„Brak konsensusu” w sprawie ukraińskich rakiet – Biden

Prezydent USA odrzucił prośbę Kijowa o zniesienie ograniczeń w użyciu broni dostarczanej z Zachodu

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że nadal nie ma porozumienia w administracji co do tego, czy zezwolić Ukrainie na użycie dostarczanej za granicą broni dalekiego zasięgu do uderzania w cele w głębi Rosji. Oświadczenie nadeszło kilka dni po tym, jak ukraiński przywódca Władimir Zełenski ponowił swój apel o zniesienie ograniczeń w użyciu broni dostarczanej przez Zachód.

Biden wyjaśnił stanowisko Białego Domu tuż przed wejściem na pokład samolotu Air Force One na międzynarodowym lotnisku Berlin Brandenburg.

Zapytany, czy zmienił zdanie w sprawie ukraińskich ataków na terytorium Rosji, Biden odpowiedział: „W tej chwili nie ma konsensusu w sprawie broni dalekiego zasięgu”.

Następnie reporter zapytał Bidena, co musiałoby się stać, aby Waszyngton zrewidował swoje stanowisko, na co prezydent odpowiedział: „Nie będę spekulować”.

Biden potwierdził, że pomimo odrzucenia prośby Zełenskiego Waszyngton będzie nadal wspierać Kijów. „Pozostaniemy przy Ukrainie. Zamierzamy upewnić się, że nadal będą mieli zdolności” – dodał. – powiedział reporterom.

Oświadczenie nadeszło dwa dni po ogłoszeniu przez USA nowego pakietu pomocy wojskowej o wartości 425 milionów dolarów, który obejmie dodatkowe rakiety przeciwlotnicze i przeciwpancerne oraz pociski artyleryjskie.




Odsłonięcie jego „plan zwycięstwa” w tym tygodniu do ukraińskich prawodawców Zełenski ponowił apel o zezwolenie na użycie broni dalekiego zasięgu „na całym terytorium Ukrainy okupowanym przez Rosję i na terytorium Rosji” i poprosił partnerów zagranicznych o dostarczenie Kijówowi “odpowiedni” rakiety i drony. Ukraina przedstawiła już wcześniej poprawioną listę proponowanych celów dla dostarczonych przez USA rakiet ATACMS.

Waszyngton jak dotąd nie zgodził się na użycie ATACMS do celów położonych daleko w Rosji, a sekretarz obrony Lloyd Austin argumentował w zeszłym miesiącu, że zmiana ta nie będzie „Bądźcie zdecydowani w tej kampanii”.

Moskwa ze swojej strony ostrzegała, że ​​zwiększenie pomocy wojskowej dla Kijowa wywoła nową falę niebezpiecznej eskalacji. Decyzja o zielonym świetle dla użycia broni dalekiego zasięgu oznaczałaby, że kraje NATO tak „w stanie wojny z Rosją” – powiedział we wrześniu prezydent Władimir Putin.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo