Co to jest makijaż kontrastowy twarzy? To najnowszy trend TikTok, który dyktuje, jak czuć się pięknie.

„Nie jesteś brzydka; po prostu nie robisz makijażu zgodnie z kontrastem twarzy” – zaczyna się jeden z ponad 52 000 filmów przedstawiających kobiety korzystające z filtra „Jaki jest twój kontrast” na TikTok.

ZOBACZ TAKŻE:

Trend „Usta z soku z żuka” na TikToku celebruje naturalne zmarszczki ust

Najnowszy trend w filtrach kosmetycznych wykorzystuje niepewność kobiet w sprzedaży produktów, zachęcając użytkowników do klasyfikowania twarzy na podstawie kontrastu między ich rysami. Filtr zmienia twarz w czarno-białą, tworząc model, który kategoryzuje twarze na typy o wysokim, średnim i niskim kontraście. Jednak standard porównawczy jest zakorzeniony w eurocentrycznych ideałach piękna, oferujących tylko trzy opcje odcienia skóry: jasny, średni i ciemny. Sugeruje to, że im ciemniejsze są Twoje rysy na tle skóry, tym większy kontrast powinieneś sobie przypisać. Każdy poziom kontrastu jest powiązany z zalecanym stylem makijażu — niski kontrast wymaga subtelniejszego wyglądu, podczas gdy wysoki kontrast skłania do odważniejszego, bardziej efektownego makijażu.

W filmie, który obejrzano ponad 5 milionów razy, twórca filtra: @alieenorfrancuska wizażystka, mówi: „Jako osoba, która ma bardzo niską pewność siebie, to jedna z moich misji na świecie, aby pomóc kobietom być pewnymi siebie. Pomóż im wykorzystywać makijaż na swoją korzyść, a nie działać przeciwko nim”. Przedstawia teorię kontrastu jako narzędzie pozwalające wyzwolić się z niepewności i… Wreszcie czuć się pięknie.

Jej logika, podobnie jak w przypadku każdego trendu kosmetycznego na TikToku, w szkodliwy sposób łączy poczucie własnej wartości z wyglądem – a przede wszystkim ceni białą europejską urodę.

Twierdzi, że „wiedzenie o sobie jest ważnym czynnikiem”. I wyjaśnia: „Jeśli masz duży kontrast… aby mieć zrównoważoną twarz, powinieneś dodać trochę intensywności. Jeśli tego nie zrobisz, nie ma problemu. Rozumiesz, dlaczego wyglądasz na wyblakłego”. Opowiada o tym, jak odkrycie teorii kontrastu pomogło jej uświadomić sobie: „Ten makijaż nie jest dla mnie, nie dlatego, że nie jestem piękna”.

Najlepsze historie, które można mashować

Chociaż @alieenor mogła stworzyć filtr w dobrej wierze, aby pomóc kobietom poczuć się pewnie, angażuje się w niebezpieczną ideologię, która za wszelką cenę wzmacnia „poczucie piękna”. W ostatnich latach branża kosmetyczna sprytnie zmieniła nazwę piękna na formę dbania o siebie, dając nam wszystkim wymówkę, że „czuję się dobrze!”.

ZOBACZ TAKŻE:

Walenie, gua sha, woda ryżowa i nie tylko: jak skradzione praktyki związane z kulturowym pięknem napędzają wirusowe filmy wideo

Pozycjonowanie teorii kontrastu jako szybkiego lekarstwa na niską pewność siebie wysyła szczególnie szkodliwy sygnał do nastoletnich dziewcząt – zwłaszcza w środowisku, w którym algorytmy wykorzystują ich niepewność. A Raport CDC z 2021 r odkryli, że jedna na pięć nastolatek odczuwała ciągły smutek i poczucie beznadziejności, co stanowi wzrost o 21% od 2011 r.

Wyjaśnienia twórcy @alieenor dotyczące średniego, niskiego i wysokiego kontrastu uzyskały odpowiednio 11,7 miliona, 1,7 miliona i 7,2 miliona wyświetleń. Pomimo popularności teorii kontrastu na platformie spotyka się ona ze znaczną krytyką.

„To kolejny fałszywy trend, który działa tylko w przypadku jasnej karnacji i zamierzam wam to udowodnić, wykonując makijaż o wysokim kontraście w porównaniu ze średnim kontrastem na brązowej skórze” – powiedziała Moniki Ravinchandrantwórczyni urody, w filmie. Następnie argumentuje, że sortowanie osób o naprawdę ciemnej skórze według niskiego kontrastu unieważnia „pełny blask czarnej dziewczyny”.

„Nie bez powodu makijaż ślubny Desi i czarnoskóre dziewczyny z Wielkiej Brytanii żywią się pełnym blaskiem” – kontynuował Ravinchandran. „Brązowa skóra zabija makijaż o wysokim kontraście. Ciemniejsza skóra pochłania więcej światła, więc tak naprawdę potrzebujemy więcej wymiaru i możemy uzyskać więcej koloru”. Krytycy twierdzą, że dyktując, jaki rodzaj makijażu pasuje do różnych odcieni skóry, teoria ta pośrednio dyktuje, co nie pasuje do określonych odcieni skóry, zasadniczo określając te wybory jako nieatrakcyjne lub niepożądane.

W długiej historii trendów kosmetycznych na TikToku teoria kontrastu nie jest niczym nowym. Podąża śladami analiza kolorystyczna, filtr do brwioraz idealny filtr proporcji twarzy. Najwyższy czas, aby neutralność ciała zyskała swój moment filtra wirusowego. Jednak taki filtr miałby trudności z włamaniem się do algorytmu TikToka — zwłaszcza, że ​​nie zwiększałby sprzedaży produktów ani nie pozwalał twórcom na zarabianie prowizji za promowanie produktów kosmetycznych.



Zrodlo