Czy codzienna darowizna Muska w wysokości 1 miliona dolarów stanowi ingerencję w wybory?

Miliarder Elon Musk zobowiązał się do przekazywania 1 miliona dolarów każdego dnia aż do dnia wyborów w Stanach Zjednoczonych 5 listopada losowo wybranym zarejestrowanym wyborcom, którzy podpiszą petycję w sprawie „poparcia konstytucji” ogłoszoną przez jego popierający Donalda Trumpa Amerykański Komitet Akcji Politycznej (PAC). .

Musk ogłosił rozdanie nagród w sobotę podczas wiecu organizowanego przez America PAC w Harrisburgu w Pensylwanii.

Program został zbadany przez ekspertów prawnych, a także demokratycznego gubernatora Pensylwanii Josha Shapiro, który w niedzielę zwrócił się do organów ścigania o wszczęcie śledztwa w sprawie potencjalnej ingerencji w wybory.

Tutaj więcej o rozdaniu Muska:

Dyrektor generalny Tesli i właściciel X, Elon Musk, który wspiera Donalda Trumpa, pojawia się na scenie podczas ratusza America PAC w Folsom w Pensylwanii, 17 października 2024 r. [Rachel Wisniewski/Reuters]

Dlaczego Elon Musk rozdaje pieniądze?

Od 17 października do 5 listopada Musk zapowiedział, że każdego dnia przekaże 1 milion dolarów losowo wybranemu zwycięzcy, jeśli:

  • Jest zarejestrowanym wyborcą.
  • Pochodzi z jednego z swingujących stanów: Pensylwania, Georgia, Nevada, Arizona, Michigan, Wisconsin lub Karolina Północna.
  • Podpisał internetową petycję utworzoną przez America PAC.

53-letni Musk – założyciel i dyrektor generalny firmy produkującej samochody elektryczne Tesla oraz producenta rakiet SpaceX, a także właściciel sieci mediów społecznościowych X – ma majątek wart 274,4 miliarda dolarów, według listy miliarderów czasu rzeczywistego Forbesa.

Co zawiera petycja America PAC?

Musk wielokrotnie nazywał petycję „podtrzymującą Konstytucję Stanów Zjednoczonych”.

Dokładniej, w petycji zamieszczonej na stronie internetowej America PAC czytamy: „Pierwsza i Druga Poprawka gwarantują wolność słowa i prawo do noszenia broni. Składając podpis poniżej, ślubuję poparcie dla Pierwszej i Drugiej Poprawki.”

Na stronie znajduje się informacja „ZARABIAJ 1 000 000” dużymi, pogrubionymi literami, po obu stronach której znajdują się dwa emoji worków pieniędzy. Osoba podpisująca powinna podać swoje imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu komórkowego.

Obok pola numeru telefonu komórkowego w formularzu widnieje informacja, że ​​numer ten jest wymagany jedynie w celu potwierdzenia, że ​​osoba podpisująca petycję jest uprawnionym do głosowania i „żadnym innym celem”.

„Naszym celem jest pozyskanie 1 miliona zarejestrowanych wyborców w wahadłowych stanach, aby podpisali się pod konstytucją” – dodała strona internetowa.

W piątek, dzień przed ogłoszeniem rozdania, agencja informacyjna Reuters poinformowała, że ​​Alysia McMillan, która agitowała dla America PAC w Wisconsin, stwierdziła, że ​​organizatorzy terenowi zgłosili, że nie osiągnęli swoich codziennych celów w zakresie pozyskiwania wyborców i spodziewali się, że im się to nie uda. ich ostatecznym celem jest skontaktowanie się z 450 000 wyborcami do dnia wyborów.

W Pensylwanii każdy zarejestrowany wyborca, który podpisze petycję, automatycznie otrzyma 100 dolarów w ramach rekompensaty, a dodatkowe 100 dolarów jest wypłacane za każdą osobę, która podpisze petycję po jej skierowaniu. W innych stanach wahadłowych osoby otrzymają 47 USD za pomyślne polecenie.

Na stronie internetowej America PAC nie widniała data powstania petycji ani liczba zebranych dotychczas podpisów.

Co to jest America PAC?

PAC zbierają i wydają pieniądze, aby opowiadać się za lub przeciw kandydatowi w wyborach. Musk utworzył w maju America PAC, aby wesprzeć tegoroczną kandydaturę byłego prezydenta Trumpa w wyborach. 16 października ogłoszono, że Musk w ciągu trzech miesięcy wpłacił 75 milionów dolarów na rzecz America PAC.

Pochodzący z Republiki Południowej Afryki Musk uzyskał obywatelstwo amerykańskie w 2002 roku. Przez lata głosował na kandydatów Partii Demokratycznej.

Jednak stosunki między Muskiem a Demokratami pogorszyły się w czasie sprawowania urzędu prezydenta Joe Bidena. Musk nie od razu stał się zwolennikiem Trumpa. Zamiast tego poparł jednego z konkurentów Trumpa w walce o nominację Republikanów na prezydenta, Rona DeSantisa, w 2022 roku.

