Czy wojska Korei Północnej walczą po stronie Rosji przeciwko Ukrainie?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę w przemówieniu przed parlamentem, że Korea Północna jest de facto uczestnikiem wojny na Ukrainie, stając po stronie Rosji. Powiedział, że ukraiński wywiad ustalił, że Pjongjang przekazuje do Moskwy nie tylko broń, ale także żołnierzy.

Pogłębiające się więzi wojskowe między Rosją a Koreą Północną spotkały się z potępieniem ze strony Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii. W środę te trzy kraje ogłosiły powołanie nowego zespołu do monitorowania sankcji zbrojeniowych nałożonych na Koreę Północną.

Zatem w jakim stopniu Korea Północna pomaga Rosji, jaki jest stopień jej współpracy wojskowej i w jakim stopniu Moskwa potrzebuje pomocy Pjongjangu?

Korea Północna wysyła żołnierzy do Rosji?

Według Ukrainy i Korei Południowej tak.

8 października minister obrony Seulu Kim Yong-hyun powiedział politykom z Korei Południowej, że jest „wysoce prawdopodobne”, że 3 października północnokoreańscy oficerowie zginęli w ukraińskim strajku pod Donieckiem.

W piątek 18 października Narodowa Służba Wywiadowcza Korei Południowej podała, że ​​rosyjskie okręty wojenne przetransportowały 1500 północnokoreańskich żołnierzy do rosyjskiego miasta portowego Władywostok na Pacyfiku w okresie od 8 do 13 października.

Rosja odrzuciła jednak zarzuty mówiące, że w Rosji przebywa północnokoreański personel.

„Wygląda na to, że to kolejna fałszywa wiadomość” – powiedział dziennikarzom na początku tego miesiąca rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Chociaż Ukraina i Korea Południowa nie podały do ​​wiadomości publicznej żadnych dowodów na poparcie swoich twierdzeń, eksperci twierdzą, że obecność wojskowa Korei Północnej na Ukrainie jest prawdopodobna.

„Nie możemy wykluczyć takiej możliwości” – powiedział Al Jazeerze Edward Howell, wykładowca stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Oksfordzkim. „Wiemy, że Rosja potrzebuje siły roboczej”.

Howell dodał, że nawet jeśli Korea Północna nie wysyła piechoty, „nie możemy pominąć faktu, że Korea Północna wysłała inżynierów wojskowych, a także personel do pomocy w monitorowaniu i nadzorowaniu użycia północnokoreańskiej broni – która może być liczna, ale o różnym charakterze jakość – na Ukrainie”.

Badania Howella skupiają się na polityce i stosunkach międzynarodowych Korei Północnej, Półwyspu Koreańskiego i Azji Wschodniej.

Zełenski oskarżył wcześniej Koreę Północną w niedzielnym przemówieniu wideo o wysłanie personelu wojskowego do walki w imieniu Rosji przeciwko Ukrainie.

W swoim niedzielnym wystąpieniu wideo Zełenski powiedział: „Nie chodzi już tylko o przekazywanie broni. W rzeczywistości chodzi o przekazywanie ludzi z Korei Północnej do okupacyjnych sił zbrojnych”.

„Widzimy rosnący sojusz między Rosją a reżimami takimi jak Korea Północna” – ostrzegł.

Zełenski wezwał sojuszników do nasilenia reakcji wobec Rosji, zwłaszcza w zakresie zniesienia ograniczeń nałożonych na Ukrainę za pomocą rakiet dalekiego zasięgu do uderzania w głąb terytorium Rosji.

„Kiedy mówimy o zapewnieniu Ukrainie większych zdolności dalekiego zasięgu i bardziej zdecydowanych dostaw dla naszych sił, nie mamy na myśli tylko listy sprzętu wojskowego. Chodzi o zwiększenie presji na agresora – presji silniejszej, niż jest w stanie wytrzymać Rosja. Chodzi o zapobieżenie jeszcze większej wojnie” – powiedział.

Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie doniesieniami o północnokoreańskiej obecności wojskowej na Ukrainie, ale samodzielnie nie przedstawiły oskarżenia pod adresem samego Pjongjangu.

Generał Charles Flynn, dowódca armii amerykańskiej na region Azji i Pacyfiku, powiedział podczas wydarzenia w Waszyngtonie, że personel Korei Północnej zaangażowany w konflikt umożliwi Pjongjangowi po raz pierwszy uzyskiwanie w czasie rzeczywistym informacji zwrotnych na temat swojej broni.

„Takie informacje zwrotne z prawdziwego pola bitwy dla Korei Północnej, dotyczące możliwości dostosowania jej broni, amunicji, możliwości, a nawet ludzi, są dla mnie bardzo niepokojące” – powiedział w Centrum We wtorek New American Security.

Jaki jest pakt obronny między Koreą Północną a Rosją?

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, który rzadko odbywa podróże zagraniczne, odwiedził Rosję we wrześniu 2023 r. i zaprosił prezydenta Rosji Władimira Putina do złożenia wizyty w Korei Północnej.

