„Bangkaripas” wskrzesza tradycję wyścigów łódek zabawkowych w mieście Bulacan

W DÓŁ RZEKI Te dzieci należą do dużej rzeszy mieszkańców Barangay Tibig, Bulakan i Bulacan, którzy oglądają wyścigi łódek z zabawkami podczas niedzielnej inscenizacji pierwszych w mieście „Bangkaripas”. —Carmela Reyes-Estrope

BULAKAN, BULACAN, Filipiny — Kolorowe prowizoryczne łódki-zabawki wykonane z plastiku, styropianu i innych materiałów zachwyciły mieszkańców, którzy płynęli wzdłuż rzeki podczas uroczystego wodowania pierwszego w historii „Bangkaripas” w niedzielę.

Wydarzenie to było kontynuacją 30-letniej tradycji w Barangay Tibig, kiedy rybacy i dzieci organizowali podwórkowe wyścigi łodziami zwane „bangka-bangkaan” (wyścigi łodzi z zabawkami) na rzece miasta, zwłaszcza podczas powodzi.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Siedem łódek-zabawek rywalizowało o tytuł najszybszego statku w inauguracyjnym rejsie „Bangkaripas”, który odbył się w ramach obchodzonego wcześniej we wtorek wiejskiego święta.

Christian Pardillo, 21-letni spawacz, zdobył pierwsze miejsce dzięki łodzi, którą wykonał dla swojego 15-letniego brata Lance’a. Łódź napędzana była silnikiem wydobytym z dmuchawy do włosów, co dało jej przewagę nad innymi pojazdami, które korzystały z mniejszych silników Tamiya, popularnego w latach 90. minisamochodu z napędem na cztery koła (4WD).

„Graliśmy w to, gdy byliśmy dziećmi. Robiliśmy łódki-zabawki i ścigaliśmy się nimi po rzece lub po wodach powodziowych. To była świetna zabawa” – powiedział Pardillo „Inquirer”.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Mark Lennon Santos, lat 15, również wspominał swoje wspomnienia z dzieciństwa związane z grą, w którą zaczął grać w wieku 9 lat.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„To wspaniale, że wskrzesili bangka-bangkaan. W tamtych czasach nasze łodzie były zrobione z papieru lub styropianu i nie miały silników. Teraz są szybsze dzięki silnikom i jest to jeszcze bardziej ekscytujące” – wspomina.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Jaya Jerome’a ​​Salvadora, 24-letniego absolwenta inżynierii lądowej i przewodniczącego Sangguniang Kabataan (SK) w Tibig.

Salvador i jego zespół opracowali koncepcję Bangkaripas, aby ożywić tradycyjne wyścigi łodzi z ich dzieciństwa, jednocześnie zachęcając dzisiejszą młodzież do odsunięcia się od gadżetów i przyjęcia dziedzictwa kulturowego wioski.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Tegoroczny temat „Ang Simula” (Początek) inspirowany jest paradą „bangkarada” naszych rybaków” – wyjaśnił Salvador.

Dodał: „To, co czyni Bangkaripas wyjątkowym, to sposób, w jaki ponownie łączy dzieci z tradycjami naszego Barangaju i wzmacnia więzi rodzinne, podczas gdy starsze pokolenia uczą młodsze, jak budować łodzie”.

Salvador, który ostatni raz grał w bangka-bangkaan w wieku 10 lat, uznał to wydarzenie za wkład młodości Barangay Tibiga w zachowanie dziedzictwa kulturowego Bulakan.

Na początku tego roku grupa historyczno-kulturalna Kabesera Inc., kierowana przez wiceprezesa Patricka Catindiga i radną Ainę Pagsibigan, zorganizowała warsztaty dla 14 grup SK w Bulakan. Wezwali uczestników do zaproponowania projektów wykraczających poza tradycyjne sporty, takie jak koszykówka.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

Tibig pozostaje tętniącą życiem nadmorską społecznością w Bulakan, położoną zaledwie 7 kilometrów od międzynarodowego lotniska w Nowej Manili w pobliskim Barangay Taliptip.



Zrodlo