Dangote Cement traci 907 miliardów funtów na wartości rynkowej w wyniku spadku zapasów o 10%

Dangote Cement Plc, spółka o największej kapitalizacji na nigeryjskiej giełdzie (NGX), odnotowała w czwartek gwałtowny dziesięcioprocentowy spadek ceny akcji, co spowodowało znaczną utratę wartości rynkowej o wartości 907 miliardów N.

Spadek spowodował spadek kapitalizacji rynkowej spółki z N9,065trn do N8,158trn, przyczyniając się do szerszej przeceny na krajowej giełdzie.

Gwałtowny spadek cen akcji Dangote Cement był głównym czynnikiem powodującym spadek indeksu NGX o 1,19%, gdy indeks All-Share Index spadł do 97 064,42 punktu.

Był to drugi z rzędu dzień negatywnych notowań na giełdzie po święcie Święta Niepodległości w Nigerii.

Analiza wg Gwizdek ujawniło, że cena akcji spółki Dangote Cement na zamknięciu wyniosła 478,80 NP za akcję, w porównaniu z ceną otwarcia wynoszącą 532,00 NP za akcję na początku czwartkowej sesji giełdowej.

Ten dziesięcioprocentowy spadek, będący maksymalnym dziennym spadkiem dozwolonym na NGX, podkreśla niskie zaufanie inwestorów do akcji spółki.

Pomimo dzisiejszego pogorszenia koniunktury spółka Dangote Cement nadal wykazała dobre ogólne wyniki w 2024 r., rozpoczynając rok od ceny akcji wynoszącej 319,90 NW.

Pomimo niedawnego spadku, akcje spółki zyskały od początku roku o 49,7 procent, co odzwierciedla dodatni wzrost w poprzednich miesiącach. Jednak ostatnia aktywność rynkowa sygnalizuje potencjalne wyzwania na przyszłość, ponieważ inwestorzy reagują na zmienność rynku i inne czynniki ekonomiczne mające wpływ na akcje spółki.

Niedawna wyprzedaż podkreśla ostrożne nastroje wśród inwestorów, ponieważ szerszy rynek również w dalszym ciągu boryka się z niepewnością.

W nadchodzących dniach indeks NGX będzie uważnie obserwowany, aby sprawdzić, czy trend się utrzyma lub czy akcje Dangote Cement zdołają odrobić straty po ostatnich stratach.

Wiodący producent cementu odnotował dobre wyniki finansowe za pierwszą połowę 2024 r., odnotowując przychody w wysokości 1,76 bln N.

Oznacza to imponujący wzrost o 85% rok do roku (r/r) w porównaniu z kwotą 950,8 mld N odnotowaną w tym samym okresie ubiegłego roku.

Pomimo tak silnego wzrostu przychodów, firma stanęła w obliczu znacznego wzrostu kosztów produkcji.

Koszt sprzedaży wzrósł o 118 procent rok do roku do 833,3 mld N, w porównaniu z 383,1 mld N w I półroczu 2023 r. Gwałtowny wzrost kosztów odzwierciedla szerszy wpływ presji inflacyjnej i wyższych cen środków produkcji, które dotknęły wiele branż w całym kraju.

Producent cementu odnotował również w tym okresie zysk netto w wysokości 189,9 mld N, co stanowi skromny wzrost o 6% r/r w porównaniu do 178,6 mld N odnotowanych w pierwszej połowie 2023 r.

Wolniejszy wzrost zysków w stosunku do przychodów wynika w dużej mierze z rosnących kosztów operacyjnych i zobowiązań podatkowych.

Obciążenia podatkowe za pierwszą połowę 2024 r. gwałtownie wzrosły do ​​103 mld N, w porównaniu z 61,2 mld N w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost zobowiązań podatkowych dodatkowo negatywnie odbił się na rentowności spółki.

Dodatkowo presja inflacyjna była widoczna w kosztach operacyjnych spółki, które wzrosły o 103% rok do roku do 403,2 mld N, w porównaniu z 198,7 mld N w I półroczu 2023 r.

Gwałtowny wzrost kosztów operacyjnych odzwierciedla szersze wyzwania, jakie stwarza inflacja, ponieważ przedsiębiorstwa w całym kraju w dalszym ciągu zmagają się z rosnącymi cenami towarów i usług.

Pomimo wzrostu kosztów i wydatków, ogólne wyniki finansowe spółki w tym okresie uznano za dobre, a znaczny wzrost przychodów podkreślił odporność rynkową spółki w trudnych warunkach gospodarczych.

Zrodlo