Co to jest muzeum sztuki AI? Świat wkrótce się o tym dowie.

Jeśli AI potrzebuje publicysty, Refika Anadola nie byłby złym kandydatem. Urodzony w Turcji profesor i artysta postrzega sztuczną inteligencję jako dobrodziejstwo dla świata, nie tylko w postaci większej wydajności i postępu naukowego, ale także jako nowy kanał tworzenia piękna. Jego najnowszym projektem, realizowanym wspólnie ze współzałożycielem Efsunem Erkılıçem, jest Datalandmuzeum sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję o powierzchni 20 000 stóp kwadratowych, które zostanie otwarte w przyszłym roku w centrum Los Angeles, co pokłada jego wiarę w centrum technologii.

Instalacje Dataland opierają się na ekskluzywnym Large Nature Model, prototypie, który wykorzystuje wyłącznie dane ze świata przyrody i został pozyskany na podstawie zapisów i zdjęć ze Smithsonian, Londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej i Cornell Lab of Orinthology. Nacisk na naturę jest tematem przewodnim firmy Dataland, która przeprowadziła badania nad sztuczną inteligencją za pośrednictwem serwerów Google zasilanych energią odnawialną.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak generatywna sztuczna inteligencja wpłynie na gospodarkę twórców

Jak Anadol mówi Mashable, ma nadzieję, że jego muzeum zachęci klientów I firmom technologicznym priorytetowo traktować zrównoważony rozwój. Artysta – będący jednym z najwybitniejszych liderów sztuki AI i wystawiający swoje prace w MoMa i Centre Pompidou-Metz we Francji – odpowiedział na więcej naszych pytań dotyczących swojej wizji Datalandu i optymistycznego spojrzenia na potencjał sztucznej inteligencji.

Mashable: Zacznijmy od podstaw. Jak definiujesz sztukę AI?

Refik Anadol: Dla mnie sztuka AI to znacznie więcej niż narzędzie — to twórcza współpraca ludzkiej wyobraźni i inteligencji maszyn.

Kiedy pracuję z algorytmami i danymi, nie próbuję po prostu wygenerować czegoś nowego; Badam nieograniczone możliwości, które powstają, gdy ludzie i maszyny łączą się, aby tworzyć. To praktyka przełamująca granice tradycyjnej sztuki. Oferuje świeże spojrzenie na to, jak postrzegamy kreatywność i rolę technologii w kształtowaniu naszego świata. To połączenie ludzkiej intuicji i inteligencji maszynowej pozwala nam przesuwać granice ekspresji artystycznej i widzieć świat w sposób, jakiego nigdy wcześniej sobie nie wyobrażaliśmy.

Opowiedz nam trochę o modelu sztucznej inteligencji Dataland, Wielkim Modelu Natury. Czym różni się od większości poprzednich modeli i jak działa?

Duży Model Przyrody jest wyjątkowy, ponieważ jest pierwszym na świecie modelem sztucznej inteligencji szkolonym wyłącznie na danych ze świata przyrody, z wykorzystaniem informacji z instytucji takich jak Smithsonian i Londyńskie Muzeum Historii Naturalnej. W przeciwieństwie do innych wielkojęzykowych modeli sztucznej inteligencji, które są szkolone w zakresie ludzkiego intelektu i rozumowania, model ten jest szkolony w oparciu o wrodzoną inteligencję natury. Celem naszego modelu jest uchwycenie istoty i złożoności świata przyrody oraz wygenerowanie unikalnych dzieł sztuki.

Model kładzie także nacisk na etyczne gromadzenie danych i przejrzystość. Jako twórcy modelu uzyskaliśmy pozwolenie na wykorzystanie wszystkich materiałów naukowych, których użyliśmy do szkolenia modelu oraz zadbaliśmy o to, aby model był szkolony przy użyciu energii odnawialnej. Duży Model Natury wykracza także poza sztukę wizualną, włączając inne elementy zmysłowe, takie jak dźwięk i zapach.

Najlepsze historie, które można mashować

Przyszła siedziba muzeum Dataland w Los Angeles.
Źródło: dzięki uprzejmości Dataland

Jak układała się współpraca z instytucjami takimi jak Smithsonian i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie? Czy był jakiś sprzeciw wobec zezwolenia na wykorzystanie ich danych?

