BPJPH, MUI i Komitet Fatwy zgadzają się co do rozwiązania problemu nazw produktów z certyfikatem Halal

Serpong, VIVA – Śledź istnienie produktów z nazwami „duch”, „alkohol”, „piwo”, I “wino” który otrzymał certyfikat halal, Agencja Organizacyjna Gwarancji Produktów Halal (BPJPH) Ministerstwa Religii odbyła spotkanie koordynacyjne z Komisją Fatwy indonezyjskiej Rady Ulema (MUI) i Komitetem Fatwy Produktu Halal.

Przeczytaj także:

Nabożeństwa hadżdż są bardzo zadowalające, Minister Religii Yaqut: Dobra dyplomacja prezydenta Jokowi i króla Salmana

Na spotkaniu uzgodniono rozwiązanie dla 151 produktów z certyfikatem halal, których nazewnictwo było problematyczne. Kontynuujmy przewijanie całego artykułu poniżej.

Na spotkaniu obecni byli: szef BPJPH Muhammad Aqil Irham, kierownik Centrum Rejestracji i Certyfikacji Halal Mamat S Burhanudin, przewodniczący MUI dla Fatwy Asrorun Niam Sholeh i przewodniczący Komitetu Fatwy Produktu Halal Zulfa Mustofa, a także personel z każdej instytucji.

Przeczytaj także:

Spotkanie z ministrem religii Imamem meczetu Nabawi przynosi wiadomość od króla Salmana

„Dzisiaj, we wtorek, 8 października 2024 r., organizujemy spotkanie konsolidacyjne z Komisją Fatwy indonezyjskiej Rady Ulema i Komitetem Fatwy ds. Produktów Halal. Dzisiejsza konsolidacja ma na celu zidentyfikowanie nazw produktów, które rzekomo są powiązane z nazwami produktów, które mają konotacje i nie są dozwolone w Fatwie MUI.” powiedział szef BPJPH Muhammad Aqil Irham w Serpong, wtorek, 8 października 2024 r.

Przeczytaj także:

Holding H20 2024, BPJPH zaprasza 151 instytucji halal z 46 krajów

„W wyniku tej konsolidacji uzyskaliśmy dane dotyczące 5 314 453 produktów (z certyfikatem halal), 151 (produktów z) problematycznymi nazwami. Odsetek wynosi 0,003%. Oznacza to, dzięki Bogu, że mamy całkowitą rację. Jednak spośród 151 zidentyfikowaliśmy dwa ustalenia. , wykluczonych było 30, a niewykluczonych 121” – kontynuował Aqil.

Przewodniczący MUI dla Fatwy Asrorun Niam Soleh powiedział, odnosząc się do MUI Fatwy nr 44 z 2020 r., że istnieją dwa warunki dotyczące nazewnictwa produktów.

„Po pierwsze, zgodnie z fatwą, istnieją wyjątki związane z używaniem nazw, form i/lub opakowań uregulowanych w fatwie nr 44 z 2020 r., na przykład te, o których wiadomo, że są normalne lub nie kojarzą się z niczym haram. np. , piwny pletok, jest znany jako rodzaj tradycyjnego napoju, który jest halal, święty i nie jest kojarzony z koncepcją piwa zawierającego alkohol.” wyjaśnił Niam.

Podobnie, kontynuował, nie wszystkie rodzaje słów ‘wino’ było to wówczas zabronione.

Na przykład „czerwone wino”, które odnosi się do rodzaju koloru używanego empirycznie w społeczeństwie. Ważne jest, aby dokładnie to zrozumieć, aby nie powodować zamieszania w społeczeństwie.

„Po drugie, co w istocie jest niezgodne z fatwą. Dlatego jesteśmy zaangażowani w wprowadzanie ulepszeń, a także prosimy podmioty biznesowe o wprowadzanie ulepszeń i zmian zgodnie ze standardami fatwy.” powiedział Niam.

