Dataphyte i PRIMORG opowiadają się za szerszym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w mediach i odpowiedzialnością publiczną

Dwie grupy poparcia obywatelskiego, Dataphyte i Organizacja Progressive Impact for Community Development, PRIMORG, nawoływały nigeryjską branżę medialną i obywateli do pozytywnego wykorzystania sztucznej inteligencji, sztucznej inteligencji, w żądaniu od przywódców dobrego zarządzania i odpowiedzialności.

Grupy te przedstawiły żądanie podczas antykorupcyjnego programu radiowego PUBLIC CONSCIENCE, wyprodukowanego przez PRIMORG, w środę w Abudży.

Firma Dataphyte opracowała Nubię, narzędzie sztucznej inteligencji o otwartym kodzie źródłowym, które czerpie wiedzę z dostarczonych danych i przekształca je w czytelne i powiązane historie.

Dataphyte i PRIMORG współpracują, aby poszerzyć zastosowanie sztucznej inteligencji w ekosystemie medialnym i zapewnić obywatelom wykorzystanie dostarczanych informacji w celu żądania odpowiedzialności od urzędników publicznych.

Dyrektor programowa Dataphyte, Femi D Amele, podkreślając znaczenie sztucznej inteligencji w nigeryjskiej branży medialnej, stwierdziła, że ​​technologia ta nie tylko zwiększyła wydajność pracy dziennikarzy, ale także pomogła obywatelom weryfikować wydatki publiczne i zwalczać korupcję.

Amele zauważyła, że ​​akceptacja technologii sztucznej inteligencji przez ludzi rośnie, jednocześnie identyfikując kwestie etyczne jako jeden z głównych problemów związanych z innowacjami sztucznej inteligencji.

Powiedział, że rząd federalny wykazał zainteresowanie rozwojem sztucznej inteligencji w kraju, zwłaszcza jej skutkami społeczno-gospodarczymi, pozostaje jednak zaniepokojony możliwościami dla młodych ludzi w zakresie sztucznej inteligencji i przestrzeganiem zasad etyki.

Zapytana, jak ważna jest sztuczna inteligencja w walce z korupcją w Nigerii, Amele odpowiedziała: „To bardzo ważne. Własność faktyczna pomaga nam śledzić szczegóły przypadków w walce z korupcją. Sztuczna inteligencja pomaga nam uzyskać szczegółowe informacje na temat korupcji.

„Od ponad dziesięciu lat sztuczna inteligencja zajmuje się dość dużym obszarem, obecnie mamy kilka doświadczeń w różnych sektorach, ale w szczególności w mediach, mediach głównego nurtu.

„Jestem podekscytowany pewnym poziomem zaangażowania rządu i mediów, ale bardzo obowiązkowe jest, aby media osiągnęły wyższy poziom inteligencji, ponieważ obywatele na to naciskają. Sami dowiadują się o nowościach, a my, jako odźwierni, musimy mieć pewność, że będziemy w stanie zapewnić dodatkowe informacje na temat dyskusji obywateli i zapewnić im rzeczy, o których będą mogli inteligentnie przedyskutować, oraz wspierać zmiany społeczno-gospodarcze.

„Jedną z rzeczy, którymi zajmujemy się w Dataphyte, jest nasz produkt o nazwie Nubia. Umożliwia on analizę danych, ale jedną z rzeczy, które chcemy wygodnie analizować od czasu do czasu, ponieważ Nigeryjczycy są takie szczegóły, jak budżet. Tak więc każdego roku, gdy ogłaszany jest budżet, dziennikarze potrzebują jednego lub dwóch dni, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat budżetu. Jednak w przypadku oprogramowania takiego jak Nubia wszystko, co musisz zrobić, to przesłać ten dokument w dowolnym formacie, jaki może przyjść, a następnie go zinternalizować, a otrzymasz wiele szczegółów”.

Amele, wyrażając zaniepokojenie kwestiami etycznymi, powiedziała: „Wiele osób zajmujących się sztuczną inteligencją ciężko pracuje, aby opracować etykę sztucznej inteligencji, która pomoże kierować rozmową”. Dodam, że Dataphyte pozostaje w czołówce prowadzenia szkoleń z wykorzystania AI w domach mediowych.”

Ze swojej strony specjalistka ds. mediów i komunikacji w PRIMORG, Chiidozie Ogbonnaya, wyraziła zaangażowanie organizacji w zapewnienie, aby większa liczba dziennikarzy i domów mediowych wdrażała narzędzia sztucznej inteligencji w sposób jak najbardziej odpowiedzialny poprzez odpowiednie informowanie opinii publicznej i pociąganie liderów do odpowiedzialności.

