Błąd sędziego Carlosa Bernardesa Mars Flavio Cobolli wygrywa ze Stanem Wawrinką w Szanghaju

Błąd w punktacji sędziego Carlosa Bernardesa pomógł Flavio Cobolliemu w krytycznym przełamaniu serwisu w jego trzysetowym zwycięstwie nad Stanem Wawrinką w drugiej rundzie Shanghai Masters 1000.

Przy stanie 0-1 w trzecim secie, z trzykrotnym mistrzem Wielkiego Szlema i obecnym numerem 236 na świecie, serwującym Wawrinką, zdobył pierwszy punkt w meczu, gdy Cobolli nie trafił w odbicie bekhendu obok bramki. Bernardes słusznie określił wynik nad tannoy na 15-0, po czym odezwał się do swojego walkie-talkie, prosząc o elektrolity dla Cobolliego, który obecnie zajmuje 30. miejsce w rankingu.

Gra została wznowiona, a Cobolli zdobył kolejny punkt miękkim drop shotem, który Wawrince mógł jedynie wbić do siatki. Bernardes ponownie podał wynik, ale powiedział, że jest 0-30, podczas gdy w rzeczywistości było 15-15. Następnie Wawrinka zdobył jeden punkt na 15-30, po czym Cobolli wygrał kolejne dwa na 15-40, a następnie przełamał serwis i wyszedł na prowadzenie 2-0.

Zamiast tego wynik powinien być 30-40, a Wawrinka miał break point. Było to pierwsze i jedyne przełamanie serwisu w meczu, w którym w dwóch poprzednich setach kończyły się dogrywki, a Cobolli zwyciężył 6:7(6), 7:6(4), 6:3.

Bernardes, Wawrinka, Cobolli i świta obu graczy całkowicie przeoczyli ten incydent, bez protestu ze strony Wawrinki. Sportowiec zwrócił się do organizatorów turnieju z prośbą o oświadczenie.

Kiedy podobny incydent przydarzył się Venus Williams na Wimbledonie w 2004 roku, ówczesny sędzia turnieju Alan Mills powiedział BBC że ponieważ w tamtym czasie nie było żadnych zapytań ze strony Williamsa, nic nie można było zrobić.

W tie-breaku w drugim secie przeciwniczka Williamsa, Karolina Sprem, nie trafiła w pierwszy serwis. Williams oddał piłkę w oczekiwaniu na wylądowanie serwisu, a Sprem odbiła piłkę obok Williamsa, zanim wróciła i oddała drugi serwis. Jednak sędzia główny, Ted Watts, przyznał Sprem punkt, gdy 19-letnia Chorwatka wróciła, podwyższając ją na 3:1, podczas gdy wynik powinien pozostać 2:1. Ani Williams, ani Sprem nie zakwestionowali tej sytuacji, a Williams przegrał dogrywkę i mecz w poważnym zdenerwowaniu.

Zgodnie z regulaminem ATP błąd w punktacji jest jedną z sytuacji, które można sprawdzić za pomocą narzędzia Video Review, które nie jest jeszcze powszechnie stosowane w całym turnieju ATP i jest używane w połączeniu z elektronicznymi połączeniami telefonicznymi (ELC). Nie ma takiej opcji podczas zawodów Shanghai Masters, gdzie sędziowie liniowi ogłaszają przyjęcie lub aut, a każdy gracz ma do dyspozycji trzy wyzwania w secie, za pomocą których może sprawdzić decyzję za pomocą technologii Hawk-Eye.

Bernardes na początku tego roku ogłosił, że rok 2024 będzie jego ostatnim sezonem na trasie. W 1992 roku został pełnoetatowym sędzią zawodów ATP Tour.

(Zdjęcie u góry: Telewizja tenisowa)