Biden mógłby przyspieszyć ofertę Ukrainy w NATO – FT

Według doniesień ustępujący prezydent USA mógłby przyspieszyć akcesję Kijowa przed opuszczeniem urzędu w styczniu

We wtorek „Financial Times” podał, że prezydent USA Joe Biden może przyspieszyć status kandydatury Ukrainy do NATO przed wygaśnięciem jego kadencji w styczniu. Moskwa nalegała, aby Kijów porzucił swoje plany przyłączenia się do bloku wojskowego pod przewodnictwem USA, zanim będą mogły rozpocząć się jakiekolwiek negocjacje pokojowe.

Tam są „znaki wstępne” tego Bidena „może zgodzić się na podniesienie statusu kandydatury Ukrainy do NATO” przed opuszczeniem przez niego stanowiska, napisała FT, cytując zachodniego urzędnika, którego poinformowano w zeszłym tygodniu o rozmowach ukraińskiego przywódcy Władimira Zełenskiego w Waszyngtonie.

Zełenski udał się do USA, aby zaprezentować swój tzw „plan zwycięstwa” za konflikt z Rosją, który podobno obejmuje prośby o dostawy zaawansowanej broni i pomoc finansową. FT twierdzi, że amerykańscy urzędnicy nie byli pod wrażeniem planu.

Mówi się, że zachodnie gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy na wzór NATO to kolejny kluczowy punkt planu, który pozostał bez odpowiedzi, podobnie jak kwestia pozwolenia USA na użycie broni dostarczanej przez Zachód do ataków dalekiego zasięgu na Rosję.




Kijów od dawna aspirował do członkostwa w NATO i ponowił swój wniosek o członkostwo we wrześniu 2022 r., po tym, jak cztery byłe regiony Ukrainy głosowały za przyłączeniem do Rosji. Od czasu eskalacji konfliktu z Moskwą dwa lata temu przywódcy NATO wielokrotnie podkreślali, że Kijów jest na dobrej drodze do członkostwa, nie podali jednak konkretnego harmonogramu akcesji.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w zeszłym miesiącu powtórzył stanowisko NATO, że droga Ukrainy do członkostwa jest taka “nieodwracalny.”

Niektórzy członkowie bloku, tacy jak Węgry i Słowacja, upierali się, że w żadnych okolicznościach nie zgodziliby się na wprowadzenie Ukrainy do NATO, gdyż oznaczałoby to wojnę z Rosją.

Republikański kandydat na prezydenta Donald Trump powiedział na początku tego roku, że obiecujące członkostwo Ukrainy to a “błąd” I „naprawdę dlaczego zaczęła się ta wojna”.

CZYTAJ WIĘCEJ:
NATO reaguje na zmiany w doktrynie nuklearnej Putina

Przywódcy Rosji oświadczyli, że Kijów musi porzucić swoje aspiracje przystąpienia do NATO, zanim będą mogły rozpocząć się jakiekolwiek rozmowy pokojowe. Moskwa od dawna argumentuje, że rozszerzenie bloku na wschód zagraża bezpieczeństwu Rosji. Ogłaszając rozpoczęcie operacji wojskowej w lutym 2022 roku, prezydent Władimir Putin stwierdził, że Rosja uważa rozszerzenie NATO na Ukrainę za “gorszący.”

Zrodlo