Ogbonnaya ujawniła, że ​​celem partnerstwa PRIMORG z Dataphyte w zakresie pogłębiania odpowiedzialnego wykorzystania sztucznej inteligencji w nigeryjskiej branży medialnej jest zwiększenie skali informacji dla obywateli oraz poprawa ich udziału w zarządzaniu i odpowiedzialności publicznej.

„PRIMORG poważnie angażuje się w zapewnienie rozpowszechniania wiedzy o sztucznej inteligencji, ponieważ media są sumieniem społeczeństwa i czwartą władzą w królestwie, dlatego społeczeństwo w dużym stopniu polega na nas (mediach). Jeśli sztuczna inteligencja ma pomóc mediom w pociąganiu rządu do odpowiedzialności, to my w to wejdziemy i dlatego współpracujemy z Dataphyte.

„PRIMORG chce, aby nigeryjski ekosystem medialny i obywatele pozytywnie korzystali z narzędzi sztucznej inteligencji, aby zwiększyć udział w sprawowaniu rządów i pociągnąć swoich przywódców do odpowiedzialności. Dlatego współpracujemy z Dataphyte” – zauważył Ogbonnaya.

Szefowa działu wiadomości w 99.9 Kiss FM, Ayoade Olatokewa, powiedziała, że ​​sztuczna inteligencja zmienia dziennikarstwo w Nigerii, rozwiewając jednocześnie obawy przed możliwą utratą miejsc pracy w wyniku zastosowania tej technologii.

Olatokewa przestrzegła, że ​​sztuczna inteligencja powoduje leniwość niektórych użytkowników i dziennikarzy, jednocześnie przedstawiając mocny argument przeciwko całkowitemu wykorzystywaniu informacji pochodzących ze sztucznej inteligencji przez dziennikarzy bez redagowania przez człowieka i podwójnego sprawdzania dostarczanych informacji.

„W przypadku reporterów w redakcji sztuczna inteligencja sprawiła, że ​​niektórzy reporterzy byli zbyt leniwi, aby prowadzić badania. Wyzwaniem jest potrzeba poznania i opanowania, jak to działa, a niektóre z rzeczy, które wydobywa sztuczna inteligencja, nie mają miejsca w naszej rzeczywistości.

„Musimy poznać lukę w sztucznej inteligencji dla nas tutaj, w Nigerii. O ile sztuczna inteligencja ułatwia pracę, o tyle musimy ją na nowo zdefiniować dla przyszłych dziennikarzy. Musimy ich uświadomić, że sztuczna inteligencja to informacje podawane przez niektórych ludzi i musimy zweryfikować, aby mieć pewność, że to, co opracowują, jest edytowane przez człowieka” – powiedziała.

Podobnie badania i dane w Dataphyte Khadijat Kareem, pomimo uznania znaczenia branży medialnej AI, ostrzegały dziennikarzy i innych użytkowników, aby nie polegali wyłącznie na danych pochodzących ze sztucznej inteligencji bez dalszych kontroli.

Kareem podkreślił, że najważniejszym problemem związanym z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji w charakterze dziennikarza zajmującego się danymi jest plagiat, i nalegał, aby użytkownicy poszukujący sztucznej inteligencji jako źródeł informacji mieli punkt odniesienia.

Jej słowa: „W Nigerii dostęp do danych jest ograniczony, więc czasami trzeba samemu wyruszyć w teren, aby je zdobyć. Wykorzystanie sztucznej inteligencji ma dobre i złe strony. Możesz wykorzystać sztuczną inteligencję na swoją korzyść, ale musisz ją uczłowieczyć. Całkowite poleganie na sztucznej inteligencji sprawia, że ​​Twoja historia jest nijaka. Ludzie nie będą mogli utożsamić się z Twoją historią.

„Moją największą obawą związaną ze sztuczną inteligencją, zwłaszcza w mediach, byłby plagiat. To, co daje ci sztuczna inteligencja, skądś pochodzi, więc musisz być bardzo ostrożny, używając tego, co otrzymujesz bezpośrednio od sztucznej inteligencji.

„Ważne jest, aby usiąść przy sztucznej inteligencji i spojrzeć na nią z innej perspektywy. W większości przypadków najlepszym sposobem wykorzystania sztucznej inteligencji jest poproszenie jej o źródła, aby mieć punkt odniesienia dla informacji dostarczanych przez sztuczną inteligencję” – radzi Kareem.

Public Conscience to cotygodniowy antykorupcyjny program radiowy, którego PRIMORG używa do zwracania uwagi rządu i obywateli na problemy związane z korupcją i uczciwością w Nigerii.

Program ma wsparcie Fundacji MacArthur.

Zrodlo