Były minister ropy Wenezueli aresztowany pod zarzutem rzekomych powiązań z USA

Pedro Tellechea, były minister ropy Wenezueli, złożył rezygnację ze stanowiska zaledwie kilka dni przed ogłoszeniem przez prokuratorów jego aresztowania.

Były wenezuelski minister ds. ropy naftowej, rzekomo powiązany z firmą zarządzaną przez amerykański wywiad, został aresztowany kilka dni po swojej rezygnacji.

Agencja informacyjna AFP podała, że ​​Pedro Tellechea, były minister ds. ropy naftowej Wenezueli i były dyrektor stanowy ds. ropy naftowej, został w niedzielę aresztowany. W poniedziałek podano szczegóły jego zatrzymania.

Tellechea i jego współspiskowcy są oskarżeni o ułatwianie nielegalnej „dostawy zautomatyzowanego systemu kontroli” do firmy kontrolowanej przez amerykańskie służby wywiadowcze” za pośrednictwem Petroleos de Venezuela SA (PDVSA), kontrolowanej przez państwo spółki naftowej, którą zarządzał, prokurator generalny – oświadczył Tarek William Saab.

Saab stwierdził, że Telelchea naruszyła „suwerenność narodową”, przekazując „mózg PDVSA” anonimowej firmie. Władze zatrzymały także „najbliższych współpracowników” Tellechei. Prokuratura nie podała ich nazwisk.

Aresztowanie Tellechei, byłego pułkownika armii, który przez kilka miesięcy pełnił funkcję ministra ds. ropy, następuje po jego nagłej rezygnacji w zeszłym tygodniu. W piątek w poście w mediach społecznościowych zrezygnował ze swojego stanowiska, powołując się na „problemy zdrowotne wymagające mojej natychmiastowej uwagi”.

Ludzie niosą flagę narodową Wenezueli, aby zaprotestować przeciwko wynikom wyborów, które przyznały prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro trzecią kadencję, w Maracaibo w Wenezueli, 30 lipca 2024 r. [Isaac Urrutia/Reuters]

Został mianowany ministrem ropy naftowej w marcu 2023 r., ale później został przeniesiony z ministerstwa ropy do ministerstwa przemysłu w ramach rozległych zmian w rządzie prezydenta Nicolasa Maduro, które miały miejsce w sierpniu po kwestionowanym zwycięstwie wyborczym prezydenta Nicolasa Maduro. Jak podała agencja informacyjna Reuters, Tellechea został mianowany szefem PDVSA w styczniu 2023 roku.

W Wenezueli aresztowano ponad 2400 osób, a co najmniej 27 osób zginęło po protestach, w których oskarżono Maduro o oszustwa wyborcze.

Aresztowanie Tellechei to najnowszy skandal, który wstrząsnął pogrążonym w kryzysie sektorem energetycznym kraju, który w ostatnich miesiącach i latach chwiał się w wyniku lawiny postępowań karnych wobec czołowych menedżerów naftowych i urzędników wyższego szczebla.

Minister ropy naftowej Wenezueli Tareck El Aissami złożył rezygnację ze stanowiska w zeszłym roku po tym, jak władze zatrzymały sześciu urzędników wysokiego szczebla powiązanych ze śledztwem dotyczącym korupcji w PDVSA. Następnie zatrzymano także El Aissami.

Jak podała agencja informacyjna Associated Press, represje doprowadziły ostatecznie do aresztowania co najmniej 21 biznesmenów i urzędników wyższego szczebla w związku ze zniknięciem wpływów z dostaw ropy naftowej o łącznej wartości ponad 20 miliardów dolarów.

Wiceprezydent Wenezueli Tareck El Aissami bierze udział w ceremonii zaprzysiężenia nowego zarządu wenezuelskiego państwowego koncernu naftowego PDVSA w Caracas.
Wiceprezydent Wenezueli Tareck El Aissami uczestniczy w ceremonii zaprzysiężenia nowego zarządu wenezuelskiego państwowego koncernu naftowego PDVSA w Caracas, Wenezuela, 31 stycznia 2017 r. [Marco Bello/Reuters]

W 2023 r. Saab poinformował, że jego biuro ogłosiło, że od 2017 r. zbadało 27 „programów korupcyjnych” w PDVSA, które, jak zauważył, doprowadziły do ​​ponad 200 aresztowań, w tym niektórych czołowych dyrektorów naftowych w kraju.

Eulogio del Pino i Nelson Martinez, dwaj inni byli ministrowie ds. ropy naftowej, również zostali wcześniej oskarżeni o korupcję w Wenezueli. Martinez później zmarł w więzieniu. Rafael Ramirez, inny były minister ds. ropy naftowej, który piastował to stanowisko w latach 2002–2014, również jest poszukiwany przez władze Wenezueli, a obecnie przebywa na wolności i ukrywa się we Włoszech. Włochy nie uwzględniły wniosku Wenezueli o ekstradycję.

Wenezuela, która może poszczycić się największymi znanymi zasobami ropy naftowej na świecie, wydobywała niegdyś ponad trzy miliony baryłek ropy dziennie. Od tego czasu wydobycie spadło do mniej niż miliona baryłek w wyniku napięć politycznych, sankcji i poważnego złego zarządzania.

Stany Zjednoczone dały gigantom naftowym, takim jak Chevron i Repsol, zielone światło na utrzymanie przyczółka w kraju poprzez ubieganie się o niezależne licencje.

Zrodlo