Archidiecezja Los Angeles zgadza się na wypłatę 880 milionów dolarów za wykorzystywanie seksualne

Ugoda obejmująca 1353 rzekomych ofiar jest największą wypłatą wypłaconą przez amerykańską diecezję katolicką w ciągu kilkudziesięciu lat roszczeń o molestowanie.

Archidiecezja Los Angeles zgodziła się zapłacić 880 milionów dolarów 1353 osobom, które oskarżyły księży o molestowanie ich w dzieciństwie, co stanowi największą wypłatę przyznaną przez diecezję w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat roszczeń, które wstrząsnęły kościołem na całym świecie.

Arcybiskup Los Angeles Jose H. Gomez, ogłaszając w środę ugodę, wyraził ubolewanie z powodu nadużyć.

„Z głębi serca przepraszam za każdy z tych incydentów” – Gomez napisała w oświadczeniu. „Mam nadzieję, że to porozumienie zapewni w pewnym stopniu uzdrowienie po tym, co wycierpieli ci mężczyźni i kobiety”.

Archidiecezja rozpoczęła mediację w sprawie roszczeń dotyczących molestowania po wejściu w życie kalifornijskiego prawa, które zezwalało na nowe pozwy związane z przeszłymi przypadkami wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Pełnomocnicy powodów powiedzieli, że doświadczyli straszliwego znęcania się ze strony księży katolickich i że doszli do ugody po miesiącach negocjacji z archidiecezją.

Porozumienie kończy ćwierćwiecze sporów sądowych przeciwko najludniejszej archidiecezji w USA.

Archidiecezja Los Angeles wypłaciła wcześniej 740 milionów dolarów ofiarom w ramach różnych innych ugody i zobowiązała się do lepszej ochrony członków swojego kościoła, zwiększając łączną kwotę wypłat w ramach tej ugody do ponad 1,5 miliarda dolarów.

Prawo kalifornijskie i podobne przepisy obowiązujące w innych stanach skłoniły wiele dużych organizacji katolickich do szukania ochrony przed upadłością. W Kalifornii archidiecezja San Francisco oraz diecezje Oakland i San Diego złożyły wniosek o upadłość w celu rozstrzygnięcia podobnych roszczeń związanych z nadużyciami.

Archidiecezja Los Angeles osiągnęła porozumienie bez ogłaszania upadłości. Gomez powiedział, że archidiecezja będzie w stanie spłacić ofiary z rezerw gotówkowych, inwestycji, pożyczek i datków od innych organizacji religijnych, które zostały wymienione w procesach sądowych.

Płatności nie będą miały wpływu na misję Archidiecezji, jaką jest „służenie biednym i bezbronnym w naszych społecznościach” – stwierdził.

Adwokaci archidiecezji oraz prawnicy reprezentujący osoby składające wniosek o molestowanie wydali w środę wspólne oświadczenie, w którym dziękują ofiarom za przedstawienie swoich historii i pomoc w zapewnieniu, że podobne przypadki przemocy nie będą miały miejsca w przyszłości.

„Chociaż nie ma takiej kwoty, która zastąpiłaby to, co odebrano 1353 odważnym osobom, które przez dziesięciolecia cierpiały w milczeniu, sprawiedliwość wynika z odpowiedzialności” – stwierdzili prawnicy we wspólnym oświadczeniu.

Powszechna skala nadużyć

W ciągu ostatnich trzech dekad Kościołem katolickim wielokrotnie wstrząsały skandale związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci na całym świecie.

W USA dziennik „Boston Globe” ujawnił w śledztwie z 2002 r. szokującą skalę wykorzystywania seksualnego dzieci w diecezji bostońskiej oraz wysiłki hierarchii katolickiej mające na celu zatuszowanie tego zjawiska. Śledztwo gazety było tematem nagrodzonego Oscarem filmu Spotlight.

W 2004 roku komisja kościelna opublikowała raport wymagający od duchownych zgłaszania podejrzeń napaści na tle seksualnym.

Według prawników w USA ofiary księży złożyły ponad 11 000 skarg. Diecezje wypłaciły setki milionów dolarów w ramach pozasądowych ugód.

Niektóre stowarzyszenia ofiar twierdzą, że wypłaty pozwalają Kościołowi uniknąć sprawiedliwości. Od tego czasu kilka diecezji otworzyło swoje archiwa, ujawniając, że setki księży było podejrzanych o wykorzystywanie nieletnich.

Zrodlo