Chiny odrzucają decyzję Europy o nałożeniu ceł na import pojazdów elektrycznych

Chińska Rada Promocji Handlu Międzynarodowego wyraziła w tę sobotę swoje odrzucenie i zaniepokojenie z okazji dDecyzja Komisji Europejskiej (KE) o kontynuacji nałożenia ceł na import pojazdów elektrycznych z Chin.

Bruksela ostatecznie zastosuje cła maksymalnie przez pięć latpo tym, jak Dwudziestu Siedmiu nie osiągnęło wystarczającej większości przeciwko wnioskowi w głosowaniu, które odbyło się w ten piątek.

Rada wskazała w oświadczeniu, że „chińska społeczność biznesowa była bardzo zaniepokojona” dochodzeniem wspólnotowym dotyczącym chińskich przedsiębiorstw elektrycznych i taryfami potwierdzonymi przez Brukselę w ten piątek, które były już tymczasowo stosowane od lipca.

„Zdecydowanie sprzeciwiamy się ignorowaniu przez stronę europejską dobrej sytuacji współpracy i kwitnącego rozwoju przemysłu pojazdów elektrycznych między Chinami a UE” – stwierdził organ, zarzucając blokowi „ignorowanie faktów i standardów badawczych”.

Rada wyraziła nadzieję, że „spory gospodarcze i handlowe między Chinami a UE dotyczące pojazdów elektrycznych można odpowiednio rozwiązać zgodnie z przepisami Światowej Organizacji Handlu za pomocą zobowiązań cenowych i innych środków”.

W oświadczeniu dodano, że „pogłębiająca się współpraca między Chinami a Europą w branży pojazdów elektrycznych jest zgodna z interesami konsumentów w UE”, która „pomaga w innowacjach i rozwoju światowego przemysłu pojazdów elektrycznych” i wnosi „kluczowy wkład”. „w stronę globalnej reakcji na zmiany klimatyczne.

Rada nalegała także, aby „poszanować zasady rynkowe i ducha kontraktu, przeciwstawić się protekcjonizmowi handlowemu oraz chronić interesy przedsiębiorstw po obu stronach oraz stabilność i płynność łańcucha dostaw światowego łańcucha przemysłowego”.

Po 5 głosach przeciw (w tym w Niemczech), 10 za i 12 wstrzymujących się (w tym w Hiszpanii), organ wykonawczy Wspólnoty stwierdził w ten piątek, że jego propozycja „nałożenia ostatecznych ceł wyrównawczych na import pojazdów elektrycznych z Chin uzyskała dziś niezbędne poparcie ze strony Państwa członkowskie”.

W szczególności będą one wynosić 35,3% dla chińskiego producenta SAIC; Według źródeł społecznościowych 18,8% przypada na Geely i 17% na BYD.

Dotkną także zachodnie firmy produkujące w Chinach, takie jak amerykańska Tesla, na którą zostanie zastosowana stawka celna wynosząca 7,8%, oraz inne, które współpracowały z Komisją Europejską w trakcie prowadzonego przez nią śledztwa w sprawie rzekomych dotacji Pekinu przedsiębiorstw, zostanie na nie nałożona stawka w wysokości 20,7%.

W czerwcu ubiegłego roku Ministerstwo Handlu Chin ogłosiło wszczęcie dochodzenia antydumpingowego dotyczącego unijnej wieprzowiny i produktów wieprzowych, zarówno schłodzonych, jak i mrożonych, w tym tłuszczów i wnętrzności. Środek ten może dotknąć Hiszpanię, głównego eksportera wieprzowiny do Chin, zarówno w kontekście europejskim, jak i światowym.

Według chińskich statystyk celnych, w 2023 roku chiński import hiszpańskich produktów wieprzowych osiągnął wartość 1537 mln dolarów.

Wstępnych wyników tego badania można spodziewać się w przyszłym roku, choć pod pewnymi warunkami proces może zostać przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Ponadto w sierpniu Chiny wszczęły dochodzenie w sprawie dotacji na niektóre produkty mleczne z UE, szczególnie dotykające takie kraje, jak Irlandia, Austria, Belgia, Włochy, Chorwacja, Finlandia, Rumunia i Czechy. EFE

Zrodlo