Czy to prawda, że ​​BPA może powodować przedwczesny poród dzieci? To jest wyjaśnienie położnika

Wtorek, 15 października 2024 – 20:04 WIB

Djakarta – Polemika dotycząca Bisfenolu A czy BPA zawartego w butelkowanej wodzie pitnej (AMDK) wciąż trwa. Chociaż nie chodzi tylko o galony wody mineralnej, BPA można znaleźć także w pojemnikach na żywność, butelkach do picia, a nawet butelkach z mlekiem dla niemowląt.
Jednym z pojawiających się problemów jest związek pomiędzy tymi substancjami a problemem przedwczesnych porodów.

Przeczytaj także:

Wielu się myli, położnicy obalają mity na temat BPA i niepłodności

Krążąca dezinformacja głosi, że BPA może spowodować, że kobiety w ciąży będą rodzić wcześniej, niż się spodziewano, ze względu na problemy z płodem. Choć wszystkie te oskarżenia są bezpodstawne.

Nie zostało to udowodnione w metaanalizie 7 badań, w których wzięło udział łącznie 3004 uczestników. W innym badaniu metaanalizą dokonano przeglądu związku między ekspozycją na BPA podczas ciąży i porodu.

Przeczytaj także:

Nie udowodniono, że BPA w galonowanej wodzie powoduje problemy zdrowotne – ekspert ujawnia fakty

„Wniosek jest taki, że nie ma związku pomiędzy ekspozycją na BPA a wiekiem ciążowym, długością dziecka, masą dziecka i obwodem głowy dziecka” – wyjaśnił specjalista ds. położnictwa i położnictwa ze szpitala Tzu Chi, dr Ervan Surya, Sp.OG, na Forum Ngobras , poniedziałek 14 października 2024 r.

Przyczyny przedwczesnego porodu są dość zróżnicowane. Do najczęstszych należą infekcje dróg moczowych (UTI) i infekcje pochwy. Dlatego przed ustaleniem przyczyny konieczne jest dalsze badanie pacjenta.

Przeczytaj także:

Eksperci ujawniają fakty na temat BPA, które często nawiedzają branżę pakowanej wody pitnej

Mówi się, że oprócz przedwczesnego porodu BPA powoduje niepłodność lub problemy z płodnością u kobiet, a nawet powoduje mikropenis u mężczyzn. Jednak, podobnie jak przedwczesny poród, problem ten również nie został udowodniony i nadal potrzebne są dalsze badania.

„Na podstawie badań metaanalizy nie ma korelacji między BPA a zaburzeniami płodności. W metaanalizie przeprowadzonej w latach 2013–2022 zbadano związek między BPA a płodnością kobiet, patrząc na trzy parametry, a mianowicie potrzebę zapłodnienia in vitro (in- zapłodnienie in vitro) lub rurki u niemowląt, PCOS (zespół policystycznych jajników) i endometriozę. Okazuje się, że nie ma związku pomiędzy BPA a endometriozą, zapłodnieniem in vitro i PCOS” – powiedział.

Stosowanie BPA jest nadal dozwolone, a nawet uznane za bezpieczne, pod warunkiem, że występuje na odpowiednich poziomach. BPOM ustanowiło Rozporządzenie nr 20 z 2019 r. dotyczące opakowań do żywności, które reguluje wymagania dotyczące bezpieczeństwa opakowań żywności, w tym maksymalny limit migracji BPA wynoszący 0,6 bpj (600 mikrogramów/kg) z opakowań poliwęglanowych.

„Na podstawie wyników nadzoru POM nad opakowaniami galonowymi AMDK wykonanymi z poliwęglanu (PC) przez ostatnie pięć lat wynika, że ​​migracja BPA wynosi poniżej 0,01 bpj (10 mikrogramów/kg) lub nadal mieści się w bezpiecznych granicach” – wyjaśnił dr .

Mikropenis utrudnia posiadanie dzieci, czy to naprawdę ma związek z BPA?

BPA to syntetyczny związek chemiczny, który jest zwykle stosowany w produkcji tworzyw poliwęglanowych i żywic epoksydowych.

tytuł_img

VIVA.co.id

15 października 2024 r



Zrodlo