Co zobaczyłem w pierwszym domostwie Bruinsów: Nie dotykaj Pastrňáka, upiornego Geekie i świecącej jednej linii

BOSTON — David Pastrňák jest najlepszym zawodnikiem Boston Bruins. Bruins nie pójdą donikąd, jeśli przeciwnicy będą przeszkadzać numerowi 88.

Więc nawet jeśli to były kolega z drużyny, taki jak AJ Greer, daje Pastrnakowi interes, lepiej wierzyć, że Bruins zareagują.

„Zazwyczaj celujesz w najlepszych zawodników drugiej drużyny” – powiedział Brad Marchand. „Więc za każdym razem, gdy będzie miał krążek, będą go ścigać. Ale nie sądzę, że atakowali go zbyt mocno.

W pierwszej kwarcie poniedziałkowej porażki z Florida Panthers 4:3 Greer kopnął Pastrňáka od tyłu. Pastrňák zmiął się. Skrzydłowy nr 1 w drodze na dół złapał kawałek Jespera Boqvista.

Najbliższym Bruinem był Pavel Zacha. Zacha nie zezłomował się od sześciu sezonów, per Walki Hokejowe. Jednak biorąc pod uwagę bliskość akcji i tożsamość gracza, który podnosi się z lodu, Zacha nie zawahał się rzucić wyzwania swojemu byłemu koledze z drużyny. Greer, który walczył z Markiem Kasteliciem na początku sezonu, z radością zgodził się na tę walkę. Greer nie miał większych problemów z ustawieniem Zachy na swoim miejscu.

„Tak, Pasta został uderzony” – powiedział trener Jim Montgomery. „I kocham, kocham to, co zrobił Pav. Wszedł. Bronił go. To wspaniale.”

Nie był to jedyny raz, kiedy Bruins wspierali Pastrňáka. W dalszej części pierwszej Pastrňák potrącił Sama Reinharta i został wezwany do interwencji. Nate Schmidt nie przejął się uderzeniem Pastrňáka. Jednak chwilę po tym, jak Schmidt wszedł Pastrňákowi w twarz, Marchand wskoczył do akcji, nie mając nigdzie w zasięgu wzroku swoich rękawiczek. Marchanda i Schmidta wezwano do obróbki zgrubnej.

„Pav wykonał świetną robotę, występując z Pastą” – powiedział Marchand. „Myślałem, że (Schmidt) też będzie ścigał Pasta. Takie rzeczy się zdarzają. Zawsze to robiliśmy: wspierajmy się nawzajem”.

Montgomery nie miał żadnych problemów po siedmiu minutach karnych, które Zacha i Marchand zdobyli za dobrą postawę dla Pastrňáka. Miał problem z innymi wykroczeniami popełnianymi przez jego zawodników, w tym z interwencjami i karami za cięciami Pastrňáka. Inne boo-boo to hak Zachy, dośrodkowanie Charliego McAvoya i opóźnianie gry Nikity Zadorowa.

„To po prostu brak dyscypliny” – powiedział Montgomery. „We wszystkich czterech meczach bierze udział co najmniej czterech nieletnich. W ten sposób nie można wygrywać meczów hokejowych.

Gdzie jest Geekie?

Morgan Geekie rozpoczął sezon jako prawy skrzydłowy nr 2. Może to być tymczasowe.

Geekie nie zdobył punktów w czterech meczach. W poniedziałek został zdegradowany z drugiej linii, a zastąpiony przez Justina Brazeau. Geekie zagrał zaledwie 9:33, co stanowi jego najniższy wynik jako Bruin. W trzeciej kwarcie dostał tylko trzy zmiany. Geekie nie próbował oddać strzału.

Po zwycięskiej bramce w drugiej kwarcie Geekie przegrał walkę krążkami z Gustavem Forslingiem w strefie ataku. Kilka sekund później Anton Lundell oddał strzał z dystansu obok Jeremy’ego Swaymana.

„Są obecnie standardem w NHL pod względem wygrywania bitew” – powiedział Montgomery o Panthers. „Nie osiągnęliśmy jeszcze tego poziomu. Musimy znacznie poprawić ten poziom.”

Charlie Coyle, środkowy nr 2, również jest bez punktu. W poniedziałek Coyle również spadł do trzeciej linii na rzecz Matta Poitrasa. Coyle oddał dwa strzały w najniższym w sezonie czasie lodowym wynoszącym 14:32.

Poitras, który w swoim debiucie sezonowym przeciwko Los Angeles Kings był znakomity, na początku meczu przeciwko Panthers był spokojny. Reinhart rozebrał Poitrasa w drugiej minucie, strzelając gola w osłabieniu. Jednak w trzeciej kwarcie 20-letni środkowy wyglądał lepiej.

Czwarta linia świeci

Bruins wygrali dwa z trzech meczów na własnym stadionie. Czwarta linia była równie ważnym powodem do czteropunktowej sumy, jak każdy inny.

Kastelic, który strzelił dwa gole w pierwszym meczu przeciwko Montreal Canadiens, w poniedziałek trafił do siatki, po czym odbił się od Johnny’ego Beechera i minął Siergieja Bobrowskiego. Kastelic i inny zawodnik czwartej linii Cole Koepke pomogli w zdobyciu gola Brandona Carlo, wykonując doskonałą pracę mięśni przy niskich pozycjach.

„Po prostu spełniają swoją rolę” – powiedział Montgomery o Beecherze, Kastelicu i Koepke. „Chłopaki z czołowej szóstki nie spełniają swojej roli. Spełniają swoją rolę.”

Swayman buduje swoją grę

W pierwszej kwarcie, po podaniu Masona Lohreia za siatką, Swayman wbił ostrze w mocny słupek, aby zablokować krążek. Jednak gdy przeszedł do ataku na palce, krążek, który mógł znajdować się na jego łyżwie, przeleciał nad linią bramkową.

„Myślę, że za siatką było uderzenie i powinienem być bardziej świadomy” – powiedział Swayman, który wystartował po raz trzeci z rzędu. „Nie widziałem całej powtórki. Po prostu wyglądały jak jakieś dziwne kulki. Potem przesunąłem stopę o cal. To ten, który chcę z powrotem. Jutro nad tym popracuję”.

Swayman nie miał szans na żaden z dwóch goli Reinharta. Lundell znalazł się między kropkami i nie spieszył się, gdy zdobył zwycięską bramkę. Lundell trafił w samą porę i po 12:59 drugiej partii prowadził 4-2.

Swayman ma procent oszczędności wynoszący 0,893 w ciągu trzech startów. Będzie potrzebował czasu, aby odnaleźć się w swojej grze, biorąc pod uwagę fakt, że opuścił obóz przygotowawczy, pożegnał się z Linusem Ullmarkiem i gra pod presją nowego kontraktu.