Azjatycki reżyser roku w Busan, Kiyoshi Kurosawa, o tym, dlaczego przerobił „Ścieżkę węża”, obsadzając Masakiego Sudę w „Cloud” i japońską nową falę talentów

Podczas wydarzenia prasowego drugiego dnia festiwalu japoński reżyser Kiyoshi Kurosawa, tegoroczny Azjatycki Filmowiec Roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan, opowiedział o dwóch filmach, które tu gra, a także o niedawnej fali młodych talentów pojawiających się w Japonii. festiwal.

Wspominając, że w tym roku skończy 69 lat, Kurosawa powiedział, że zdecydował się nakręcić dwa filmy w krótkim czasie: Chmuraw którym Masaki Suda wciela się w pracownika fabryki prowadzącego wątpliwą działalność w Internecie, oraz Ścieżka Węża 2024francuskojęzyczny remake jego japońskiego filmu z 1998 roku pod tym samym tytułem. Oba filmy będą później pokazywane podczas gali w Busan Chmura miał premierę na festiwalu filmowym w Wenecji i Ścieżka Węża w San Sebastián.

„Nie taki był mój zamiar, ale kiedy otrzymałem zaproszenie od francuskiego producenta do zrobienia remake’u jednego z moich filmów we Francji, zdecydowałem się Ścieżka Węża bez wahania” – wyjaśnił Kurosawa.

„Oryginał został napisany przez Hiroshi Takahashi, był bardzo dobrze napisany i wyjątkowy. Kiedy kręciłem ten film, czułem, że miał na niego duży wpływ scenarzysta i pod pewnymi względami nie przypominał mojego filmu. Dlatego moim pragnieniem było przerobienie tego filmu w moim własnym stylu.

W wersji japońskiej Ścieżka Węża opowiada historię mężczyzny, który prosi przyjaciela, aby pomógł mu zidentyfikować i dokonać zemsty na mordercy jego córki. Kurosawa powiedział, że podobało mu się wyciągnięcie tej historii z jej pierwotnego otoczenia yakuzy (japońskiego gangstera) i nadanie jej świeżego charakteru we francuskiej wersji, w której źli ludzie są częścią sekty.

„Nie chciałem powtarzać typowej postaci yakuzy, ze stylem ich kostiumów i sposobem, w jaki mówią” – powiedział Kurosawa. Mathieu Amalric, Aoki Munetaka i Damien Bonnard stoją na czele obsady francuskiej wersji filmu.

Co się tyczy Chmurapowiedział, że chce nakręcić realistyczny film gatunkowy, ale w czasie pandemii trudno było o finansowanie tego projektu. Udało mu się nakręcić film dopiero po obsadzeniu Sudy, znanego m.in. z filmów Dzika przyroda: część pierwsza I Zrobiliśmy piękny bukiet.

„Wiele japońskich filmów gatunkowych nie odzwierciedla rzeczywistości – ich bohaterami są stereotypowi seryjni mordercy lub yakuza – ale chciałem stworzyć postać, którą można spotkać w prawdziwym życiu” – wyjaśnił Kurosawa. „Potrzebowałem młodego aktora, który potrafi grać nieśmiałego i zwyczajnego, ale też trochę brudnego. Masaki Suda był idealny do tej roli.”

Wśród wcześniejszych osiągnięć Kurosawy znajdują się także m.in Sonata Tokio (2008), nagrodzony Nagrodą Jury Un Choose Regard w Cannes; Podróż do brzegu (2014), który zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera „Un Sure Regard”; I Żona Szpiega (2020), który zdobył Srebrnego Lwa dla najlepszego reżysera na festiwalu filmowym w Wenecji. Przez kilka lat należał do kwartetu japońskich filmowców znanych jako „Four Ks” (w skład którego wchodzili także Hirokazu Kore-eda, Takeshi Kitano i Naomi Kawase), który zdominował międzynarodowy obieg festiwali.

Jednak w ostatnich latach na międzynarodowych festiwalach filmowych zaczęła pojawiać się nowa fala japońskich talentów. Kurosawa powiedział, że podziwia twórczość Ryusuke Hamaguchiego i Koji Fukady, chociaż nie jest pewien, czy nadal kwalifikują się jako młodzi.

„Pojawia się obecnie wielu utalentowanych młodych reżyserów – jednym z powodów jest to, że cyfryzacja produkcji filmowej ułatwiła młodym filmowcom osiągnięcie określonej jakości” – zauważył Kurosawa. „Zaczynałem kręcić filmy na taśmie 8 mm i dialogi musiały być proste, ponieważ trudno było uchwycić odpowiedni dźwięk”.

Ale zauważył też, że w Japonii brakuje nowej fali twórców filmów gatunkowych: „W Japonii jest wielu świetnych młodych reżyserów, ale oni nie robią filmów gatunkowych, podczas gdy w Korei jest wielu twórców filmów gatunkowych, czego naprawdę im zazdroszczę. Twórcy filmowi tacy jak Hamaguchi i Fukada robią wiele dobrych filmów, ale ciekawie byłoby zobaczyć, co by się stało, gdyby spróbowali gatunku”.

Wczoraj wieczorem Kurosawa otrzymał nagrodę Azjatyckiego Filmowca Roku przyznaną przez Busan podczas ceremonii otwarcia festiwalu. Festiwal potrwa do 10 października, natomiast Azjatyckie Targi Treści i Filmów odbędą się w dniach 5-8 października.

Zrodlo