karny został przerwany za każdym razem, gdy Pastrnak znajdował się w polu karnym. Za pierwszym razem Gwiazdy zmusiły Hampusa Lindholma i Johnny’ego Beechera do zapłaty za dwa nieudane podania. Jamie Benn podał w zderzak Jasonowi Robertsonowi. Jeremy Swayman nie miał szans na szybkie uderzenie Robertsona.

Przed drugim golem w grze w przewadze Mason Marchment złapał wszystkich czterech zabójców karnych pochylonych w stronę lewej strony lodu. Marchment wysłał przepustkę do Tylera Seguina, który był sam po przeciwnej stronie. Były Bruin miał cały dzień na wprowadzenie krążka w prawy punkt wznowień i wystrzelenie krążka obok Swaymana.

Pastrnak nie był jedynym zawodnikiem, który w drugiej połowie trafił w pole karne. Parker Wotherspoon zszedł z boiska za przeszkadzanie po nieudanej próbie oczyszczenia. Na PK Charlie McAvoy próbował zabić grę wysoko w strefie bostońskiej. Zanim jednak McAvoy zdążył zamknąć mecz, Marchment wystawił Matta Duchene’a na pojedynek dwa na jednego z Loganem Stankovenem przeciwko Lindholmowi. Stankoven otrzymał podanie Marchmenta i przerzucił krążek obok Swaymana.

„Nie można przyjąć tak wielu rzutów karnych w drugiej połowie” – powiedział Montgomery. „To najtrudniejszy okres na wprowadzenie zmian w sprawie zabójstw karnych. Więc chłopaki kończą tam zmęczeni. Kiedy chłopaki są zmęczeni, popełniają błędy i nie uda im się wykonać zadania. Stało się to przy dwóch z tych bramek.

Pastrnak strzelił jednego z dwóch goli Bruinsów. Ale to było podczas gry cztery na czterech. Grając z Bradem Marchandem i Eliasem Lindholmem na linii nr 1, nie generował niczego w grze pięć na pięciu. Pastrnak nie zrobił nic w najlepszym czasie gry w przewadze wynoszącym 4:25.

Pastrnak, bardziej niż którykolwiek z jego kolegów z drużyny, ma talent ofensywny do zmiany wyniku. Ma jednak tylko jednego gola pięć na pięć. W najlepszym w drużynie czasie 37:43 PP Pastrnak strzelił zaledwie dwa gole.

Pastrnak nie może oczywiście zdobyć bramki, gdy zostaje wygwizdany na lodzie. Bruins płacą Pastrnakowi 11,25 miliona dolarów rocznie za strzelanie goli i gonienie za zwycięstwami. Nie siedzieć na ławce kar.

(Zdjęcie: Fred Kfoury III / Icon Sportswire za pośrednictwem Getty Images)