Chiny kończą ćwiczenia w pobliżu Tajwanu

Tajpej zwołało już wcześniej spotkanie dotyczące bezpieczeństwa w związku z zakrojonymi na szeroką skalę ćwiczeniami Pekinu dotyczącymi „blokady” wokół wyspy

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) ogłosiła zakończenie ćwiczeń wojskowych Joint Sword 2024B wokół wyspy Tajwan, ogłosił w poniedziałek rzecznik chińskiej armii.

Wspólne ćwiczenia armii, marynarki wojennej, sił powietrznych i sił rakietowych w pobliżu wyspy rozpoczęły się wcześniej tego dnia, co skłoniło Tajpej do zorganizowania spotkania na temat bezpieczeństwa narodowego, w którym wezwano Pekin do „szanuj wybór Tajwańczyków dotyczący demokratycznego i wolnego sposobu życia”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu potępiło ćwiczenia, wzywając Pekin do ich użycia „powściągliwość i powstrzymanie się od podważania stabilności regionalnej” podczas gdy Ministerstwo Obrony wyspy oświadczyło, że w odpowiedzi rozmieści własne siły.

W oświadczeniu udostępnionym przez South China Morning Post Li Xi, rzecznik Dowództwa Bojowego Strefy Wschodniej PLA, ogłosił, że ćwiczenia Joint Sword 2024B, które przeprowadzono na północy, południu i wschodzie Tajwanu, zostały zakończone „zakończono pomyślnie” i pokazał duży potencjał wspólnych działań wszystkich rodzajów armii chińskiej.

Chińskie wojsko już wcześniej stwierdziło, że ćwiczenia miały służyć m.in „surowe odstraszanie separatystycznych działań tajwańskich sił niepodległościowych” i były „legalną i niezbędną operację mającą na celu ochronę suwerenności i integralności państwa”.




PLA dodało, że poniedziałkowe ćwiczenia obejmowały ćwiczenia skupiające się na „patrole gotowości bojowej morsko-powietrznej, blokady kluczowych portów i obszarów, ataki na cele morskie i naziemne, a także wspólne zdobywanie wszechstronnej przewagi, testowanie wspólnych zdolności operacyjnych żołnierzy dowództwa teatru działań”.

Poinformowało o tym tajwańskie Ministerstwo Obrony „25 samolotów PLA, siedem okrętów marynarki wojennej PLA i cztery oficjalne statki” w poniedziałek rano działał na całej wyspie. Tajpej oświadczyło, że w odpowiedzi rozmieściło samoloty, okręty wojenne i systemy rakietowe.

Pekin wielokrotnie podkreślał, że uważa samorządną wyspę Tajwan za niezbywalną część Chin w ramach zasady jednych Chin. Chiński rząd ostrzegł również, że choć wolałby pokojowe zjednoczenie, zastrzega sobie prawo do użycia siły, jeśli Tajpej będzie dążyć do niepodległości, zwłaszcza przy pomocy zewnętrznej.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo