Według Ernst & Young India grupa gospodarek wschodzących odpowiada obecnie za 23,3% światowego handlu towarami
Ernst and Young India prognozuje, że grupa BRICS może do 2026 r. wyprzedzić kraje G7 pod względem udziału w światowym eksporcie towarów.
Według A raport opublikowane w środę, łączny udział krajów BRICS w światowym eksporcie towarów wzrósł z 10,7% w 2000 r. do 23,3% w roku ubiegłym.
Natomiast udział G7 spadł z 45,1% do 28,9%. Udział reszty świata w światowym eksporcie towarów nieznacznie wzrósł w tym samym okresie z 44,2% do 47,9%.
W raporcie podkreślono, że największy udział w światowym eksporcie BRICS w 2022 r. miały tekstylia – 49,6%, następnie sprzęt telekomunikacyjny – 41,3%, odzież – 36%, sprzęt do elektronicznego przetwarzania danych i sprzęt biurowy – 35,7% oraz paliwa – 30,3%.
Odnotowała także znaczny wzrost – z 5,0% w 2000 r. do 32,8% w 2022 r. – udziału eksportu zaawansowanych technologii z krajów BRICS. Należą do nich sprzęt do elektronicznego przetwarzania danych i sprzęt biurowy, sprzęt telekomunikacyjny oraz układy scalone i komponenty elektroniczne. Rozwój ten odzwierciedla zwrot grupy w stronę produktów wymagających zaawansowanych technologii, stwierdził EY.
Jeśli chodzi o import krajów BRICS, ich łączny udział we wszystkich towarach jest niższy niż ich udział w eksporcie, jak wykazał raport, co oznacza, że grupa BRICS jest eksporterem netto do reszty świata.
„Znaczenie grupy krajów BRICS+ stopniowo rośnie pod względem wielkości gospodarki i ich udziału w światowym eksporcie i imporcie towarów” EY napisał. „Grupa BRICS+ prawdopodobnie będzie zarówno konkurować, jak i współpracować z grupą G7 w zakresie ustalania światowej polityki gospodarczej i handlowej” – dodał. dodał.
W raporcie wskazano, że skoordynowana polityka BRICS może ostatecznie doprowadzić do ograniczenia dominacji dolara amerykańskiego jako waluty preferowanej w handlu światowym i rezerw walutowych, a także wykorzystania systemu SWIFT, a w konsekwencji do upadku zachodnich gospodarek w przywództwie technologicznym.
„Wiodąca pozycja G7 w zarządzaniu globalnymi sprawami gospodarczymi prawdopodobnie zostanie zakwestionowana w miarę wzrostu udziału grupy BRICS+ w światowej populacji, światowym PKB i światowym handlu” – dodał. podsumował EY.
W raporcie zauważono także, powołując się na dane MFW i WTO, że wkład krajów BRICS we wzrost światowy w ujęciu PPP rośnie i obecnie wynosi 36,7%.
Udział w światowym PKB krajów G7 (Kanady, Francji, Japonii, Włoch, USA, Wielkiej Brytanii i UE) pod względem PPP spadł z 50,42% w 1982 r. do 29% w 2024 r. PPP porównuje produktywność gospodarczą i poziom życia pomiędzy krajów poprzez skorygowanie różnic w kosztach towarów i usług.
BRICS został założony w 2006 roku przez Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, a w 2010 roku do grupy dołączyła Republika Południowej Afryki. W tym roku do bloku oficjalnie dołączyły cztery kolejne kraje: Egipt, Iran, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Arabia Saudyjska, która również została zaproszona do członkostwa, również uczestniczy w wydarzeniach BRICS, ale nie zakończyła jeszcze procesu ratyfikacji.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: