Charakterystyka dzieci z opóźnieniem mowy, rodzice powinni wiedzieć!

Djakarta – Opóźnienia w mówieniu u dzieci można rozpoznać na podstawie kamieni milowych w rozwoju mowy lub wyrażeń językowych. Dla porównania, jeśli dziecko w wieku poniżej 6 lat nie wykazało umiejętności wyraźnej mowy, musi to być powód do niepokoju. Chociaż w rozwoju dziecka mogą występować normalne różnice, ważne jest, aby rodzice nie ignorowali tych objawów.

Przeczytaj także:

Studenci ponownie wzywają do neutralności ASN i TNI-Polri w wyborach regionalnych w Banten

Wczesne oznaki opóźnienia mowy

dr. Fitri Hartanto, ekspert ds. rozwoju dziecka, na seminarium medialnym zorganizowanym przez Indonezyjskie Stowarzyszenie Pediatrów (IDAI) pod hasłem „Rozpoznawanie opóźnionej mowy u dzieci” we wtorek 15 października 2024 r. wyjaśniła, że ​​istnieje kilka oznak, które mogą wskazywać na opóźnioną mowę u dzieci dzieci .

Przeczytaj także:

Indonezja i Japonia przedłużają dwustronną umowę dotyczącą wymiany walut

„Jeśli dzieci poniżej 6 roku życia nie mówią wyraźnie, ważne jest, aby ich nie ignorować. Dzieci należy przeszkolić. „Kiedy dziecko nie potrafi dobrze wymawiać prostych słów, może to być oznaką opóźnienia w mówieniu” – stwierdziła dr. Fitri.

Poniżej przedstawiono charakterystykę i etapy rozwoju mowy u dzieci. Obserwuj rozwój językowy swojego dziecka, jeśli jego możliwości rozwojowe nie są adekwatne do wieku, natychmiast skonsultuj się ze specjalistą.

Przeczytaj także:

Dasco mówi, że Prabowo spotka się z Suryą Paloh przed inauguracją

Wiek poniżej 6 lat
Jeśli dziecko nie posiada jeszcze umiejętności wyraźnej mowy, np. wypowiadania prostych słów, może to być oznaką opóźnienia w mówieniu. Chociaż niektóre dzieci mogą rozwijać się wolniej, wczesna interwencja jest niezbędna.

Rozwój mowy według wieku

Ilustracja dziecka/dziecka/rodzica.

Przyjrzyjmy się etapom rozwoju mowy dziecka, które należy wziąć pod uwagę:

Etap 1 (0-3 miesiące): Na tym etapie dzieci zaczynają gruchać i wymawiać samogłoski. To pierwszy krok w procesie nauki mówienia.

Etap 2 (3-6 miesięcy): Dziecko zaczyna bulgotać i reaguje, odwracając głowę, gdy zostanie wywołane jego imię. To pokazuje, że dzieci zaczynają słuchać i rozumieć swoje otoczenie.

Etap 3 (6-9 miesięcy): Na tym etapie dzieci zaczynają bełkotać, powtarzając pojedyncze sylaby. Jest to faza, w której dzieci eksperymentują z dźwiękami.

Etap 4 (9-12 miesięcy): Dzieci zaczynają wykazywać zdolność naśladowania lub echolalię, podczas której powtarzają to, czego się uczą, nie rozumiejąc znaczenia. To ważny etap rozpoznawania słów.

Etap 5 (12-18 miesięcy): Na tym etapie dzieci zaczynają doświadczać prawdziwej mowy, podczas której zwiększa się liczba używanych sylab i łańcuchów słów.

Etap 6 (> 18 miesięcy): Dziecko wykazuje gotowość do mówienia i potrafi odpowiadać na pytania. Wskazuje to na pozytywny rozwój komunikacji.

Etap 7 (6-8 lat): Rozwija się artykulacja spółgłoskowa, w której dzieci zaczynają rozumieć, co mówią inni ludzie i są w stanie skuteczniej się komunikować.

Wczesna stymulacja rozwoju mowy
Wczesna stymulacja jest bardzo ważna, aby pomóc dzieciom w rozwoju mowy. Na wczesnych etapach wzrok, słuch i dotyk są bardzo wrażliwe i wymagają dobrej stymulacji. „Kiedy dziecko się urodzi, rozmawiaj z nim często, aby dziecko słyszało rozmowę. Dziecko skupia się na dźwiękach wydawanych przez rodzica. „Dzieci zobaczą, kto zaprasza je do rozmowy, i wtedy zareagują” – wyjaśniła dr Fitri podczas seminarium.

Oto kilka kroków, które rodzice mogą podjąć, aby zapewnić skuteczną stymulację:

Zaproś dzieci do rozmowy
Od chwili narodzin dziecka zachęcaj je do regularnej rozmowy. Częste rozmowy z dziećmi nie tylko pomagają im usłyszeć różnorodne słownictwo, ale także budują więź emocjonalną. Kiedy rodzice mówią, dzieci zaczynają skupiać się na dźwięku i uczą się reagować. Jeśli w ciągu miesiąca często się z dziećmi rozmawia, zaczną wykazywać reakcje, takie jak uśmiechanie się lub odwracanie głowy.

Daj przykład dzieciom
Bardzo pomocne jest ćwiczenie dzieci poprzez podawanie przykładów prostych słów lub wyrażeń. Na przykład podczas zabawy rodzice mogą pokazać zabawkę i powiedzieć jej nazwę, np. „samochód” lub „piłka”. Zachęć dzieci, aby naśladowały te słowa. Powtarzanie i praktyka są ważne, aby pomóc dzieciom w rozwijaniu słownictwa i umiejętności mówienia.

Kiedy podjąć działania?
Jeśli po przeprowadzeniu powyższych etapów rozwoju mowy dziecko nadal wykazuje znaczne opóźnienia lub jeśli rodzice czują się zaniepokojeni, należy natychmiast zgłosić się do specjalisty. Pediatra lub logopeda może przeprowadzić dalszą ocenę i udzielić odpowiednich zaleceń, aby pomóc dziecku.

„Rola środowiska pomoże także w zdobyciu nowych doświadczeń. „Kiedy komórki mózgowe dziecka są nadal wrażliwe i wykorzystujemy je nieprawidłowo, na przykład zapewniając negatywną stymulację, oglądając telewizję lub gadżety, wówczas dziecko nie uczy się optymalnie” – ponownie stwierdziła dr Fitri.

Rozpoznając cechy i etapy rozwoju mowy, rodzice mogą zapewnić dziecku wsparcie, którego potrzebuje, aby przezwyciężyć te opóźnienia. Skuteczna wczesna stymulacja i skupienie uwagi w odpowiednim czasie mogą pomóc dzieciom w optymalnym rozwoju umiejętności mówienia i komunikacji.

Następna strona

Rozwój mowy według wieku

Następna strona



Zrodlo