Były funkcjonariusz Stasi skazany na 10 lat więzienia za morderstwo na granicy z Berlinem w 1974 r

Czesław Kukuczka został postrzelony w plecy podczas próby ucieczki z Niemiec Wschodnich przez Mur Berliński 29 marca 1974 r.

Były funkcjonariusz tajnej policji NRD został skazany na 10 lat więzienia za zastrzelenie Polaka próbującego przedostać się przez Mur Berliński do Niemiec Zachodnich 50 lat temu.

Berliński sąd stanowy uznał w poniedziałek 80-letniego byłego funkcjonariusza Stasi Martina Naumanna za winnego morderstwa za zabicie Czesława Kukuczki z bliskiej odległości, gdy ten próbował uciec przez przejście graniczne przy Friedrichstrasse w Berlinie 29 marca 1974 r.

Sędzia Bernd Miczajka w uwagach do wyroku stwierdził: „Nie był to czyn indywidualny z powodów osobistych, ale zaplanowany i bezlitośnie wykonany przez Stasi”.

Miczajka dodał, że oskarżony oddał strzał „na końcu łańcucha dowodzenia”.

Przed wydaniem wyroku Daniela Munkel, szefowa archiwów Stasi w Berlinie, powiedziała, że ​​wyrok skazujący będzie miał „wielkie znaczenie symboliczne” dla wysiłków kraju na rzecz odpokutowania za nazistowski reżim.

Sąd nie uwzględnił jednak wniosku berlińskiej prokuratury o skazanie Naumanna na 12 lat więzienia.

Niemiecki serwis informacyjny DPA podał, że prawnik Naumanna, Andrea Liebscher, zażądał uniewinnienia, argumentując, że nie udowodniono, że jej klient oddał śmiertelny strzał.

niemiecka tajna policja

Według najnowszych badań historycznych w dniu, w którym doszło do śmiertelnej strzelaniny, Kukuczka udał się do polskiej ambasady w Berlinie Wschodnim i zagroził, że zdetonuje fałszywą bombę, jeśli nie uzyska zezwolenia na przejazd do Berlina Zachodniego.

Urzędnicy ambasady zatwierdzili jego prośbę, ostrzegając jednocześnie władze NRD o zagrożeniu.

Gdy funkcjonariusze Stasi wręczyli Kukuczce wizę wyjazdową, zaprowadzono go na przejście „Pałac Łez”, gdzie został postrzelony w plecy z bliskiej odległości.

Zamiast zostać zabranym do pobliskiego szpitala po strzale, Kukuczkę przewieziono do położonego dalej więzienia Stasi, gdzie wykrwawił się na śmierć.

Jak wynika z dokumentów archiwalnych, tajna policja otrzymała rozkaz „unieszkodliwienia” Kukuczki, co było powszechnym określeniem w dokumencie Stasi na likwidację przeciwników politycznych.

Początkowe śledztwo w sprawie jego śmierci w latach 90. nie doprowadziło do żadnych wniosków, ale sprawa została podjęta po wydaniu przez Polskę w 2021 r. europejskiego nakazu aresztowania Naumanna.

Następnie w październiku ubiegłego roku usłyszał zarzut morderstwa.

Według oficjalnych danych rządowych 251 osób zostało oskarżonych o przestępstwa popełnione na zlecenie Stasi w latach 90.

Jednakże dwie trzecie postępowań karnych zakończyło się uniewinnieniem lub bez wyroku.

Zrodlo