W czerwcu Putin złożył pierwszą od 24 lat wizytę państwową w Korei Północnej, a Rosja i Korea Północna podpisały pakt o wzajemnej obronie. Chociaż dokładny tekst tego paktu nie został ujawniony, pakt zawiera klauzulę wzajemnej pomocy wzywającą oba kraje do udzielenia pomocy wojskowej w przypadku ataku jednego z nich.

23 czerwca USA oraz regionalni sojusznicy, Korea Południowa i Japonia, wydali wspólne oświadczenie opublikowane na stronie internetowej Departamentu Stanu USA, w którym wyrazili „poważne zaniepokojenie” paktem.

Od tego czasu 6 sierpnia wojska ukraińskie przeprowadziły wtargnięcie pod rosyjski Kursk, co mogło – w rozumieniu Rosji – potencjalnie stanowić atak, uruchamiając tym samym klauzulę wzajemnej pomocy w porozumieniu z Koreą Północną.

We wtorek napięcie na Półwyspie Koreańskim wzrosło, gdy Korea Północna wysadziła w powietrze odcinki dróg w pobliżu granicy z Koreą Południową.

Również we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow został zapytany przez reporterów, czy klauzula wzajemnej pomocy oznacza, że ​​Rosja i Korea Północna mogą zostać wciągnięte odpowiednio w wojnę na Ukrainie lub konflikt na Półwyspie Koreańskim. Pieskow nie odpowiedział na to pytanie, stwierdził jedynie, że język traktatu jest „w miarę jednoznaczny” i nie wymaga doprecyzowywania.

Powiedział reporterom, że pakt „zakłada prawdziwie strategiczną, głęboką współpracę we wszystkich obszarach, w tym bezpieczeństwa”.

Czy Korea Północna dostarczyła Rosji broń?

Ponownie twierdzą to Stany Zjednoczone, Ukraina i Korea Południowa, podczas gdy Kreml i Pjongjang temu zaprzeczają.

9 października armia ukraińska poinformowała, że ​​uderzyła w rosyjski arsenał broni, w tym broń wysłaną do Rosji przez Koreę Północną. Armia dodała, że ​​celem ataku dronów na przygraniczny rejon Briańska było stworzenie trudności logistycznych dla Rosji i ograniczenie jej zdolności ofensywnych.

We wspólnym oświadczeniu z 23 czerwca Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia oświadczyły, że potępiają pogłębiającą się współpracę wojskową między Koreą Północną a Rosją, w tym „ciągłe transfery broni z KRLD do Rosji, które przedłużają cierpienia narodu ukraińskiego”.

27 lutego ówczesny minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik powiedział reporterom, że od września 2023 r. Korea Północna wysłała do Rosji około 6700 kontenerów przewożących miliony amunicji w zamian za żywność i surowce do produkcji broni.

W styczniu rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że wywiad ustalił, że Rosja użyła co najmniej jednej broni dostarczonej Ukrainie przez Koreę Północną 30 grudnia 2023 r. Broń wylądowała na otwartym polu w regionie Zaporoża, powiedział Kirby. Powiedział, że 2 stycznia użyto większej ilości broni dostarczonej przez Koreę Północną.

W kwietniu agencja informacyjna Reuters poinformowała, że ​​obserwatorzy sankcji ONZ przekazali Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że szczątki rakiety, która wylądowała w ukraińskim mieście Charków 2 stycznia, zostały zidentyfikowane jako pochodzące z północnokoreańskiego pocisku balistycznego serii Hwasong-11. Jest to naruszenie embarga na broń nałożonego na Koreę Północną.

Od 2006 r. Korea Północna podlega sankcjom ONZ za swoje programy dotyczące rakiet balistycznych i nuklearnych, a z biegiem lat środki te zostały zaostrzone.

W marcu Rosja zawetowała przedłużenie przez ONZ powołania panelu ekspertów ONZ monitorującego przestrzeganie przez Koreę Północną sankcji. Chociaż sankcje pozostaną w mocy, siły monitorujące nie.

Dlaczego stosunki wojskowe między Moskwą a Pjongjangiem pogłębiają się?

Wykładowca stosunków międzynarodowych Howell powiedział Al Jazeerze, że stosunki wynikały z potrzeby „w dużej mierze transakcyjnej”.

Po tym, jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., stanęła w obliczu globalnej izolacji, a „Korea Północna była w stanie dostarczyć towary, których chciał Putin, w zamian otrzymując w zamian to, czego potrzebowała”.

Howell powiedział, że wraz z podpisaniem paktu obronnego nawiązano relację „gotówka za broń”. „Korea Północna zapewniła artylerię, która wkrótce przekształciła się w rakiety balistyczne, a w zamian Rosja zapewniła żywność, gotówkę i, co najważniejsze, pomoc w technologii wojskowej”. Zaawansowana technologia wojskowa ma kluczowe znaczenie dla Korei Północnej, wyjaśnił Howell, „ponieważ ostatecznym celem Kim Dzong Una pozostaje uznanie Korei Północnej za de facto państwo nuklearne”.

Howell powiedział, że oprócz broni materialnej Pjongjang zyskuje „niezachwiane poparcie” Moskwy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. „Pjongjang może zatem uniknąć strat, jeśli zdecyduje się wzmocnić swój program nuklearny i rakietowy poprzez testy i wystrzelenia, co, jak wiemy, zamierza zrobić Korea Północna”.

Zrodlo