Co jest takiego spektakularnego w nowym odkryciu grobowca w jordańskiej Petrze?

Archeolodzy odkryli grobowiec pod starożytnym, imponującym Al Khazneh w Petrze w Jordanii.

Na długo przed pojawieniem się w hicie Stephena Spielberga „Indiana Jones i ostatnia krucjata” z 1989 roku Al Khazneh (Skarbiec) został ręcznie wyrzeźbiony w klifach z różowego piaskowca miasta Petra z I wieku p.n.e.

40-metrowy (Wysoki na 31 stóp Al Khazneh i miasto, w którym się znajduje, stało się Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku i został dodany do listy Nowe siedem cudów świata w 2007 roku.

OK, co znaleźli?

W sierpniu zespół archeologów z Jordanii i USA odkrył ukryty grobowiec zawierający 12 kompletnych szkieletów oraz skarbnicę artefaktów z brązu, ceramiki i żelaza.

Według badaczy jeden ze szkieletów ściskał ceramiczny kubek, podobny do kielicha Świętego Graala z filmu Spielberga.

Al Khazaneh w Petrze jest ręcznie wyrzeźbiony bezpośrednio w różowych klifach [Getty Images]

Co, nie masz na myśli?!

Jeden z kierowników wykopalisk, Pearce Paul Creasman, chciał zakwalifikować doniesienia o odkryciu kielicha i powiedział Al Jazeerze: „To nie jest kielich. Żonglerka.

„Ale podczas odkopywania był niesamowicie podobny do rekwizytu filmowego z filmu Indiana Jones! W świetle dnia jest to zwykłe naczynie ceramiczne, jakiego mogliśmy spodziewać się w Petrze.”

Gwizd! Jak odkryto grób?

W przeciwieństwie do wyszukanej fasady zewnętrznej, wnętrze Al Khazneh składa się z prostej komory głównej i trzech przedsionków.

W 2003 roku na lewo od głównej komory odkryto dwa grobowce z częściowymi szkieletami, co skłoniło badaczy do spekulacji, że w okolicy mogą znajdować się dodatkowe grobowce.

Po otrzymaniu zgody rządu Jordanii na zbadanie tego miejsca badacze wykorzystali zaawansowane narzędzia teledetekcji, aby zlokalizować nowo odkryty grobowiec.

PLIK ZDJĘCIE 17 SIERPNIA 95 – Przedstawione przez Rocco-Zingaro di San-Fernando, szefa tajemniczego religijnego Zakonu Templariuszy we Włoszech, mówi, że jest to legendarny Święty Graal, który według chrześcijańskiego folkloru jest kielichem używanym przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy z jego apostołów przed swoją śmiercią przez ukrzyżowanie
Przedmiotem, który według Rocco-Zingaro di San-Fernando, szefa tajemniczego religijnego Zakonu Templariuszy we Włoszech, jest legendarny Święty Graal, który według chrześcijańskiego folkloru jest kielichem używanym przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy z apostołami przed śmierć przez ukrzyżowanie [Reuters]

Kim było 12 szkieletów?

Nikt tak naprawdę nie wie.

Według Tima Kinnairda z Wydziału Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu St Andrews, który badał znalezisko: „Grobowiec został najprawdopodobniej zbudowany jako mauzoleum i krypta w Królestwie Nabatejczyków na początku pierwszego wieku naszej ery dla Aretasa IV Philopatrisa. [Nabatean king from roughly 9 BCE to 40CE].

„Podobnie jak w przypadku wielu grobowców w dolinie, w grobowcach odnaleziono niewiele szczątków ze względu na ich późniejsze użytkowanie i ponowne wykorzystanie w ciągu ostatnich dwóch tysiącleci.

„To fantastyczne, że mamy teraz ceramikę, ekofakty i osady z czasów budowy Skarbca… ustalenie ostatecznej daty będzie dla nas wszystkich monumentalnym osiągnięciem”.

Czym jest królestwo Nabatejczyków?

Tak naprawdę nikt nie wie zbyt wiele o Nabatejczykach. Uważa się jednak, że dokonali znacznego postępu w inżynierii, zwłaszcza w gospodarce wodnej i, jak udowodniła Petra, w architekturze,

Zanim zostało najechane przez Cesarstwo Rzymskie około 106 roku n.e., królestwo Nabatejczyków było głównym królestwem arabskim od co najmniej 312 roku p.n.e., na obszarach dzisiejszej Jordanii i Izraela.

Jej ówczesna stolica, Petra, nadzorowała wiele kluczowych szlaków handlowych regionu, łączących Półwysep Arabski, Egipt i Morze Śródziemne.

LONDYN, ANGLIA - 23 LISTOPADA: Rzadki rekwizyt faksymile rękopisu znany jako
Rzadki rekwizyt faksymile rękopisu znany jako „Dziennik Graala” z filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata” został pokazany w Christie’s 23 listopada 2012 r. w Londynie, Anglia [Peter Macdiarmid/Getty Images]

Czy zatem Al Khazneh był skarbcem Nabatejczyków?

Mogło tak być, ale nie ma na to żadnych realnych dowodów. Wielu współczesnych badaczy uważa, że ​​budynek mógł być mauzoleum.

Nazwa Al Khazneh lub Khaznet al-Faroun wzięła się od wiary miejscowego plemienia, że ​​widoczna na szczycie fasady urna zawiera niezliczony egipski skarb.

Według legendy egipski faraon, uciekając z częścią swojej armii przed zamknięciem Morza Czerwonego przez Mojżesza, w magiczny sposób stworzył Al Khazneh jako bezpieczne miejsce dla swojego skarbu.

Urna jest w rzeczywistości wyrzeźbiona z litego piaskowca, ale to nie powstrzymało miejscowych mężczyzn przed przedziurawieniem rzeźby strzałami z broni palnej w nadziei uwolnienia znajdującego się w środku skarbu.

Azja, Bliski Wschód, Jordania, gubernatorstwo Ma'an, Petra, Al Khazneh
Zachód słońca nad Al Khazneh [Getty Images]

Czy Petra to coś więcej niż tylko Al Khazneh?

Zdecydowana większość miasta pozostaje pod ziemią – szacują archeolodzy, tacy jak Zeidoun Al-Muheisen z jordańskiego Uniwersytetu Yarmouk, który prowadzi prace wykopaliskowe w Petrze od 1979 roku.

Nad ziemią znajduje się wiele świątyń i grobowców, które ukazują się ludziom wkraczającym do miasta przez naturalny i kręty wąski skalny otwór znany jako Siq.

Więc pod piaskami Petry kryje się coś więcej?

„Tak, jest jeszcze wiele do odkrycia” – Creasman powiedział Al Jazeerze.

„Nie ukończyliśmy prac wykopaliskowych przy samym grobowcu… pozostaje jeszcze dużo pracy.

„Wiele tajemnic Nabatejczyków leży w piaskach Petry”.

Zrodlo