Chiny obiecują podjąć „niezbędne środki” w sprawie sprzedaży amerykańskiej broni na Tajwanie o wartości 2 miliardów dolarów

Pekin twierdzi, że najnowszy pakiet zbrojeniowy narusza suwerenność Chin i zagraża pokojowi w regionie.

Chiny ostro skrytykowały ostatnią rundę sprzedaży broni przez Stany Zjednoczone Tajwanowi, obiecując podjąć „wszelkie niezbędne środki”, aby potwierdzić swoją suwerenność nad samorządną wyspą, którą uważa za swoją.

Departament Stanu USA zatwierdził w piątek pakiet sprzedaży broni dla Tajwanu o wartości 2 miliardów dolarów, obejmujący zaawansowane systemy rakiet ziemia-powietrze i radar, w ramach wysiłków mających na celu przeciwstawienie się rosnącej potędze militarnej Chin w regionie Azji i Pacyfiku.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena uczyniła przeciwdziałanie rosnącej „asertywności” militarnej i gospodarczej Chin w regionie kluczowym filarem swojej polityki zagranicznej. Starała się także wzmocnić sojusze wojskowe w regionie, utrzymując jednocześnie ograniczenia handlowe nałożone na Pekin.

Umowa czeka na zatwierdzenie przez Kongres. Sprzęt będzie pochodził z dostaw Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Ministerstwo Obrony Tajpej wyraziło w sobotę „szczerą wdzięczność” za sprzedaż, stwierdzając, że „pomoże ona armii w dalszym ulepszaniu jej odporności obronnej oraz wspólnym utrzymaniu pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.

Pod koniec soboty Ministerstwo Spraw Zagranicznych Pekinu odpowiedziało w oświadczeniu, stwierdzając, że najnowszy pakiet zbrojeniowy „poważnie narusza suwerenność i interesy bezpieczeństwa Chin, poważnie szkodzi stosunkom chińsko-amerykańskim oraz zagraża pokojowi i stabilności” w cieśninie.

„Chiny zdecydowanie to potępiają i stanowczo się temu sprzeciwiają, a także złożyły uroczyste oświadczenia w USA” – powiedział rzecznik ministerstwa.

Ministerstwo dodało, że Pekin „podejmie wszelkie niezbędne środki, aby stanowczo bronić suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i integralności terytorialnej”.

Chiny, które nazwały suwerenność Tajwanu „czerwoną linią”, której nie należy przekraczać, odmówiły wykluczenia użycia siły w celu przejęcia kontroli nad Tajwanem.

Pekin niemal codziennie utrzymuje myśliwce, drony i okręty wojenne wokół demokratycznej wyspy, a w tym miesiącu organizował w jej pobliżu zakrojone na szeroką skalę igrzyska wojenne.

Na początku tego miesiąca Tajwan wykrył rekordową liczbę 153 chińskich samolotów w ciągu jednego dnia.

Stany Zjednoczone są kluczowym partnerem Tajpej i dostawcą broni, mimo że nie mają oficjalnych powiązań dyplomatycznych z demokratyczną wyspą.

Pekin regularnie wyrażał złość z powodu międzynarodowego wsparcia dla Tajpej i oskarżał Waszyngton o wtrącanie się w jego sprawy. Chiny twierdzą, że Stany Zjednoczone odchodzą od swojej polityki „jednych Chin”, zgodnie z którą Waszyngton nie wspiera otwarcie niepodległości Tajwanu.

We wrześniu Pekin nałożył sankcje na amerykańskie firmy obronne w odwecie za zgodę Waszyngtonu na sprzedaż sprzętu wojskowego Tajwanowi.

Zrodlo