Ashton Jeanty ze stanu Boise przetrwał UNLV, aby wzmocnić argumenty Broncos za przyjęciem CFP

W długo oczekiwanym piątkowym meczu w Mountain West drużyna Boise State nr 17 zwyciężyła 29:24 na UNLV, wzmacniając argumenty Broncos za miejscem w College Football Playoff i wzmacniając gwiazdę, która spełniła nadzieje Ashtona Jeanty’ego na Heismana.

Boise State (6-1, 3-0 Mountain West) objął wyłączne pierwsze miejsce w konferencji, ale być może będzie musiał ponownie zmierzyć się z Rebeliantami (6-2, 2-1) w mistrzostwach konferencji rozegranych 6 grudnia. Zespół, który zajmie pierwsze miejsce w konferencji, będzie gospodarzem meczu o tytuł.

UNLV, który wszedł z najlepszą, szybką obroną Mountain West, w dużej mierze uniemożliwił Jeanty’emu przerwanie jego zwykłych długich biegów, ale kandydat na Heismana i tak uzyskał 128 jardów na 33 prowadzących.

Rozgrywający Boise State, Maddux Madsen (18 z 33 na 209 jardów), zdobył przyłożenie z odległości 2 jardów na czwartym miejscu i zdobył bramkę, dzięki której tuż przed przerwą Broncos prowadzili 20-10. UNLV podniosło się na duchu, a rozgrywający Hajj-Malik Williams pod koniec trzeciej kwarty rzucił 34-jardowe przyłożenie i gospodarze prowadzili 24-23.

Jednak podczas kolejnej jazdy Boise’a Jeanty zdobył przyłożenie z odległości jednego jarda na czwartym miejscu i zdobył gola, dzięki któremu jego zespół na dobre wrócił do gry. Williams czasami sprawiał Broncos kontuzje nogami, włączając w to bieg na 71 jardów w pierwszej kwarcie, ale w czwartej kwarcie dominował pęd podań Boise’a. Broncos zakończyli wieczór z sześcioma workami.

W nowym turnieju College Football Playoff, w którym weźmie udział 12 drużyn, automatycznie znajdzie się pięciu najwyżej sklasyfikowanych mistrzów konferencji wybranych przez komisję, z których co najmniej jeden będzie należał do ligi Grupy 5. Boise State wkroczyło w weekend jako najwyżej sklasyfikowana drużyna G5 w ankiecie AP, wyprzedzając 23 armię i 24 marynarkę wojenną z American Athletic Conference.

UNLV raczej nie jest wykluczony, ale być może będzie musiał przejąć kontrolę nad WPRyb, aby mieć szansę na walkę z WPRyb. Chociaż Rebelianci zanotowali dwie porażki, mają na swoim koncie zwycięstwa poza konferencjami w Houston w Kansas i stanie Oregon.

Ogłoszona w piątkowy wieczór frekwencja na stadionie Allegiant (35 193), która została otwarta w 2020 r., pobiła rekord frekwencji UNLV na stadionie, wynoszący 42 228, i znacznie przewyższyła najwyższą dotychczasową widownię na stadionie Allegiant (35 193).

Więcej informacji na temat stanu UNLV-Boise zob Sportowiecblog na żywo.

Jak poradził sobie Ashton Jeanty?

Najdłuższy bieg Jeanty’ego wyniósł 16 jardów, kończąc passę co najmniej jednego biegu na co najmniej 50 jardów w każdym meczu w tym sezonie. To był pierwszy raz, kiedy Jeanty nie przebiegł więcej niż 190 jardów w meczu, w którym grał w drugiej połowie. UNLV załadował pudełko, aby ograniczyć jego wybuchowość.

Jeanty doznał także kontuzji lewego nadgarstka lub łokcia w pierwszej połowie, opierając rękę na murawie, aby utrzymać się w pozycji pionowej. Kilka razy wchodził do namiotu medycznego i wychodził z owiniętym ramieniem, ale grał dalej. Jeanty powiedział CBS Sports Network w wywiadzie po meczu, że zajmie się tym i wszystko będzie dobrze. — Chris Vannini, pisarz zajmujący się futbolem uniwersyteckim

(Zdjęcie: Ian Maule / Getty Images)