Jeśli chodzi o mechanizm ulepszania nazewnictwa produktów, dyskutowano, że istnieje pozytywny sposób przeprowadzenia procesu udoskonalania w celu dostosowania do różnych przepisów ustawowych i wykonawczych, a także standardów fatw, które są wykorzystywane jako punkt odniesienia w procesie ustalenie halal fatw.

„W ten sposób ta konsolidacja jeszcze bardziej przyspieszy proces wdrażania certyfikacji halal i poświęcenie temu interesowi publicznemu, interesowi zagwarantowania ochrony halal, a także interesowi dokładności syar’i” dodał.

Przewodniczący Komitetu ds. Fatwy Produktu Halal, Zulfa Mustofa, powiedział, że społeczeństwo nie musi wątpić w system gwarancji produktów halal (SJPH) i certyfikaty halal wydawane przez BPJPH, które są wydawane na podstawie fatwy wydanej przez Komisję Fatwy (MUI). oraz Komitet Fatwy Produktu Halal.

„Ponieważ w zasadzie używamy tych samych odniesień, tych samych standardów fatw, a następnie przechodzimy przez ten sam proces audytu, chociaż w przypadku zwykłych produktów może to być nieco bardziej skomplikowane” wyjaśnił Zulfa.

„Dlatego w sprawach, które zostały uzgodnione, niektórzy są wykluczeni, niektórzy nie są wykluczeni, będzie mechanizm, przez który wspólnie przejdziemy. Jest proces doskonalenia i jest też dla nich proces afirmacji” powiedział.

Szef BPJPH, Muhammad Aqil Irham.

Szef BPJPH, Muhammad Aqil Irham.

„Społeczeństwo musi mieć zaufanie do Systemu Gwarancji Produktów Halal, który został ustanowiony przez rząd i którego fatwa została wydana przez Komisję Fatwy MUI i Komitet Fatwy Produktu Halal.” – podkreśliła Zulfa.

Jak wiadomo, zgodnie z przepisami ustawowymi, certyfikacja halal prowadzona jest przez podmioty gospodarcze w ramach dwóch systemów.

Najpierw, w ramach zwykłego programu, proces rozpoczyna się od złożenia certyfikatu halal przez Sihalal BPJPH, następnie kontroli i/lub testowania halalności produktu przez Agencję Inspekcji Halal, która jest przeprowadzana przez audytorów halal.

Wyniki tego audytu zostały następnie wysłuchane podczas przesłuchania w sprawie fatwy przez Komisję MUI ds. Fatwy. Wyniki badania w postaci oznaczenia produktu halal stają się następnie podstawą dla BPJPH do wydania certyfikatu halal według systemu cyfrowo.

Po drugie, certyfikacja halal z programem deklaruję siebie lub oświadczenie podmiotu biznesowego. Program ten rozpoczyna się od złożenia wniosku o certyfikację halal przez mikro i małe przedsiębiorstwa (których produkty są wykonane ze składników halal i w prosty sposób przetworzone) za pośrednictwem konta Sihalal.

Następnie Asystent Procesu Produktu Halal (P3H) zapewnia pomoc podmiotom biznesowym w celu zapewnienia halalności zarówno materiałów, jak i procesów produkcyjnych.

Wyniki pomocy są następnie omawiane na sesji fatwowej przez Komisję ds. Fatwy Produktów Halal, której wyniki oznaczania produktów halal stanowią podstawę do wydawania cyfrowych certyfikatów halal przez BPJPH za pośrednictwem Sihalal.

Następna strona

„Po pierwsze, zgodnie z fatwą, istnieją wyjątki związane z używaniem nazw, form i/lub opakowań uregulowanych w fatwie nr 44 z 2020 r., na przykład te, o których wiadomo, że są normalne lub nie kojarzą się z niczym haram”. na przykład piwny pletok jest znany jako rodzaj tradycyjnego napoju, który jest halal, święty i nie jest kojarzony z koncepcją piwa zawierającego alkohol” – wyjaśniła Niam.

Następna strona



Zrodlo