Trump ma chwiejną historię związaną z X, wcześniej znanym jako Twitter. Jego tweety regularnie pojawiały się w wiadomościach przed jego pierwszą kampanią prezydencką w 2016 r., którą wygrał. Został wyrzucony z X 8 stycznia 2021 r., dwa dni po USA Kapitol został zaatakowany przez zwolenników Trumpa w związku z wynikami wyborów w 2020 roku, które wygrał Biden.

Jednak Musk kupił Twittera w październiku 2022 r. W następnym miesiącu konto Trumpa zostało przywrócone.

Musk zamieścił na stronie X wiadomość ze wsparciem dla Trumpa, w której stwierdził: „W pełni popieram prezydenta Trumpa i mam nadzieję na jego szybki powrót do zdrowia” po próbie zamachu podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii w lipcu.

Musk wziął udział w wiecu Trumpa 5 października w czarnej czapce z napisem „Uczyń Amerykę znów wielką” (MAGA), jak brzmi hasło kampanii Trumpa.

Dlaczego Musk wprowadził ten program nagród?

Musk powiedział, że powodem, dla którego rozdaje pieniądze, jest zwiększenie świadomości na temat petycji America PAC.

„Stare media nie będą o tym informować. Nie wszyscy są w programie X” – powiedział w nagraniu wideo z wiecu w Harrisburgu opublikowanym na koncie X America PAC. „Myślę, że ta wiadomość naprawdę się rozniesie”.

„Nie musisz nawet głosować, wystarczy podpisać petycję” – powiedział Musk w innym filmie opublikowanym na tym samym koncie.

Jak wynika z dokumentu opublikowanego przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w grudniu 2017 r., dokonanie płatności na rzecz kogoś „za zarejestrowanie się do głosowania lub za udział w głosowaniu” jest przestępstwem federalnym. Dodaje, że płatność ta nie musi mieć charakteru pieniężnego, ale może mieć także inną formę. wartościowe przedmioty, takie jak alkohol lub losy na loterię.

Brendan Fischer, prawnik zajmujący się finansami kampanii, powiedział The Associated Press, że rozdawnictwo Muska zbliża się do granicy prawnej. Dzieje się tak dlatego, że PAC wymaga rejestracji jako warunku wstępnego zakwalifikowania się do nagrody o wartości 1 miliona dolarów.

„Nie byłoby wątpliwości co do legalności, gdyby każdy podpisujący petycję z Pensylwanii kwalifikował się, ale uzależnianie płatności od rejestracji prawdopodobnie narusza prawo” – Fischer powiedział agencji prasowej.

„To nie to samo, co płacenie komuś za głos, ale jesteś już na tyle blisko, że zaczynamy się martwić o jego legalność” – powiedział AP Michael Kang, profesor prawa wyborczego w Pritzker School of Law na Northwestern University.

„Chociaż być może niektóre inne rzeczy, które robił Musk, miały niejasną legalność, ta jest wyraźnie nielegalna” – napisał w sobotę na blogu Rick Hasen, profesor prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

W niedzielnym wywiadzie dla programu Meet the Press stacji telewizyjnej NBC Shapiro powiedział, że plan Muska jest „głęboko niepokojący” i stanowi przedmiot zainteresowania organów ścigania.

„Musk oczywiście ma prawo wyrazić swoje poglądy. Bardzo, bardzo jasno dał do zrozumienia, że ​​wspiera Donalda Trumpa. Ja nie. Oczywiście mamy różnicę zdań” – powiedział Shapiro w Meet the Press.

„Nie odmawiam mu tego, prawda, ale myślę, że kiedy zaczyna się napływać tego rodzaju pieniądze do polityki, rodzą się poważne pytania” – dodał.

Czy Musk wypłacił już jakieś pieniądze?

Od ogłoszenia technologicznego miliardera plan Muska doczekał się już dwóch odbiorców.

W sobotę Musk ogłosił pierwszego zwycięzcę chwilę po ogłoszeniu planu na wiecu.

Zwycięzca, mężczyzna w czerwonym kapeluszu MAGA, John Dreher, przemknął przez ryczący tłum w stronę sceny, wymachując pięściami w powietrzu.

„Nawiasem mówiąc, John nie miał pojęcia” – oznajmił Musk, wręczając uszczęśliwionemu Dreherowi czek, gdy na ekranie za nimi pojawiła się flaga USA.

W niedzielę Musk ogłosił, że drugą zwyciężczynią konkursu o wartości 1 miliona dolarów jest Kristine Fishell. Fishell włożyła czerwoną koszulkę z hasłem Trumpa i jego kandydatki na kandydatkę, JD Vance’a, i z niedowierzaniem zasłoniła twarz dłońmi.



Zrodlo