CBN pracuje nad usunięciem Nigerii z listy obserwowanej w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy – Cardoso

Gubernator Centralnego Banku Nigerii (CBN), Yemi Cardoso, ogłosił, że główny bank angażuje się na najwyższym szczeblu, aby ułatwić usunięcie Nigerii z Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) „szara lista”, listę obserwacyjną dotyczącą przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Cardoso ujawnił to podczas odprawy z dziennikarzami i zainteresowanymi stronami w Waszyngtonie w USA, po spotkaniach z urzędnikami Banku Światowego.

24 lutego 2024 r. FATF dodał Nigerię do swojej szarej listy.

Cardoso podkreślił, że usunięcie Nigerii z listy było kluczowym zadaniem podczas ostatnich spotkań banku.

„Zespół koncentruje się na napędzaniu postępu poprzez identyfikowanie i eliminowanie wszelkich wąskich gardeł utrudniających przepływ przekazów pieniężnych formalnymi kanałami do Nigerii. Chciałbym podkreślić, że prowadzimy konsultacje na najwyższym szczeblu w sprawie usunięcia Nigerii z szarej listy FATF, co jest kluczowym tematem naszego ostatniego spotkania” – powiedział Cardoso.

Zaangażowanie w zwiększanie przekazów pieniężnych

Przemawiając dalej, gubernator CBN ponownie podkreślił zobowiązanie banku do zwiększenia przekazów pieniężnych do kwoty 1 miliarda dolarów w możliwie najkrótszym czasie.

Wyjaśnił, że jego zespół nawiązał współpracę z wiodącymi międzynarodowymi operatorami przekazów pieniężnych (IMTO), aby zwiększyć wpływy za pośrednictwem formalnych kanałów.

Cardoso dodał, że spotkał się także ze społecznościami diaspory w Nigerii, aby uruchomić program kont i nawiązać współpracę z nigeryjskimi bankami.

„Oprócz naszych spotkań z wyższymi rangą członkami wielostronnych instytucji finansowych, mieliśmy okazję uruchomić program rachunków dla nierezydentów i zaangażować społeczności diaspory we współpracę z nigeryjskimi bankami.

„Nasz zespół przeprowadził produktywne dyskusje z wiodącym IMTO, kiedy wspólnie zobowiązali się do zwiększenia przepływu przekazów pieniężnych do 1 miliarda dolarów formalnymi kanałami do Nigerii.

„Ten cel jest zarówno ambitny, jak i możliwy do osiągnięcia, dlatego jesteśmy w pełni zaangażowani w mobilizację zasobów w celu wzmocnienia grupy zadaniowej ds. współpracy, której kieruję w banku” – powiedział.

Co powinieneś wiedzieć

24 lutego 2024 r. Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) dodała Nigerię i Republikę Południowej Afryki do swojej szarej listy.

  • Według grupy zadaniowej kraje znajdujące się na szarej liście są objęte wzmożonym monitorowaniem i muszą wzmóc wysiłki na rzecz zwalczania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
  • FATF wyjaśnił, że umieszczenie na szarej liście oznacza zobowiązanie danej jurysdykcji do usunięcia zidentyfikowanych strategicznych braków w uzgodnionych ramach czasowych.
  • Jako międzyrządowy organ kształtujący politykę, FATF koncentruje się na zwalczaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.
  • Niedawno nigeryjska jednostka analityki finansowej (NFIU) ogłosiła, że ​​FATF zatwierdziła czwarte sprawozdanie z postępu Nigerii od czasu objęcia go monitorowaniem.

Zrodlo