Była kapitan USA Becky Sauerbrunn i kanadyjska gwiazda Jessie Fleming dołączają do 100 zawodniczek wzywających FIFA do zerwania umowy z Saudi Aramco

Ponad 100 zawodowych piłkarzy podpisało list otwarty, w którym wzywa FIFA do wycofania się z umowy sponsorskiej z saudyjskim konglomeratem naftowym Aramco, twierdząc, że umowa ta stanowi obrazę kobiecego futbolu.

„Przez większość naszego czasu, gdy byliśmy zawodowymi zawodnikami, wydawało się, że sytuacja kobiet w piłce nożnej ulega poprawie. Dla wielu nasze obecne doświadczenia są nie do odróżnienia od doświadczeń kobiet, które były przed nami” – czytamy w liście.

„Ale ogłoszenie przez FIFA Saudi Aramco jako swojego„ głównego ”partnera cofnęło nas tak daleko, że trudno to w pełni ogarnąć” – kontynuował.

„Saudi Aramco jest główną pompą pieniężną Arabii Saudyjskiej i jest w 98,5% własnością państwa. Władze Arabii Saudyjskiej wydają miliardy na sponsoring sportu, próbując odwrócić uwagę od brutalnej reputacji reżimu w zakresie praw człowieka, ale sposób, w jaki traktuje on kobiety, mówi sam za siebie”.

FIFA i ARAMCO ogłosiły partnerstwo w kwietniu 2024 r. Koncern naftowy ma również umowy sponsorskie dotyczące między innymi wyścigów samochodowych Formuły 1 i mistrzostw golfowych Ladies European Tour.

Sport i rozrywka stanowią podstawę wysiłków Arabii Saudyjskiej na rzecz otwarcia gospodarki i społeczeństwa w ramach planu Wizja 2030, mającego na celu zmniejszenie uzależnienia Arabii Saudyjskiej od ropy naftowej. W ciągu ostatnich ośmiu lat w ramach tego dążenia zaobserwowano poprawę w zakresie praw kobiet, jednak sygnatariusze listu zasugerowali, że nadużycia wobec kobiet trwają nadal.

W piśmie przytoczono listę kobiet, które obecnie przebywają w więzieniu lub którym przyznano prawo do opuszczenia domów lub podróżowania z ograniczeniami za publiczne wypowiadanie się na rzecz wolności słowa i praw kobiet.

Zwrócono w nim uwagę na przypadek Salmy al-Shehab, byłej doktorantki higienistki stomatologicznej na brytyjskim uniwersytecie w Leeds i matki dwójki dzieci, która odsiaduje 27 lat więzienia za retweetowanie na rzecz wolności słowa.

W piśmie przytoczono także działaczkę Loujain al-Hathloul, która została uprowadzona w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i przewieziona z powrotem do Arabii Saudyjskiej w 2018 r., gdzie pod koniec 2020 r. została skazana na pięć lat i osiem miesięcy więzienia za obronę prawa kobiet do prowadzenia pojazdów i nawoływanie do zaprzestania do patriarchalnego męskiego systemu opieki. Została zwolniona z więzienia na początku 2021 r., ale nadal obowiązuje ją zakaz podróżowania.

W piśmie zwrócono także uwagę na niedawną sprawę instruktorki fitness Manahel al-Otaibi, która poinformowała, że ​​w marcu została skazana na 11 lat więzienia na mocy przepisów „antyterrorystycznych” za promowanie wzmacniania pozycji kobiet w mediach społecznościowych.

„Inne kobiety, które są obecnie więzione jedynie za pokojowe wyrażanie swoich poglądów, to 18-letnia uczennica szkoły średniej Manal al-Gafiri (18 lat więzienia), Fatima al-Shawarbi (30 lat), Sukaynah al-Aithan (40 lat ) i Nourah al-Qahtani (45 lat)” – kontynuowano w liście.

Poza kwestią praw kobiet w piśmie skrytykowano także stanowisko Arabii Saudyjskiej w sprawie praw osób LGBTQ+, a także fakt, że umowa z koncernem naftowym nie miała sensu w dobie zmian klimatycznych.

„Wyobraźcie sobie, że od graczy LGBTQ+, z których wielu jest bohaterami naszego sportu, oczekuje się, że podczas Mistrzostw Świata w 2027 r. będą promować Saudi Aramco, krajową spółkę naftową reżimu, który kryminalizuje ich relacje i wartości, które wyznają?” to przeczytało.

„Wreszcie, jako największa państwowa spółka naftowo-gazowa na świecie, Saudi Aramco jest jedną z korporacji najbardziej odpowiedzialnych za spalenie przyszłości piłki nożnej. Piłka nożna na całym świecie jest zniszczona przez ekstremalne upały, suszę, pożary i powodzie, ale gdy wszyscy ponosimy konsekwencje, Arabia Saudyjska zgarnia swoje zyski, a FIFA jest jej cheerleaderką”.

Umowa FIFA-Aramco obowiązuje do 2027 roku i obejmuje prawa do kilku najważniejszych turniejów, w tym Pucharu Świata 2026 i Pucharu Świata Kobiet 2027.

Na razie organizacja piłkarska z siedzibą w Zurychu nie wygląda na gotową do rozwiązania umowy.

„FIFA ceni sobie partnerstwo z Aramco oraz wieloma innymi partnerami handlowymi i prawniczymi” – stwierdziła organizacja w oświadczeniu będącym odpowiedzią na list.

Zrodlo