Biały Dom nakazał amerykańskim agencjom bezpieczeństwa zwiększenie wykorzystania sztucznej inteligencji

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivan podkreślił, że Stany Zjednoczone powinny wyprzedzić swoich rywali, w tym Chiny, w wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji. Plany uwzględniają również zagrożenia, ze szczególnym uwzględnieniem prywatności i praw człowieka. Prezydent Joe Biden nakazał amerykańskim agencjom bezpieczeństwa narodowego korzystanie ze sztucznej inteligencji (AI). Jest to plan, który ma również na celu zmniejszenie zagrożeń związanych z tą technologią.

Przeczytaj także | Rzeź w Delhi: Mężczyzna zginął za stawianie oporu sprzedaży telefonów komórkowych w rejonie Karol Bagh, dochodzenie jest w toku.

W opublikowanej w czwartek notatce Białego Domu wezwano agencje federalne do „poprawy bezpieczeństwa i różnorodności łańcuchów dostaw chipów, mając na uwadze sztuczną inteligencję”.

Przeczytaj także | Aktualizacja dotycząca cyklonu Dana: ewakuowano tysiące mieszkańców, zamknięto szkoły, odwołano ponad 400 pociągów i zawieszono loty, gdy Odisha w Bengalu Zachodnim przygotowuje się na cyklon.

Ramy zostały podpisane przez Bidena i wprowadzono je rok po wydaniu przez niego rozporządzenia wykonawczego regulującego sztuczną inteligencję. Ma na celu zapewnienie agencjom bezpieczeństwa narodowego dostępu do najnowszej i najpotężniejszej sztucznej inteligencji, a także zarządzanie związanym z nią ryzykiem.

Co powiedział Biały Dom?

W przemówieniu na Uniwersytecie Obrony Narodowej w Waszyngtonie doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan nazwał to pierwszy plan „wykorzystania mocy i zarządzania ryzykiem sztucznej inteligencji w celu poprawy naszego bezpieczeństwa narodowego”.

„Musimy być szybsi w rozwijaniu naszego przedsięwzięcia w zakresie sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa narodowego niż czynią to amerykańscy przeciwnicy”. – powiedział Sullivan. „Nieustannie starają się ulepszyć nasze zdolności wojskowe i wywiadowcze”.

W przeciwnym razie Stany Zjednoczone ryzykują „utratą ciężko wywalczonego postępu” – ostrzegł.

„Kraje takie jak Chiny dostrzegają podobne możliwości modernizacji i zrewolucjonizowania swoich zdolności wojskowych i wywiadowczych” – powiedział Sullivan.

Równoważenie korzyści i ryzyka

W czwartkowej notatce wezwano także amerykańskie agencje bezpieczeństwa do „monitorowania, oceniania i łagodzenia zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją związanych z naruszeniem prywatności, uprzedzeniami i dyskryminacją, bezpieczeństwem jednostek i grup oraz innymi naruszeniami praw człowieka”.

Wezwała także Waszyngton do opracowania wraz ze swoimi sojusznikami ram zapewniających, że sztuczna inteligencja „będzie rozwijana i wykorzystywana w sposób zgodny z prawem międzynarodowym oraz chroniący podstawowe prawa i wolności”.

Istnieją obawy, że wykorzystanie sztucznej inteligencji przez rząd USA może doprowadzić do wykorzystania jej do masowej inwigilacji, cyberataków lub śmiercionośnych urządzeń autonomicznych.

Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich stwierdziła w czwartek, że rząd przyznaje zbyt duże uprawnienia agencjom bezpieczeństwa narodowego, pozwalając im „samokontrolować się”.

„Pomimo uznania znacznych zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją, ta polityka nie idzie wystarczająco daleko, aby chronić nas przed ryzykami i niebezpieczeństwami.

nieodpowiedzialne systemy sztucznej inteligencji” – powiedział Patrick Toomey, zastępca dyrektora projektu bezpieczeństwa narodowego ACLU.

Sullivan powiedział jednak, że ramy mają na celu objęcie sztucznej inteligencji w sposób, który nadal chroni prywatność i prawa człowieka, jednocześnie zapewniając, że systemy sztucznej inteligencji nie zagrażają bezpieczeństwu narodowemu USA. Dodał, że te same zasady nie łączą konkurentów.

Doradca Białego Domu zauważył, że sztuczna inteligencja już zmienia sposób, w jaki agencje bezpieczeństwa narodowego zarządzają logistyką i planowaniem, ulepszają cyberobronę i analizują dane wywiadowcze.

Wojskowe wykorzystanie sztucznej inteligencji wywołało pewne kontrowersje, szczególnie wokół wykorzystania autonomicznych, śmiercionośnych dronów zdolnych do niszczenia celów według własnego uznania.

W ubiegłym roku Stany Zjednoczone wydały oświadczenie wzywające do współpracy międzynarodowej w celu ustalenia standardów dla autonomicznych dronów.

rmt/lo (AFP, AP, Reuters)

(Powyższa historia ukazała się po raz pierwszy 25 października 2024 r. o godzinie 13:10 czasu wschodniego. Więcej wiadomości i aktualności na temat polityki, świata, sportu, rozrywki i stylu życia można znaleźć na naszej stronie internetowej lastly.com).



Zrodlo