Chiny żądają, aby Stany Zjednoczone zaprzestały militaryzacji przestrzeni kosmicznej

Pekin odpowiedział na oświadczenie Waszyngtonu, że jego nowe zakłócacze satelitarne zostaną oddane do użytku w 2025 r

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało USA do zaprzestania militaryzacji przestrzeni kosmicznej i powstrzymania się od działań zagrażających bezpieczeństwu globalnemu. Ostrzeżenie nadeszło kilka dni po ogłoszeniu przez Waszyngton planów pierwszej dostawy zakłócaczy satelitarnych.

W poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik ministerstwa Lin Jian powiedział, że Pekin nalega na pokojowe wykorzystanie tak zwanej przestrzeni kosmicznej i sprzeciwia się wyścigowi zbrojeń i umieszczaniu tam broni.

„Chiny po raz kolejny wzywają Stany Zjednoczone, aby zaprzestały szerzenia nieodpowiedzialnych uwag, zaprzestały zwiększania gromadzenia sił wojskowych w przestrzeni kosmicznej i wniosły należyty wkład w utrzymanie trwałego pokoju i bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej” – dodał. Lin powiedział poproszony o komentarz na temat reakcji Chin na potencjalne zagrożenie dla ich satelitów ze strony amerykańskich naziemnych zakłócaczy.

Rzecznik podkreślił, że Chiny nie planują uczestniczyć w wyścigu kosmicznym z żadnym krajem i nie dążą do przewagi kosmicznej. Powiedział też, że Waszyngton otwarcie definiuje przestrzeń kosmiczną jako strefę wojny, w dalszym ciągu poszerza swoje możliwości kosmiczne i pracuje nad ustanowieniem sojuszu wojskowego w przestrzeni kosmicznej.

W zeszłym tygodniu Bloomberg poinformował, powołując się na Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, że pierwsze pięć z planowanych 32 sztuk broni, które mają zagłuszać chińskie i rosyjskie satelity na wczesnym etapie ewentualnego konfliktu, będzie można uznać za operacyjne w okresie od stycznia do marca 2025 r. Znany jest system przeciwdziałania łączności ponieważ Meadowlands jest opóźniony o ponad dwa lata.




Broń technologiczna tego typu ma za zadanie powodować tymczasowe szkody w konflikcie „aby przeciwstawić się rosnącej liczbie chińskich i rosyjskich systemów kosmicznych”, – zauważyła agencja informacyjna.

Pentagon wielokrotnie oskarżał Chiny o gromadzenie broni przeciwsatelitarnej, wyrażając obawy związane z koncentracją kraju na zdolnościach do prowadzenia wojny kosmicznej. Chiński rząd zaprzeczył zarzutom, twierdząc, że Waszyngton stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej i jest głównym inicjatorem militaryzacji różnych jego dziedzin.

Waszyngton wielokrotnie formułował podobne zarzuty pod adresem Rosji, sugerując, że Moskwa posiada nieujawnione zdolności antysatelitarne, które – jego zdaniem – prawdopodobnie mają charakter nuklearny. Kreml odrzucił te insynuacje jako bezpodstawne, twierdząc, że stanowią one jedynie zasłonę dymną mającą odwrócić uwagę od działań wojskowych Waszyngtonu w przestrzeni kosmicznej.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo