Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na pierwszą kobietę-prezydenta Meksyku

Sheinbaum rozpoczyna sześcioletnią kadencję, przejmując obowiązki od sojusznika z partii Morena, Andresa Manuela Lopeza Obradora.

Claudia Sheinbaum została zaprzysiężona na pierwszą kobietę-prezydenta Meksyku.

Sheinbaum przejął stanowisko od ustępującego prezydenta – i bliskiego sojusznika partii Morena – Andresa Manuela Lopeza Obradora podczas ceremonii inauguracji w Kongresie kraju we wtorek.

Kadencja 62-letniego klimatologa i byłego burmistrza Meksyku ma trwać sześć lat, kończąc się w 2030 r.

Sheinbaum złożyła przysięgę przed parlamentarzystami, a jej zwolennicy skandowali „Prezydencie! Prezydent!” i „Niech żyje Meksyk!”

„Teraz jest czas transformacji, teraz jest czas kobiet” – powiedziała Sheinbaum.

Obejmuje urząd wraz ze swoją partią posiadającą większość w izbie niższej parlamentu i prawie taką samą kontrolę w Senacie, i od razu starała się uspokoić inwestorów, mówiąc, że inwestycje w Meksyku będą bezpieczne.

Sheinbaum będzie musiał stawić czoła pewnym posunięciom Lopeza Obradora podjętym w ostatniej chwili, a mianowicie kontrowersyjnej zmianie sądownictwa, w wyniku której sędziowie federalni – w tym sędziowie Sądu Najwyższego – będą wybierani w głosowaniu powszechnym. Zmiana konstytucji zmartwiła zarówno zwolenników niezależności sądów, jak i inwestorów.

Nowy prezydent będzie także kierował wyborami w USA zaplanowanymi na 5 listopada, które mogą zmienić stosunki z głównym partnerem handlowym Meksyku.

Później w listopadzie przedstawi pierwszy budżet swojego rządu, który prawdopodobnie da wskazówki, czy Sheinbaum będzie w stanie wywiązać się ze zobowiązań dotyczących ograniczenia pogłębiającego się deficytu budżetowego kraju, przy jednoczesnym utrzymaniu powszechnych wydatków na opiekę społeczną i kosztownych inicjatyw w zakresie walki z przestępczością.

Zadanie to pojawia się w czasie, gdy według prognoz gospodarka Meksyku, drugiej co do wielkości w Ameryce Łacińskiej, odnotuje jedynie umiarkowany wzrost.

Były prezydent Andres Manuel Lopez Obrador i prezydent Claudia Sheinbaum obejmują się w dniu ceremonii zaprzysiężenia na Kongresie w Meksyku, Meksyk, 1 października 2024 r. [Raquel Cunha/Reuters]

Historyczna prezydentura

Inauguracja Sheinbaum jest kulminacją trwającego cztery dekady wzrostu w meksykańskiej polityce, przerywanego historycznym wyborem jej na pierwszą kobietę na czele miasta Meksyk.

Sheinbaum, córka działaczy akademickich, również nawiązała do historycznego charakteru swojej prezydentury.

W poniedziałek w poście w mediach społecznościowych odsłoniła logo przedstawiające profilowo młodą kobietę podnoszącą meksykańską flagę, z włosami związanymi w kucyk. Fryzura stała się swoistym znakiem rozpoznawczym Sheinbauma.

„Młoda Meksykanka będzie emblematem rządu Meksyku” – napisał Sheinbaum.

Meksyk pozostaje jednym z najbardziej konserwatywnych krajów Ameryki Łacińskiej, a jego 65 prezydentami od czasu uzyskania niepodległości od Hiszpanii to wyłącznie mężczyźni.

Jako burmistrz Meksyku Sheinbaum zyskał reputację osoby, która do przywództwa opiera się na danych, zdobywając uznanie za zmniejszenie o połowę wskaźnika morderstw w mieście.

Jej polityka miała na celu zwiększenie wydatków na bezpieczeństwo w postaci rozbudowanej policji z wyższymi pensjami. Zobowiązała się do powielenia tego podejścia w całym Meksyku, który w dalszym ciągu boryka się z wysokim wskaźnikiem przestępczości i nadmiernym wpływem potężnych karteli narkotykowych. Krytycy kwestionują realność tych obietnic.

Jednocześnie Sheinbaum obiecała kontynuować politykę hojnych emerytur socjalnych i stypendiów dla młodych, za którą opowiadała się jej populistyczna poprzedniczka Lopez Obrador.

Po ukończeniu inżynierii energetycznej, a później zatrudnieniu się w Międzyrządowym Zespole ds. Zmian Klimatu ONZ, Sheinbaum starał się zachować ostrożniejszą równowagę w inicjatywach środowiskowych.

Powiedziała, że ​​będzie chronić dominację przemysłową meksykańskich państwowych przedsiębiorstw naftowych i energetycznych, wyrażając jednocześnie zainteresowanie przejściem w stronę projektów dotyczących energii odnawialnej.

W 2007 roku Sheinbaum podzieliła się Pokojową Nagrodą Nobla z byłym wiceprezydentem USA Alem Gore’em za swoją pracę na rzecz klimatu.

Wcześniej była dyrektorem ds. ochrony środowiska w Lopezie Obradorze, gdy ten pełnił funkcję burmistrza Meksyku. Wcześniej pełniła funkcję głównego rzecznika nieudanej kampanii Lopeza Oradora w 2006 roku.

Zrodlo