Współpraca z instytucjami takimi jak Smithsonian i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie rozpoczęła się od wspólnej pasji do łączenia sztuki, technologii i danych archiwalnych. Nie powiedziałbym, że był opór, ale raczej chęć dowiedzenia się więcej na temat etycznych zastosowań sztucznej inteligencji przed pełną współpracą, co bardzo doceniliśmy.

Każda instytucja powinna zadawać pytania i uczyć się – to dążenie do większej umiejętności cyfrowych przynosi korzyści wszystkim. Stanowi także wyzwanie dla praktyków takich jak ja, aby przemyśleli, zrewidowali i doprecyzowali nasze podejścia, zapewniając, że korzystanie ze sztucznej inteligencji będzie zarówno odpowiedzialne, jak i zorientowane na cel.

Przedstawiając kreatywną wizję zgodną z ich misjami edukacyjnymi i rozwiązując obawy związane z wrażliwością danych, wszelkie początkowe wahania przekształciły się w zaufanie. Współpraca ta nie tylko przyczyniła się do rozwoju dziedziny sztuki sztucznej inteligencji, ale także pomogła zwiększyć zaangażowanie społeczeństwa w zbiory instytucji, pokazując ogromny potencjał danych, jeśli są wykorzystywane w sposób przemyślany i etyczny.

Dataland przedstawia sztuczną inteligencję jako postęp, który należy celebrować i studiować. Co powiesz tym, którzy mają jedynie negatywne lub przerażające wrażenia na temat tej technologii?

W Dataland naprawdę wierzymy, że sztuczna inteligencja to niesamowita szansa — coś, co należy świętować, odkrywać i studiować. Rozumiem, że niektórzy mogą mieć obawy lub negatywne wrażenia dotyczące technologii i właśnie dlatego stworzyliśmy Dataland jako przestrzeń otwartego dialogu i odkryć. To miejsce, w którym możemy odkryć ogromny potencjał sztucznej inteligencji w zakresie zwiększania kreatywności i łączenia nas z nowymi formami sztuki, zamiast postrzegać ją jako coś, czego należy się obawiać.

Wierzymy w siłę edukacji, przejrzystości i etycznych praktyk dotyczących danych. Mamy nadzieję, że pokazując, jak można odpowiedzialnie wykorzystywać sztuczną inteligencję, w sposób przyjazny dla środowiska i skupiony na człowieku, zmienić sposób postrzegania. Naszym celem jest pokazanie, że sztuczna inteligencja nie jest po to, by zastępować ludzką kreatywność, ale by z nią współpracować – otwierając zupełnie nowe możliwości artystyczne.

Mam nadzieję, że DATALAND może zainspirować ludzi do postrzegania sztucznej inteligencji nie tylko jako narzędzia, ale także jako kreatywnego partnera, który może odblokować nowe sposoby myślenia i angażowania się w otaczający nas świat.

ZOBACZ TAKŻE:

Całe muzeum NFT jest na rynku

Dzięki Large Nature Model i ekologicznym serwerom Twojego studia, Dataland stawia kwestie ochrony środowiska na pierwszym planie. Jak przekonać firmy technologiczne do uznania zrównoważonego rozwoju za priorytet?

W Dataland wierzymy, że zrównoważony rozwój środowiska musi znajdować się w centrum postępu technologicznego, szczególnie w przypadku innowacji takich jak sztuczna inteligencja, które mają wpływ na cały świat. Dzięki Large Nature Model i ekologicznym serwerom naszego studia zasilanym całkowicie energią odnawialną, staramy się wykazać, że technologia może współistnieć z odpowiedzialnością za środowisko.

Aby naprawdę uczynić zrównoważony rozwój priorytetem w całej branży technologicznej, firmy muszą współpracować nie tylko z ekspertami w swoim sektorze, ale także z badaczami, organizacjami globalnymi i decydentami spoza niego. Jest to technologia, która dotyka każdego zakątka świata i wymaga globalnego podejścia na dużą skalę. Chodzi o stworzenie wspólnej wizji. Nadając tym wartościom priorytet, możemy zachęcić branżę technologiczną do przyjęcia praktyk, które są nie tylko korzystne w perspektywie krótkoterminowej, ale także zrównoważone w dłuższej perspektywie.

Tematy
Sztuczna inteligencja Dobro społeczne



Zrodlo