Boliwia przyłącza się do prowadzonej przez MTS Republiki Południowej Afryki sprawy o ludobójstwo przeciwko Izraelowi

W swoim wniosku stwierdza się, że państwo południowoamerykańskie „ma obowiązek potępić zbrodnię ludobójstwa”.

Według sądu w Hadze Boliwia formalnie przyłączyła się do sprawy o ludobójstwo w Republice Południowej Afryki przeciwko Izraelowi przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości (MTS).

Naród południowoamerykański złożył we wtorek wniosek o interwencję w sprawie, w której oskarża Izrael o popełnienie „aktów ludobójstwa” z naruszeniem Konwencji o ludobójstwie podczas wojny w Strefie Gazy.

Posunięcie Boliwii umieszcza ją na rosnącej liście państw zaangażowanych w tę sprawę, w tym Kolumbii, Libii, Hiszpanii, Meksyku, Palestyny, Nikaragui i Turcji.

W styczniu MTS orzekł, że Izrael musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zapobiec aktom ludobójstwa w Gazie i zapewnić śledczym upoważnionym przez ONZ „niezakłócony dostęp” do enklawy.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odrzucił tymczasowe orzeczenie sądu jako „skandaliczne” i powiedział, że Izrael będzie kontynuował swoją „sprawiedliwą wojnę”.

Miesiąc później grupa praw Amnesty International stwierdziła, że ​​Izrael „nie podjął niezbędnych minimalnych kroków”, aby zastosować się do nakazu MTS.

Od tego czasu Republika Południowej Afryki kilkakrotnie zwracała się do MTS, argumentując, że rozpaczliwa sytuacja humanitarna w Gazie wymaga nowych środków nadzwyczajnych.

Pod koniec maja MTS nakazał Izraelowi natychmiastowe wstrzymanie ofensywy w mieście Rafah na południu Gazy, co rządzący Izrael również zignorował.

Chociaż orzeczenia MTS są prawnie wiążące, sąd nie ma środków, aby je wyegzekwować.

W swoim przedłożeniu MTS Boliwia, która w listopadzie zerwała stosunki z Izraelem, argumentowała: „ludobójcza wojna w Izraelu trwa, a zarządzenia Trybunału pozostają martwą literą skierowaną do Izraela”.

„Boliwia stara się interweniować, ponieważ uważa, że ​​ma obowiązek potępić zbrodnię ludobójstwa” – stwierdziła.

Według Ministerstwa Zdrowia enklawy w trwającej od roku wojnie Izraela w Gazie zginęło ponad 42 000 ludzi, w większości cywile. To tyle, co jedna na 55 mieszkających tam osób. W ataku prowadzonym przez Hamas, grupę palestyńską administrującą Gazą, zginęło 7 października 2023 r. w Izraelu 1139 osób.

Philippe Lazzarini, szef Agencji ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA), głównej grupy humanitarnej działającej w Gazie, w poście upamiętniającym pierwszą rocznicę wojny stwierdził, że mieszkańcy enklawy w dalszym ciągu znoszą „niewypowiedziane cierpienie”.

„Nie ma dnia bez rodzin w Gazie doświadczających niewypowiedzianego cierpienia, ponieważ przymusowe wysiedlenia, choroby, głód i śmierć stały się codzienną normą dla dwóch milionów ludzi uwięzionych w zbombardowanej i oblężonej enklawie” – powiedział Lazzarini.

Zrodlo